2026/2027-o‘quv yili bakalavriatga qabul uchun test sinovi topshiriladigan fanlar boʻyicha test topshiriqlari soni hamda baholash mezonlari
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining tegishli buyrug‘i bilan 2026/2027-o‘quv yili uchun respublika oliy taʼlim muassasalarining bakalavriat taʼlim yoʻnalishlariga mos test sinovi topshiriladigan fanlar boʻyicha test topshiriqlari soni hamda baholash mezonlari tasdiqlandi (mezonlar o‘tgan yilgi qabuldek qoldirildi).
Unga ko‘ra:
Barcha test topshiruvchilar uchun majburiy 3 ta fan:
• Ona tili (o‘zbek, rus, qoraqalpoq) - 10 ta savol;
• Matematika - 10 ta savol;
• O‘zbekiston tarixi - 10 ta savol;
• 30 ta savol uchun 1.1 balldan jami 33.0 ball.
Bakalavriat ta’lim yo‘nalishiga mos bo‘lgan 2 ta fan:
• 1-fan: 30 ta savol x 3.1 ball = 93.0 ball
• 2-fan: 30 ta savol x 2.1 ball = 63.0 ball
• 60 ta savoldan jami 156.0 ball.
2026/2027-o‘quv yili qabulida abituriyentlarga umumiy 5 ta fan bo‘yicha jami 90 ta test topshirig‘i beriladi. Bunda to‘plash mumkin bo‘lgan maksimal ball – 189.0 ballni tashkil etadi.

Количество тестовых заданий и критерии оценки по предметам тестирования для поступления в бакалавриат на 2026/2027 учебный год
Соответствующим приказом Министерства высшего образования, науки и инноваций утверждены количество тестовых заданий и критерии оценки по предметам, соответствующим направлениям образования бакалавриата высших образовательных учреждений республики на 2026/2027 учебный год (критерии оставлены на уровне приема прошлого года).
Согласно приказу:
3 обязательных предмета для всех абитуриентов:
Родной язык (узбекский, русский, каракалпакский) — 10 вопросов;
Математика — 10 вопросов;
История Узбекистана — 10 вопросов;
Всего 33.0 балла (по 1.1 балла за каждый из 30 вопросов).
2 профильных предмета, соответствующих направлению бакалавриата:
1-й предмет: 30 вопросов х 3.1 балла = 93.0 балла
2-й предмет: 30 вопросов х 2.1 балла = 63.0 балла
Всего 156.0 баллов за 60 вопросов.
В ходе приема на 2026/2027 учебный год абитуриентам будет предложено в общей сложности 90 тестовых заданий по 5 предметам. Максимально возможный балл составляет 189.0 баллов.