Filologiya va san'at fakultetida ilmiy-nazariy va ilmiy-uslubiy seminarlar muntazam davom qilmoqda
Joriy yilning 17-mart kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Filologiya va san'at fakulteti O'zbek tili va adabiyoti kafedrasining "Adabiyotshunoslikning dolzarb muammolari" nomli ilmiy-nazariy hamda "O'zbek adabiyotini o'qitishning dolzarb muammolari" nomli ilmiy-uslubiy seminari bo'lib o'tdi.
Seminar yig'ilishida O'zbek tili va adabiyoti kafedrasi professori S.Sariyev "Xorazm dostonchiligida ustoz-shogird an'anasi", kafedra magistranti N.Nazarova "9-sinf Adabiyot darsligida Omon Matjon she'rlarini o'qish va tahlil qilish metodikasi" mavzularida ma'ruza qildilar.

17 марта этого года кафедра узбекского языка и литературы филологического факультета Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруни провела научно-теоретический семинар на тему «Актуальные проблемы литературоведения» и научно-методологический семинар на тему «Актуальные проблемы преподавания узбекской литературы».
На семинарах профессор кафедры узбекского языка и литературы С. Сариев, читавший лекции по теме «Традиция учителя-студента в хорезмских эпосах», и магистрантка кафедры Н. Назарова, читавшая лекции по теме «Методология чтения и анализа стихов Омона Матжона в учебнике литературы для 9 класса», выступили с докладами по следующим темам: