Adabiyot va san’atga ehtirom
Bugun, 20-fevral kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Filologiya va san’at fakulteti tashabbusi bilan atoqli adabiyot va san’at namoyandalari, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi, shoir, tarjimon va tadqiqotchi Matnazar Abdulhakim tavalludining 78 yilligi hamda taniqli shoir, yozuvchi, dramaturg, “Do‘stlik” ordeni sovrindori Qurbon Muhammadrizo tavalludining 88 yilligi munosabati bilan badiiy-ma’rifiy kecha o‘tkazildi.
Kecha davomida talabalar tomonidan ijodkorlarning she’rlaridan namunalar mahorat bilan ijro etildi, kuy-qo‘shiqlar yangradi, mazmunli sahna ko‘rinishlari namoyish qilindi. Badiiy chiqishlar orqali taniqli adiblarning boy ma’naviy merosi, adabiyotimiz taraqqiyotiga qo‘shgan ulkan hissasi chuqur ifoda etildi.
Tadbirda fakultet dekani, prof. D.G’ayipov hamda bastakor, san’at arbobi, Matnazar Abdulhakimning do'sti Q.Raximov so‘zga chiqib, ijodkorlarning hayoti va ijodi, ularning adabiyot va milliy madaniyatimiz rivojidagi o‘rni haqida iliq xotiralar bilan o‘rtoqlashdilar.
Mazkur badiiy tadbir yosh avlod qalbida adabiyot va san’atga bo‘lgan mehrni yanada mustahkamlash, milliy merosimizni qadrlash ruhini kuchaytirishga xizmat qildi.

Respect for Literature and Art
Today, on February 20, a cultural and educational evening was held at the initiative of the Faculty of Philology and Arts of Urgench State University to mark the 78th anniversary of the birth of the distinguished Uzbek literary and artistic figure, Honored Cultural Worker of Uzbekistan, poet, translator, and researcher Matnazar Abdulhakim, as well as the 88th anniversary of the birth of the renowned poet, writer, playwright, and recipient of the “Dustlik” Order Qurbon Muhammadrizo.
During the evening, students skillfully performed selections from the writers’ poetry, musical pieces were presented, and meaningful stage performances were shown. Through these artistic presentations, the rich spiritual heritage of the prominent authors and their great contribution to the development of national literature were vividly expressed.
At the event, the faculty dean, Professor D.Ghayipov, and composer and art figure Q.Rakhimov, a close friend of Matnazar Abdulhakim, delivered speeches and shared warm memories about the lives and creative work of the writers, as well as their role in the development of literature and national culture.
This artistic event helped strengthen young people’s appreciation for literature and art and fostered a deeper respect for the national cultural heritage.