Adabiyot va san’atga ehtirom
Bugun, 20-fevral kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Filologiya va san’at fakulteti tashabbusi bilan atoqli adabiyot va san’at namoyandalari, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi, shoir, tarjimon va tadqiqotchi Matnazar Abdulhakim tavalludining 78 yilligi hamda taniqli shoir, yozuvchi, dramaturg, “Do‘stlik” ordeni sovrindori Qurbon Muhammadrizo tavalludining 88 yilligi munosabati bilan badiiy-ma’rifiy kecha o‘tkazildi.
Kecha davomida talabalar tomonidan ijodkorlarning she’rlaridan namunalar mahorat bilan ijro etildi, kuy-qo‘shiqlar yangradi, mazmunli sahna ko‘rinishlari namoyish qilindi. Badiiy chiqishlar orqali taniqli adiblarning boy ma’naviy merosi, adabiyotimiz taraqqiyotiga qo‘shgan ulkan hissasi chuqur ifoda etildi.
Tadbirda fakultet dekani, prof. D.G’ayipov hamda bastakor, san’at arbobi, Matnazar Abdulhakimning do'sti Q.Raximov so‘zga chiqib, ijodkorlarning hayoti va ijodi, ularning adabiyot va milliy madaniyatimiz rivojidagi o‘rni haqida iliq xotiralar bilan o‘rtoqlashdilar.
Mazkur badiiy tadbir yosh avlod qalbida adabiyot va san’atga bo‘lgan mehrni yanada mustahkamlash, milliy merosimizni qadrlash ruhini kuchaytirishga xizmat qildi.

Уважение к литературе и искусству
Сегодня, 20 февраля, по инициативе факультета филологии и искусства Ургенчского государственного университета имени Абу Райхана Беруни состоялся художественно-просветительский вечер, посвящённый 78-летию со дня рождения известного деятеля литературы и искусства, заслуженного работника культуры Узбекистана, поэта, переводчика и исследователя Матназара Абдулхакима, а также 88-летию со дня рождения известного поэта, писателя, драматурга, кавалера ордена «Дўстлик» Курбона Мухаммадризо.
В ходе вечера студенты мастерски исполнили произведения авторов, прозвучали песни и музыкальные номера, были представлены содержательные театральные постановки. Через художественные выступления глубоко раскрывались богатое духовное наследие выдающихся литераторов и их значительный вклад в развитие национальной литературы.
На мероприятии выступили декан факультета, профессор Д. Гайипов, а также композитор и деятель искусства, друг Матназара Абдулхакима — К. Рахимов. Они поделились тёплыми воспоминаниями о жизни и творчестве писателей, об их роли в развитии литературы и национальной культуры.
Данное художественное мероприятие послужило укреплению любви к литературе и искусству в сердцах молодого поколения, а также воспитанию уважения к нашему национальному наследию.