“Yosh notiqlar” minbarida Amir Temur siymosi ulug‘landi
Urganch davlat universiteti Filologiya va san’at fakulteti tashabbusi bilan an’anaviy tarzda o‘tkazib kelinayotgan “Yosh notiqlar” ko‘rik-tanlovining navbatdagi bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tanlov buyuk sarkarda va davlat arbobi Amir Temur tavalludining 690 yilligiga bag‘ishlandi. Unda iqtidorli talaba-yoshlar o‘z notiqlik mahorati, nutq madaniyati va tarixiy bilimlarini namoyon etib, so‘z san’atining nozik jihatlarini yuksak saviyada ifoda etdilar.
Ishtirokchilar o‘z chiqishlarida Amir Temurning hayoti va faoliyati, uning davlat boshqaruvidagi dono siyosati, harbiy san’atdagi beqiyos mahorati hamda milliy davlatchiligimiz tarixidagi o‘rni haqida fikrlar bildirdilar.
Tanlov davomida hakamlar hay’ati tomonidan ishtirokchilarning nutq ravonligi, fikrni aniq va ta’sirchan yetkazish qobiliyati, sahnadagi o‘zini tutishi kabi mezonlar asosida baholandi. Yakunda faol ishtirok etgan talabalar munosib taqdirlandi.

Образ Амира Темура прославлен на трибуне «Молодые ораторы»
По инициативе факультета филологии и искусства Ургенчского государственного университета состоялся очередной этап традиционного конкурса «Молодые ораторы».
Данный конкурс был посвящён 690-летию со дня рождения великого полководца и государственного деятеля Амира Темура. В нём талантливые студенты продемонстрировали своё ораторское мастерство, культуру речи и исторические знания, выразив тонкие аспекты искусства слова на высоком уровне.
В своих выступлениях участники осветили жизнь и деятельность Амира Темура, его мудрую политику в управлении государством, выдающееся мастерство в военном искусстве, а также его место в истории национальной государственности.
В ходе конкурса жюри оценивало участников по таким критериям, как беглость речи, способность ясно и выразительно излагать мысли, а также сценическое поведение. По итогам конкурса активные участники были достойно награждены.