Xorijiy va nodavlat OTMlar uchun davlat granti tartibi tasdiqlandi
Yangi Farmon bilan Oʻzbekistonda faoliyat yuritayotgan xorijiy va nodavlat oliy taʼlim tashkilotlariga maqsadli davlat granti kvotalarini taqsimlash va moliyalashtirish tartibi belgilandi.
Asosiy qoidalar va muddatlar:
• 1-iyunga qadar: Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi har yili maqsadli grant kvotalarini tasdiqlaydi.
• Kimlar qatnashadi? Davlat granti asosidagi tanlovda mazkur xorijiy va nodavlat OTMlarga qabul qilingan talabalar ishtirok etishi mumkin.
• Imtihon fanlari: Tanlov bakalavriat yoʻnalishining fanlar majmuasi boʻyicha boʻladi. Vazirlik har yili 1-iyulga qadar klassifikatorda boʻlmagan yoʻnalishlarning taʼlim sohasiga muvofiqligini belgilaydi va fanlar majmuasini eʼlon qiladi.
• Saralash muddati (Sentyabr-Oktyabr): Test sinovlari Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan, kasbiy (ijodiy) imtihonlar esa Vazirlik belgilangan OTMlar tomonidan oʻtkaziladi.
• Grant kimlarga beriladi? Minimal oʻtish bali va undan yuqori ball toʻplagan talabalarga, ballar ketma-ketligi (reyting) boʻyicha ajratilgan kvota doirasida beriladi.
• 3 yillik ishlab berish majburiyati: Davlat grantini qoʻlga kiritgan talabalar oʻqishni tamomlagach, davlat (ulushi boʻlgan) tashkilotlarida 3 yil davomida ishlab berish majburiyatini oladi (uch tomonlama shartnoma tuziladi).

Procedure for Allocating State Grants to Foreign and Non-State Universities Approved
y the new Decree, the procedure for allocating and financing targeted state grant quotas for foreign and non-state higher education organizations operating in Uzbekistan has been approved.
Key Regulations and Deadlines:
• By June 1: The Ministry of Higher Education, Science and Innovation annually approves the targeted admission quotas under the state grant.
• Who can apply? Students already admitted to these foreign and non-state universities are eligible to participate in the state grant selection process.
• Exam Subjects: The selection is based on the combination of subjects specified for undergraduate fields. By July 1 each year, the Ministry will determine the compatibility of fields not listed in the national classifier and announce the relevant subject sets.
• Selection Exams (September–October): Test exams are conducted by the Agency for Assessment of Knowledge and Skills, and professional (creative) exams are conducted by universities designated by the Ministry.
• Grant Awarding: Grants are awarded to students who score the minimum threshold or higher, based on the ranking of scores within the allocated quotas.
• 3-Year Employment Obligation: Students who receive the state grant must sign a tripartite agreement committing to work in state-owned organizations (or organizations with a state share) for 3 years after graduation.