Xorijiy va nodavlat OTMlar uchun davlat granti tartibi tasdiqlandi
Yangi Farmon bilan Oʻzbekistonda faoliyat yuritayotgan xorijiy va nodavlat oliy taʼlim tashkilotlariga maqsadli davlat granti kvotalarini taqsimlash va moliyalashtirish tartibi belgilandi.
Asosiy qoidalar va muddatlar:
• 1-iyunga qadar: Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi har yili maqsadli grant kvotalarini tasdiqlaydi.
• Kimlar qatnashadi? Davlat granti asosidagi tanlovda mazkur xorijiy va nodavlat OTMlarga qabul qilingan talabalar ishtirok etishi mumkin.
• Imtihon fanlari: Tanlov bakalavriat yoʻnalishining fanlar majmuasi boʻyicha boʻladi. Vazirlik har yili 1-iyulga qadar klassifikatorda boʻlmagan yoʻnalishlarning taʼlim sohasiga muvofiqligini belgilaydi va fanlar majmuasini eʼlon qiladi.
• Saralash muddati (Sentyabr-Oktyabr): Test sinovlari Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan, kasbiy (ijodiy) imtihonlar esa Vazirlik belgilangan OTMlar tomonidan oʻtkaziladi.
• Grant kimlarga beriladi? Minimal oʻtish bali va undan yuqori ball toʻplagan talabalarga, ballar ketma-ketligi (reyting) boʻyicha ajratilgan kvota doirasida beriladi.
• 3 yillik ishlab berish majburiyati: Davlat grantini qoʻlga kiritgan talabalar oʻqishni tamomlagach, davlat (ulushi boʻlgan) tashkilotlarida 3 yil davomida ishlab berish majburiyatini oladi (uch tomonlama shartnoma tuziladi).

Утвержден порядок выделения государственных грантов для зарубежных и негосударственных вузов
Новым Указом утвержден порядок распределения и финансирования целевых квот государственного гранта для действующих в Узбекистане зарубежных и негосударственных высческих образовательных организаций.
Основные правила и сроки:
• До 1 июня: Министерство высшего образования, науки и инноваций ежегодно утверждает целевые параметры приема на основе государственного гранта.
• Кто может участвовать? В конкурсе на получение гранта могут участвовать студенты, уже принятые в эти зарубежные и негосударственные вузы.
• Предметы экзамена: Отбор проводится по комплексу предметов направления бакалавриата. Министерство ежегодно до 1 июля определяет соответствие направлений (отсутствующих в классификаторе) сферам образования и публикует комплекс предметов.
• Сроки проведения экзаменов (Сентябрь-Октябрь): Тестовые испытания проводятся Агентством по оценке знаний и квалификаций, а профессиональные (творческие) экзамены – вузами, назначенными Министерством.
• Кому присуждается грант? Студентам, набравшим минимальный проходной балл и выше, в порядке убывания баллов в пределах выделенных квот.
• Отработка в течение 3 лет: Студенты, получившие государственный грант, обязуются после окончания учебы отработать 3 года в государственных организациях (или организациях с долей государства) на основании трехстороннего договора.