O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev rahbarligida 2024-yil 13-dekabr kuni 2024-yilda ijtimoiy himoya sohasida amalga oshirilgan ishlar natijadorligi va 2025-yil uchun ustuvor vazifalar yuzasidan o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida belgilab berilgan vazifalar ijrosini ta’minlash hamda yoshlarni tayyorlov kurslari orqali umumta’lim fanlari bo‘yicha bilimlarini oshirish uchun qo‘shimcha shart-sharoitlar yaratish maqsadida, shuningdek, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2025-yil 17-yanvardagi "Oliy ta’lim tashkilotlarida abituriyentlar, jumladan, kambag’al va kam ta’minlangan oilalarning bitiruvchi sinfdagi farzandlari uchun tayyorlov kurslarini tashkil etish to’g’risida"gi  18-son buyrug’i ijrosi yuzasidan Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti tomonidan bepul tayyorlov kurslari tashkil etilgan.
Urganch davlat universitetiga Xorazm viloyatining Bogʻot, Gurlan hamda Qoʻshkoʻpir tumanlari biriktirilgan bo'lib, bugungi kunda jami 171 nafar bitiruvchi sinf o'quvchilariga 11 ta fandan universitet professor-o'qituvchilari tomonidan tayyorlov kurslari olib borilmoqda.
Xususan, Gurlan tumanida jami 10 ta fandan tayyorlov kurslari tashkil etilgan boʻlib, ushbu kurslar reja-grafik asosida universitet professor-oʻqituvchilari tomonidan olib borilmoqda. Kurslarning faoliyati universitet rahbariyati tomonidan muntazam ravishda nazorat qilib borilmoqda. Jumladan, bugun, 12-may kuni Texnika fakulteti dekani M.Qurbonov tomonidan Gurlan tumanidagi 3-sonli maktabda tashkil etilgan tayyorlov kurslari jarayonlari koʻzdan kechirildi.
Fotolavhalarda Oʻzbek tilshunosligi kafedrasi oʻqituvchisi D.Rajabovning Oʻzbek tili fanidan dars mashgʻulotlari aks etgan.

Children from families in need of social protection are being trained in free preparatory courses
In order to ensure the implementation of the tasks set at the videoconference meeting on the effectiveness of the work carried out in the field of social protection in 2024 and priority tasks for 2025, held under the leadership of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.Mirziyoyev on December 13, 2024, and to create additional conditions for youngsters to improve their knowledge in general education subjects through preparatory courses, as well as in accordance with the order of the Minister of Higher Education, Science and Innovation No. 18 dated January 17, 2025 "On the organization of preparatory courses for applicants to higher education institutions, including children of graduating classes from poor and low-income families", free preparatory courses have been organized by Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni.
Urgench State University is attached to the Bog'ot, Gurlan and Qo'shko'pir districts of Khorezm region, and today a total of 171 graduating students are being taught preparatory courses in 11 subjects by university professors and teachers.
In particular, preparatory courses in 10 subjects have been organized in Gurlan district, and these courses are being conducted by university professors and teachers on a schedule basis. The activities of the courses are regularly monitored by the university management. In particular, today, on May 12, the Dean of the Faculty of Technology M.Qurbonov reviewed the processes of preparatory courses organized at school No. 3 in Gurlan district.
The photos show Uzbek language lessons taught by D.Rajabov, a teacher at the Department of Uzbek Linguistics.