Joriy yilning 2–3-iyul kunlari Germaniyaning nufuzli ACQUIN xalqaro akkreditatsiya tashkiloti ekspertlari Urganch davlat universitetida bo‘lib, universitetning 9 ta ta’lim dasturi bo‘yicha xalqaro akkreditatsiya jarayonlari doirasida kompleks o‘rganish ishlarini amalga oshirdilar.
O‘rganishlar Iqtisodiyot (bakalavriat va magistratura), Buxgalteriya hisobi (bakalavriat), Marketing (bakalavriat va magistratura), Turizm va mehmondo‘stlik (bakalavriat), Oziq-ovqat texnologiyasi (bakalavriat va magistratura) hamda Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlash va qayta ishlash texnologiyasi (bakalavriat) ta’lim yo‘nalishlari va mutaxassisliklarini qamrab oldi.
Xalqaro akkreditatsiya jarayonida Germaniya, Shveysariya, Malta, Iordaniya, Turkiya va Buyuk Britaniyaning nufuzli oliy ta’lim muassasalari vakillaridan iborat xalqaro ekspertlar guruhi ishtirok etdi.
Bugun mazkur jarayonning yakuniy uchrashuvi onlayn formatda tashkil etildi. Unda ekspertlar guruhi universitetning 9 ta ta’lim dasturi mas’ullari bilan uchrashib, o‘rganish natijalari yuzasidan o‘z xulosalari, xolis tahlillari hamda aniq tavsiyalarini taqdim etdilar.

2–3 июня текущего года независимые эксперты авторитетной международной аккредитационной организации Германии ACQUIN посетили Ургенчский государственный университет и провели комплексное изучение в рамках международной аккредитации 9 образовательных программ университета.
Изучение охватило направления и специальности Экономика (бакалавриат и магистратура), Бухгалтерский учёт (бакалавриат), Маркетинг (бакалавриат и магистратура), Туризм и гостиничное дело (бакалавриат), Пищевая технология (бакалавриат и магистратура), а также Технология хранения и переработки сельскохозяйственной продукции (бакалавриат).
В процессе международной аккредитации приняли участие представители престижных высших образовательных учреждений Германии, Швейцарии, Мальты, Иордании, Турции и Великобритании.
Сегодня заключительная встреча данного процесса прошла в онлайн-формате. В ходе встречи международные эксперты встретились с руководством университета и ответственными за 9 образовательных программ, представив свои выводы, объективный анализ и конкретные рекомендации по результатам проведённого изучения.
Данный процесс международной аккредитации является важной инициативой, направленной на дальнейшее повышение качества образования в Ургенчском государственном университете и укрепление его авторитета на международной арене.