Xorazm viloyatida ilk marotaba "Zakovat" klubi mavsumiy o‘yinlariga start berildi
2022-yil 21-aprel kuni Urganch davlat universiteti binosida "Zakovat” intellektual klubi NNT Xorazm viloyati  "Zakovat" klubi mavsumiy o‘yinlari ochilish marosimi va 1-tur o‘yini bo‘lib o‘tdi.
Turnir avvalida  UrDU Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektori S.Davletov va UrDU rektor maslahatchisi R.Sharipov hamda “Zakovat” intellektual klubi NNT Xorazm viloyati koordinatori, "Shuhrat" medali sohibi A.Matkarimovlar ochib berishdi.
Turnirda viloyatimizning barcha tuman va shaharlardan davlat va nodavlat tashkilotlari  xodimlari, uyushmagan yoshlar, o‘quvchilar hamda talabalar va boshqa turli soha vakillaridan tashkil topgan 52 ta jamoa tarkibida 312 nafar bilimdonlar ishtirok etishdi.
1-tur natijalaridan so‘ng,  Urganch davlat universitetining “ReMIX”  jamoasi hamda “Renessans”  jamoalari 14 ball bilan turnir jadvalida yetakchilik qilishmoqda.
Turnir viloyat koordinatori A.Matkarimov, "Kelajak bunyodkori" medali sohiblari N.Xodjayev va B.Jumanovlar hamda koordinator I.Babajanovlar tomonidan olib borildi.

Впервые в Хорезмской области клуб «Заковат» начал свои сезонные игры
21 апреля 2022 года в Ургенчском государственном университете состоялась церемония открытия сезонных игр интеллектуального клуба «Заковат» ОО Хорезмского областного клуба «Заковат» и матч первого тура.
В начале турнира выступили первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе УрГУ С.Давлетов и советник ректора УрГУ Р.Шарипов и координатор интеллектуального клуба «Заковат» Хорезмской области, победитель Медалью «Шухрат» А.Маткаримов открыл турнир.
В турнире приняли участие 312 ученых со всех районов и городов области, в составе 52 команд, включающих сотрудников государственных и общественных организаций, неорганизованную молодежь, школьников и студентов, представителей различных сфер.
По итогам первого тура команды Ургенчского государственного университета «РеМИКС» и «Ренессанс» лидируют в турнирной таблице с 14 очками.
Турнир вели региональный координатор А.Маткаримов, обладатели медали «Келажак бунёдкори» Н.Ходжаев и Б.Джуманов и координатор И.Бабаджанов.