Bugun, 1-avgust sanasida Hindistonning Acharya universiteti bosh ijrochi direktori Shalini Reddi xonim hamda Korporativ va jamoatchilik bilan aloqalar bo'yicha direktor janob Vishesh Chandrashekar Xorazm viloyatiga tashrifi doirasida Urganch davlat universitetida boʻlishdi.
Tashrif doirasidagi universitet rahbariyati bilan uchrashuvda Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev boshchiligida prorektorlar, fakultet dekanlari, kafedra mudirlari, professor-oʻqituvchilar, shuningdek, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi boshligʻi O.Otamuratov ishtirok etdi.
Dastlab rektor B.Abdullayev tomonidan Urganch davlat universitetining bugungi kundagi faoliyati, oʻquv jarayonlari, xalqaro hamkorlik aloqalari, ilmiy sohadagi faoliyati, erishilgan yutuqlar va kelgusidagi rejalar haqida maʼlumotlar berildi. Urganch davlat universiteti Acharya universiteti bilan IT va texnika sohalarida yaqin hamkorlik qilishga tayyorligini bildirdi. Qolaversa, talabalar va professor-oʻqituvchilar almashinuvi hamda qoʻshma ilmiy rahbarlikni yoʻlga qoʻyish, birgalikda konferensiyalar tashkil etish, Acharya universitetining IT boʻyicha malakali oʻqituvchilarini ishga olish borasida takliflar berildi.
Mehmonlar bilan kechgan samimiy muloqotda Oʻzbekiston va Hindistonning qadimiy doʻstona aloqalari eʼtirof etildi. Har ikkala universitetlarning taʼlimdagi oʻziga xosliklari haqida fikr almashildi. Mehmonlar Urganch davlat universitetining koʻp tarmoqli ekanligi  hamda oliygohda xalqaro konferensiyalarning tashkil etilishiga katta qiziqish bildirishdi.
Uchrashuvdan soʻng, mehmonlar Xorijiy filologiya fakultetida tashkil etilgan Hindiston madaniyatini o'rganish markazi bilan yaqindan tanishdilar.

Представители Индийского университета Ачарья посетили Ургенчский государственный университет
Сегодня, 1 августа, главный исполнительный директор Индийского университета Ачарья г-жа Шалини Редди и директор по корпоративному сотрудничеству и связям с общественностью г-н Вишеш Чандрашекар посетили Ургенчский государственный университет в рамках их визита в Хорезмскую область.
На встрече с руководством университета в рамках визита под руководством ректора Ургенчского государственного университета Бахрома Абдуллаева - помимо проректоров, деканов, факультетов, заведующих кафедрами, профессоров, также принял участие руководитель Хорезмского областного управления Министерства высшего образования, науки и инноваций О.Отамуратов.
Сначала ректор Б.Абдуллаев дал информацию о текущей деятельности Ургенчского государственного университета, образовательных процессах, об отношениях международном сотрудничестве, деятельности в научной сфере, достижениях и планах на будущее. Ургенчский государственный университет выразил готовность тесно сотрудничать с Университетом Ачарья в сфере информационных технологий и инноваций. Кроме того, были высказаны предложения по обмену студентами и профессорами, созданию совместного научного руководства, организации совместных конференций, набору преподавателей IT-квалификации Университета Ачарья.
В дружеской беседе с гостями были отмечены давние дружеские связи между Узбекистаном и Индией. Состоялся обмен мнениями об особенностях образования обоих университетов. Гости выразили большой интерес к многопрофильному характеру Ургенчского государственного университета и организации международных конференций в университете.
После встречи, гости ознакомились с Центром изучения Индийской культуры, созданным на факультете зарубежной филологии.