Bugun, 1-avgust sanasida Hindistonning Acharya universiteti bosh ijrochi direktori Shalini Reddi xonim hamda Korporativ va jamoatchilik bilan aloqalar bo'yicha direktor janob Vishesh Chandrashekar Xorazm viloyatiga tashrifi doirasida Urganch davlat universitetida boʻlishdi.
Tashrif doirasidagi universitet rahbariyati bilan uchrashuvda Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev boshchiligida prorektorlar, fakultet dekanlari, kafedra mudirlari, professor-oʻqituvchilar, shuningdek, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi boshligʻi O.Otamuratov ishtirok etdi.
Dastlab rektor B.Abdullayev tomonidan Urganch davlat universitetining bugungi kundagi faoliyati, oʻquv jarayonlari, xalqaro hamkorlik aloqalari, ilmiy sohadagi faoliyati, erishilgan yutuqlar va kelgusidagi rejalar haqida maʼlumotlar berildi. Urganch davlat universiteti Acharya universiteti bilan IT va texnika sohalarida yaqin hamkorlik qilishga tayyorligini bildirdi. Qolaversa, talabalar va professor-oʻqituvchilar almashinuvi hamda qoʻshma ilmiy rahbarlikni yoʻlga qoʻyish, birgalikda konferensiyalar tashkil etish, Acharya universitetining IT boʻyicha malakali oʻqituvchilarini ishga olish borasida takliflar berildi.
Mehmonlar bilan kechgan samimiy muloqotda Oʻzbekiston va Hindistonning qadimiy doʻstona aloqalari eʼtirof etildi. Har ikkala universitetlarning taʼlimdagi oʻziga xosliklari haqida fikr almashildi. Mehmonlar Urganch davlat universitetining koʻp tarmoqli ekanligi  hamda oliygohda xalqaro konferensiyalarning tashkil etilishiga katta qiziqish bildirishdi.
Uchrashuvdan soʻng, mehmonlar Xorijiy filologiya fakultetida tashkil etilgan Hindiston madaniyatini o'rganish markazi bilan yaqindan tanishdilar.

Representatives of Acharya University of India visited Urgench State University
Today, August 1, Acharya University of India Chief Executive Officer Ms. Shalini Reddy and Director of Corporate and Public Relations Mr. Vishesh Chandrashekar visited Urgench State University as part of their visit to Khorezm region.
Under the leadership of Urgench State University Rector Bakhrom Abdullayev Vice-rectors, faculty deans, heads of departments, professors, as well as the head of the regional department of Khorezm region of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation O.Otamuratov took part in the meeting with the university management within the framework of the visit.
At first, Rector B.Abdullayev gave information about the current activities of Urgench State University, educational processes, international cooperation relations, activities in the scientific field, achievements and future plans. Urgench State University expressed its readiness to cooperate closely with Acharya University in the fields of IT and technology. In addition, proposals were made regarding the exchange of students and professors, establishment of joint scientific leadership, organization of joint conferences, recruitment of IT-qualified teachers of Acharya University.
In a friendly conversation with the guests, the ancient friendly relations between Uzbekistan and India were recognized. Opinions were exchanged about the educational peculiarities of both universities. The guests expressed great interest in the multidisciplinary nature of Urgench State University and the organization of international conferences at the university.
After the meeting, the guests got acquainted with the Center for the Study of Indian Culture established at the Faculty of Foreign Philology.