Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti hamda Xitoyning Lanchjou san'at va fan universiteti o’rtasida hamkorlikda onlayn o’quv kurslari tashkil etilmoqda
Bugungi kunda Urganch davlat universitetida xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda ko’plab salmoqli ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, Xorijiy filologiya fakulteti o’qituvchisi Shakarjon Zaripova Xitoyning hamkor Lanchjou san'at va fan universiteti talabalari uchun onlayn rus tili kurslarini olib bormoqda.
Shuningdek, mazkur universitet Xitoy tili va adabiyoti fakulteti ma'ruzachisi Meng Sun tomonidan Urganch davlat universiteti talaba-yoshlari uchun onlayn xitoy tili darslari tashkil etilmoqda. Unda Tarjima nazariyasi va amaliyoti yo'nalishi talabalari onlayn ishtirok etmoqda.
Bu kabi xamkorliklar globallashuv hamda yoshlarda chet tillariga bo’lgan qiziqishni oshirib, ularga til ko’nikmalarini yanada puxta o’zlashtirishga yordam beradi.

Онлайн-курсы организуются в рамках сотрудничества между Ургенчским государственным университетом имени Абу Райхона Беруний и Университетом искусств и науки в Ланьчжоу, Китай
На сегодняшний день в Ургенчском государственном университете выполняется множество значительных проектов в рамках сотрудничества с зарубежными высшими учебными заведениями. В частности, преподаватель факультета иностранных филологий Шакаржон Зарипова проводит онлайн-курсы по русскому языку для студентов китайского партнёрского Университета искусств и науки в Ланьчжоу.
Также в рамках этого сотрудничества преподаватель факультета китайского языка и литературы Университета искусств и науки в Ланьчжоу, Мэн Сун, проводит онлайн-курсы по китайскому языку для студентов Ургенчского государственного университета. В этих курсах принимают участие студенты направления "Теория и практика перевода".
Такого рода сотрудничество способствует глобализации и повышению интереса среди молодежи к изучению иностранных языков, а также помогает им более глубоко освоить языковые навыки.