Qadimgi turkiy til leksikasi taraqqiyot tamoyillari (“Oltun yorug‘” asari misolida)”va “O‘zbekcha-qoraqalpoqcha badiiy tarjimalarda frazeologizmlarning ifodalanishi”
2020-yil 6-fevral kuni Urganch davlat universiteti huzuridagi ilmiy daraja beruvchi PhD.03/30.12.2019.FIL.55.02 Ilmiy kengash qoshidagi ilmiy seminarning 1-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda Nukus davlat universiteti O‘zbek tilshunosligi kafedrasi assistenti Qilichov Nazarbay Radjapbayevichning f.f.d.prof. Abdushukurov Baxtiyor Buronovich rahbarligida tayyorlangan 10.00.01 – O‘zbek tili ixtisosligi bo‘yicha filologiya bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim qilingan “Qadimgi turkiy til leksikasi taraqqiyot tamoyillari (“Oltun yorug‘” asari misolida)” mavzusidagi dissertatsiyasi hamda Nukus davlat universiteti O‘zbek tilshunosligi kafedrasi assistenti Babadjanov Mansurbek Kurbanbayevichning f.f.d. prof. Rahmonov Nasimxon Asqarovich rahbarligida tayyorlangan 10.00.01 – O‘zbek tili ixtisosligi bo‘yicha filologiya bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim qilingan “O‘zbekcha-qoraqalpoqcha badiiy tarjimalarda frazeologizmlarning ifodalanishi” mavzusidagi dissertatsiyasi muhokama qilindi.

«Принципы развития древнетюркской лексики (например, Золотой свет)» и «Выражение фразеологии в узбекско-каракалпакских литературных переводах»
6 февраля 2020 года в Ургенчском государственном университете состоялось первое заседание Научного семинара при Ученом совете PhD.03 / 30.12.2019.FIL.55.02. В нем принял участие доцент кафедры узбекского языка Нукусского государственного университета Килихов Назарбай Раджапбаевич. Абдушукуров Бахтиер Буронович, доктор философских наук (PhD) по специальности 10.00.01 - узбекский язык для получения степени доктора философских наук (PhD). Кандидат медицинских наук и ассистент кафедры узбекского языкознания Нукусского государственного университета Бабаджанов Мансурбек Курбанбаевич проф. Обсуждение диссертации на тему фразеологических выражений в узбекско-каракалпакском литературном переводе, представленной для получения степени доктора философии (PhD) по специальности 10.00.01 - узбекский язык, подготовленной Рахмановым Насимхоном Аскаровичем.