Filologiya va san'at fakultetida ilmiy-nazariy va ilmiy-uslubiy seminarlar muntazam davom qilmoqda
Joriy yilning 17-mart kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Filologiya va san'at fakulteti O'zbek tili va adabiyoti kafedrasining "Adabiyotshunoslikning dolzarb muammolari" nomli ilmiy-nazariy hamda "O'zbek adabiyotini o'qitishning dolzarb muammolari" nomli ilmiy-uslubiy seminari bo'lib o'tdi.
Seminar yig'ilishida O'zbek tili va adabiyoti kafedrasi professori S.Sariyev "Xorazm dostonchiligida ustoz-shogird an'anasi", kafedra magistranti N.Nazarova "9-sinf Adabiyot darsligida Omon Matjon she'rlarini o'qish va tahlil qilish metodikasi" mavzularida ma'ruza qildilar.

Scientific-theoretical and scientific-methodological seminars continue regularly at the Faculty of Philology and Arts
On March 17 of this year, the Department of Uzbek Language and Literature, Faculty of Philology and Arts of Urgench State University named after Abu Rayhon Beruniy, held a scientific-theoretical seminar entitled "Current Problems of Literary Studies" and a scientific-methodological seminar entitled "Current Problems of Teaching Uzbek Literature."
At the seminar, Professor of the Department of Uzbek Language and Literature S. Sariyev, "The Tradition of the Master-Student in Khorezm Epics", and Master's student of the department N. Nazarova, "Methodology of Reading and Analyzing Omon Matjon's Poems in the 9th Grade Literature Textbook" delivered lectures on the topics of