Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш Давлат қўмитаси раиси Қўчқаров Бахром Тўлқиновичнинг Урганч Давлат университети талаба ёшлари билан учрашуви
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари А.Абдухакимов томонидан 2018 йил 13 июлда тасдиқланган(№14/1-476, 14.07.2018 й) “Талим муассасаларида экологик тарбия ва атроф муҳитни муҳофаза қилишга йўналтирилган билимларни тарғиб қилиш юзасидан амалий-чора-тадбирларлар режаси” нинг 30-бандида “Олий ва ўрта махсус таълим муассасаларида экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш соҳасига оид тарғибот ва ташвиқот тадбирларини янада кучайтириш” вазифаси белгиланган. Урганч давлат университети Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш Давлат қўмитаси билан ҳамкорликда 2020 йил 22 феврал куни маъданият саройида ташкил этилган учрашувда Ўзбекистон Республикаси экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш Давлат қўмитаси раиси Б.Т.Қўчқаров, Хоразм вилояти экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бошқармаси бошлиғи А.Қличев, Хоразм вилояти экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бошқармаси туман бўлимлари ходимлари, Урганч давлат университети ректори Б.И.Абдуллаев ва Табиий фанлар факультети профессор-ўқитувчилари ҳамда талабалари иштирок этишди. Учрашувни Урганч давлат университети ректори Б.Абдуллаев олиб борди. Учрашувда Ўзбекистон Республикаси экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш Давлат қўмитаси раиси Б.Т.Қўчқаров сўзга чиқиб, сўнгги йилларда республикада экологик хавфсизликни таъминлаш, экологик вазиятни яхшилаш, чиқиндиларнинг инсонлар соғлиғига зарарли таъсирининг олдини олиш, шунингдек, ҳаёт даражаси ва сифатини ошириш учун қулай шароитлар яратиш мақсадида атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида техник ва технологик жараёнлар оқибатида юзага келаётган муаммоларни ҳал этишга янги ёндашувларни жорий қилиш бўйича комплекс чора-тадбирлар изчил амалга оширилаётгани, Республика шаҳар ва туманларида санитария жиҳатидан тозалашнинг мутлақо янги тузилмаси яратилганлиги, барча жойларда давлат-хусусий шериклик шароитида замонавий технологияларни қўллаган ҳолда чиқиндиларни тўплаш, ташиш ва қайта ишлаш кластерларини ташкил этишни назарда тутувчи чиқиндиларни комплексли бошқариш тизими жорий этилаётгани ҳақида айтиб ўтди. Шунингдек, учрашувда Республикада, вилоятда экологик хавфсизликни таъминлаш ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида давлат бошқарувини тубдан такомиллаштириш, экологик ҳолатни яхшилаш, чиқиндиларнинг фуқаролар соғлиғига зарарли таъсирининг олдини олиш, аҳоли турмуш даражаси ва сифатини ошириш учун қулай шароитлар яратиш, маиший чиқиндиларни йиғиш, сақлаш, ташиш, утилизация қилиш, қайта ишлаш ва кўмиш тизимини янада такомиллаштириш масалалари ёритилди. Учрашувда Табиий фанлар факультети талабалари ўзларининг қизиқтирган саволларига жавоб олишди. Учрашув якунида Табиий фанлар факультети профессор-ўқитувчилари экологик маданиятни ошириш борасида, экология илмий тақдиқот ишларини олиб бориш, гранд лойиҳалари ишлаб чиқиш борасидаги таклифларни билдирдилар.

Meeting of the Chairman of the State Committee of the Republic of Uzbekistan for Ecology and Environment Kuchkarov Bahrom Tulkinovich with students of Urgench State University
Approved by the Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan A.Abdukhakimov on July 13, 2018 (№14 / 1-476, 14.07.2018) of the Action Plan for the Promotion of Knowledge aimed at environmental education and environmental protection in educational institutions Paragraph 30 specifies the task of "further strengthening environmental and environmental awareness and education in higher and secondary special educational institutions." Urgench State University in conjunction with the State Committee of the Republic of Uzbekistan for Ecology and Environment held a meeting at the Palace of Culture on February 22, 2020, chaired by the Chairman of the State Committee for Ecology and Environment of the Republic of Uzbekistan Kuchkarov BT A.Klichev, the head of the department of environment protection, the staff of the district departments of the Department of Ecology and Environment of Khorezm region, the rector of Urgench State University BI Abdullaev and the natural sciences akulteti teachers and students participated in the event. The meeting was conducted by the rector of Urgench State University B.Abdullaev. Speaking at the meeting, Chairman of the State Committee for Ecology and Environment of the Republic of Uzbekistan Kuchkarov BT noted that in recent years favorable conditions for environmental safety, improvement of ecological situation, prevention of harmful effects of waste on human health, as well as improvement of quality and quality of life. Comprehensive measures to introduce new approaches to solving problems arising from technical and technological processes in the field of environmental protection for the purpose of creation He also noted that a new system of sanitary cleaning was created in cities and districts of the country, a comprehensive waste management system was established in all public-private partnerships with the use of modern technologies. The meeting will also focus on improving environmental management and environmental protection in the country and the region, improving the environmental situation, creating favorable conditions for improving the quality and standard of living of population, preventing harmful effects of waste on public health, collecting and storing household waste. further improvement of the system of transportation, utilization, processing and burial. During the meeting, students of the Faculty of Natural Sciences received answers to their questions. At the end of the meeting, professors and teachers of the Faculty of Natural Sciences made suggestions to improve the environmental culture, to carry out environmental research, and to develop grand projects.