Rektorning fakultet jamoalari bilan uchrashuvlari davom etmoqda
Urganch davlat universiteti rektori Feruza Madraximovaning navbatdagi uchrashuvi Kimyoviy texnologiyalar fakulteti professor-o‘qituvchilari jamoasi bilan bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida rektor kafedralar kesimida ilmiy salohiyat holati bilan yaqindan tanishib, professor-o‘qituvchilarning ilmiy faoliyatini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga doimo tayyor ekanini ta’kidladi. Xususan, dissertatsiya ishlarini tayyorlash va himoya qilish jarayonlari uchun zarur shart-sharoitlarni yanada yaxshilash masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Bu borada professor-o‘qituvchilarning mavjud muammolari tinglanib, ularni bartaraf etish yuzasidan mas’ullarga aniq topshiriqlar berildi.
Shuningdek, Kimyoviy texnologiyalar fakulteti va Texnopark o‘rtasida hamkorlikni toʻliq yoʻlga qoʻyish masalalari atroflicha muhokama etildi.
Xalqaro grant loyihalarida faol ishtirok etish, Scopus bazasiga kiruvchi nufuzli ilmiy jurnallarda maqolalar chop etish, darslik va o‘quv qo‘llanmalar yaratish kabi dolzarb masalalar atroflicha muhokama qilindi. Urganch davlat universitetini xalqaro reytinglarda, xususan Top-1000 talikka kiritish strategiyasida mazkur yo‘nalishlarning tutgan o‘rni alohida qayd etildi.
Uchrashuv davomida fakultet dekani Sh.Kuramboyev tomonidan fakultet faoliyati yuzasidan taqdimot qilinib, amalga oshirilayotgan ishlar, erishilgan natijalar hamda istiqboldagi rejalar haqida ma’lumot berildi.

Очередная встреча ректора Ургенчского государственного университета Ферузы Мадрахимовой состоялась с профессорско-преподавательским составом факультета химических технологий.
В ходе встречи ректор подробно ознакомилась с состоянием научного потенциала в разрезе кафедр и подчеркнула свою готовность всесторонне поддерживать научную деятельность преподавателей. В частности, особое внимание было уделено вопросам дальнейшего улучшения условий для подготовки и защиты диссертационных работ. Были выслушаны существующие проблемы профессорско-преподавательского состава, а ответственным лицам даны конкретные поручения по их устранению.
Также были всесторонне обсуждены вопросы налаживания полноценного сотрудничества между факультетом химических технологий и технопарком.
Особое внимание было уделено таким актуальным вопросам, как активное участие в международных грантовых проектах, публикация статей в престижных научных журналах, индексируемых в базе Scopus, а также создание учебников и учебных пособий. Отмечена важная роль данных направлений в стратегии вхождения Ургенчского государственного университета в международные рейтинги, в частности в топ-1000.
В ходе встречи декан факультета Ш. Курамбоев представил презентацию о деятельности факультета, проинформировав о проводимой работе, достигнутых результатах и планах на перспективу.
Встреча прошла в открытой и конструктивной атмосфере, в ходе которой были широко обсуждены предложения и инициативы преподавателей, существующие проблемы, а также определены конкретные меры по их решению.