KOICA vakillari bilan hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
Rasmiy muloqot davomida rektor Urganch davlat universitetining Janubiy Koreyaning nufuzli OTMlari bilan yo‘lga qo‘yilgan samarali hamkorlik aloqalari haqida to‘xtalib o‘tdi. KOICA dasturi doirasida volontyor-o‘qituvchilar uzoq yillardan buyon universitetda faoliyat yuritib, talabalarga koreys tili va madaniyati bo‘yicha sifatli ta’lim berib kelayotgani alohida e’tirof etildi.
KOICA direktori o‘rinbosari Kim Siyeon hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha o‘z takliflarini bildirdi. Jumladan, bugungi kunda O‘zbekistonning qator oliy ta’lim muassasalarida muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgan sun’iy intellekt imkoniyatlariga asoslangan koreys tilini o‘qitish loyihasini Urganch davlat universitetida ham yo‘lga qo‘yish, shuningdek, yangi 2026/2027-o‘quv yilidan boshlab KOICA volontyor-o‘qituvchisini bir yil muddatga universitetga yuborish rejalashtirilayotgani ma’lum qilindi.
Rasmiy uchrashuvdan so‘ng mehmonlar Urganch davlat universitetining Xorijiy filologiya fakultetida faoliyat yuritayotgan Koreyashunoslik markazi hamda Axborot-resurs markazi faoliyati bilan yaqindan tanishdilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar ta’lim, ilmiy hamkorlik va akademik almashinuv yo‘nalishlaridagi aloqalarni yanada mustahkamlash, qo‘shma loyihalarni kengaytirish hamda istiqbolli tashabbuslarni birgalikda amalga oshirish borasida o‘zaro kelishib oldilar.

Prospects for cooperation with KOICA representatives were discussed
Today, Urgench State University was visited by representatives of South Korea’s KOICA (Korea International Cooperation Agency), as well as Deputy Director of the organization Kim Siyeon. The guests were received by university rector Feruza Madrahimova.
During the official meeting, the rector spoke about the effective cooperation established between Urgench State University and prestigious higher education institutions of South Korea. It was especially noted that, within the framework of the KOICA program, volunteer teachers have been working at the university for many years, providing students with quality education in the Korean language and culture.
KOICA Deputy Director Kim Siyeon presented proposals for further developing cooperation. In particular, the meeting discussed the possibility of launching at Urgench State University a Korean language teaching project based on the capabilities of artificial intelligence, which is currently being successfully implemented in a number of higher education institutions in Uzbekistan. It was also announced that from the new 2026/2027 academic year, a KOICA volunteer teacher is planned to be sent to the university for a period of one year.
Following the official meeting, the guests became closely acquainted with the activities of the Korean studies center operating at the Faculty of foreign philology of Urgench State University, as well as with the activities of the Information resource center.
At the end of the meeting, the parties agreed to further strengthen cooperation in the fields of education, scientific collaboration and academic exchange, expand joint projects, and jointly implement promising initiatives.