KOICA vakillari bilan hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
Rasmiy muloqot davomida rektor Urganch davlat universitetining Janubiy Koreyaning nufuzli OTMlari bilan yo‘lga qo‘yilgan samarali hamkorlik aloqalari haqida to‘xtalib o‘tdi. KOICA dasturi doirasida volontyor-o‘qituvchilar uzoq yillardan buyon universitetda faoliyat yuritib, talabalarga koreys tili va madaniyati bo‘yicha sifatli ta’lim berib kelayotgani alohida e’tirof etildi.
KOICA direktori o‘rinbosari Kim Siyeon hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha o‘z takliflarini bildirdi. Jumladan, bugungi kunda O‘zbekistonning qator oliy ta’lim muassasalarida muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgan sun’iy intellekt imkoniyatlariga asoslangan koreys tilini o‘qitish loyihasini Urganch davlat universitetida ham yo‘lga qo‘yish, shuningdek, yangi 2026/2027-o‘quv yilidan boshlab KOICA volontyor-o‘qituvchisini bir yil muddatga universitetga yuborish rejalashtirilayotgani ma’lum qilindi.
Rasmiy uchrashuvdan so‘ng mehmonlar Urganch davlat universitetining Xorijiy filologiya fakultetida faoliyat yuritayotgan Koreyashunoslik markazi hamda Axborot-resurs markazi faoliyati bilan yaqindan tanishdilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar ta’lim, ilmiy hamkorlik va akademik almashinuv yo‘nalishlaridagi aloqalarni yanada mustahkamlash, qo‘shma loyihalarni kengaytirish hamda istiqbolli tashabbuslarni birgalikda amalga oshirish borasida o‘zaro kelishib oldilar.

Представители KOICA обсудили перспективы сотрудничества
Сегодня Ургенчский государственный университет посетили представители южнокорейской организации KOICA (Korea International Cooperation Agency), а также заместитель директора организации Ким Сиён. Гостей приняла ректор университета Феруза Мадрахимова.
В ходе официальной беседы ректор остановилась на эффективных партнёрских связях, налаженных между Ургенчским государственным университетом и престижными высшими учебными заведениями Южной Кореи. Было особо отмечено, что в рамках программы KOICA преподаватели-волонтёры на протяжении многих лет работают в университете и обеспечивают студентам качественное обучение корейскому языку и культуре.
Заместитель директора KOICA Ким Сиён высказала свои предложения по дальнейшему развитию сотрудничества. В частности, была обсуждена возможность внедрения в Ургенчском государственном университете проекта по обучению корейскому языку на основе возможностей искусственного интеллекта, который сегодня успешно реализуется в ряде высших образовательных учреждений Узбекистана. Также было сообщено, что с нового 2026/2027 учебного года планируется направить в университет преподавателя-волонтёра KOICA сроком на один год.
После официальной встречи гости подробно ознакомились с деятельностью Центра корееведения, функционирующего на факультете иностранной филологии Ургенчского государственного университета, а также с деятельностью Информационно-ресурсного центра.
По итогам встречи стороны договорились о дальнейшем укреплении связей в сферах образования, научного сотрудничества и академического обмена, расширении совместных проектов, а также совместной реализации перспективных инициатив.