TA’LIM DASTURLARI MONITORINGI NATIJALARI OCHIQ MUXOKAMA UCHUN TAQDIM ETILADI
Kompyuter ilmlari kafedrasiga tegishli TA’LIM YO‘NALISHLARI UCHUN 2025-2026 O‘QUV YILI TANLOV FANLARI RO‘YXATI TASDIQLANDI. Urganch davlat universiteti Fizika-matematika fakulteti Kompyuter ilmlari kafedrasida 2025-yil 25-avgust kuni bo‘lib o‘tgan kafedra yig‘ilishida 2025-2026 o‘quv yili uchun
- Kompyuter ilmlari va dasturlash texnologiyalari (kunduzgi,masoafviy),
- Axborot tizimlari va texnologiyalari (kunduzgi,masofaviy) ,
- Sun’iy intellekt (magistr) ,
- Ma’lumotlar ilmi (Data science) (magistr)
yo'nalishlari bo‘yicha o‘qitiladigan tanlov fanlari ro‘yxati tasdiqlandi. Yig‘ilishda kafedra professor-o‘qituvchilari hamda Xorazm viloyati Bog‘ot tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi mutaxassislari ishtirok etishdi

THE RESULTS OF THE MONITORING OF EDUCATIONAL PROGRAMS ARE SUBMITTED FOR OPEN DISCUSSION.
THE LIST OF ELECTIVE COURSES FOR THE EDUCATIONAL PROGRAMS OF THE DEPARTMENT OF COMPUTER SCIENCE FOR THE 2025–2026 ACADEMIC YEAR HAS BEEN APPROVED
At the Department of Computer Science of the Faculty of Physics and Mathematics of Urgench State University, during the department meeting held on August 25, 2025, the list of elective courses to be taught in the 2025–2026 academic year was approved for the following educational programs:
• Computer Science and Programming Technologies (full-time, distance learning);
• Information Systems and Technologies (full-time, distance learning);
• Artificial Intelligence (Master’s degree);
• Data Science (Master’s degree).
The meeting was attended by professors and teachers of the department, as well as specialists from the Department of Preschool and School Education of Bogot District, Khorezm Region.