Ayni paytda Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida iqtisodiyot tarmoqlarida kamida 5 yil ish stajiga ega bo‘lgan fuqarolarni kechki ta’lim shakliga suhbat natijalariga ko‘ra tabaqalashtirilgan to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga qabul qilish bo‘yicha suhbat jarayonlari bo‘lib o‘tmoqda.
Mazkur qabul jarayonlari O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 4-noyabrdagi 675-son qarori hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining tegishli xati asosida tashkil etilmoqda.
Bugun Energetika muhandisligi, Axborot tizimlari va texnologiyalari, Yengil sanoat muhandisligi hamda Ijtimoiy ish ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha suhbatlar o‘tkazilmoqda. Jami 12 nafar talabgor suhbatda ishtirok etishi belgilangan.
Suhbat jarayonlari tegishli yo‘nalishlar bo‘yicha soha mutaxassislari va professor-o‘qituvchilardan tashkil topgan komissiyalar ishtirokida olib borilmoqda. Jarayonlarda shaffoflik va adolatlilik tamoyillariga alohida e’tibor qaratilgan.

Проводятся собеседования по приёму в высшие учебные заведения граждан, имеющих 5-летний трудовой стаж
В настоящее время в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруни проводятся собеседования по приёму на вечернюю форму обучения граждан, имеющих не менее 5 лет трудового стажа в отраслях экономики, на основе дифференцированного платного контракта по результатам собеседования.
Данный процесс приёма организован на основании постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан №675 от 4 ноября 2021 года, а также соответствующего письма Министерства высшего образования, науки и инноваций.
Сегодня собеседования проводятся по направлениям «Энергетическая инженерия», «Информационные системы и технологии», «Инженерия лёгкой промышленности» и «Социальная работа». Всего в собеседовании предусмотрено участие 12 абитуриентов.
Собеседования проводятся при участии комиссий, сформированных из отраслевых специалистов и профессорско-преподавательского состава по соответствующим направлениям. Особое внимание уделяется соблюдению принципов прозрачности и справедливости.