Urganch davlat universiteti Kengashining 1-majlisi bo‘lib o‘tdi
Urganch davlat universiteti Ilmiy kengashining yangi 2026-2027 o'quv yilidagi 1-majlisi o‘tkazildi. Mazkur yig‘ilish universitet rektori Feruza Madrahimova raisligida, Kengash a’zolari ishtirokida tashkil etildi.
Majlis avvalida universitet Kengashining yangilangan tarkibi va ish rejasi, shuningdek, universitetning 2026–2027-o‘quv yiliga mo‘ljallangan ish rejasi tasdiqlandi. Shundan so‘ng, kun tartibidan o‘rin olgan dolzarb masalalar yuzasidan mas’ullarning axborot va hisobotlari tinglandi.
Yig‘ilishda mamlakatimizning siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy hayotida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, xususan, hurmatli Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 17–18-avgust kunlari Xorazm viloyatiga tashrifi doirasida belgilangan ustuvor vazifalar va jarayon tafsilotlari jamoaga yetkazildi.
Kengash davomida 2026–2027-o‘quv yiliga oid o‘quv-me’yoriy hujjatlar, yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar rejasi, shuningdek, universitetda akkreditatsiya jarayonlariga tayyorgarlik doirasida amalga oshirilgan va istiqboldagi vazifalar muhokama qilindi.
Shuningdek, universitetning xalqaro ilmiy nufuzini yanada oshirish, ilmiy guruhlar faoliyatini yo‘lga qo‘yish, ilmiy loyihalar asosida tadqiqotlarni rivojlantirish hamda tadqiqotlarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash tizimini joriy etish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Majlisda korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens-nazorat” tizimi bo‘yicha 2026–2027-o‘quv yiliga mo‘ljallangan “Yo‘l xaritasi”, ilmiy sohaga oid qator masalalar hamda universitet bitiruvchilari bandligini ta’minlash borasidagi amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan ham axborot va hisobotlar tinglandi.
Yig‘ilish yakunida kun tartibidagi masalalar yuzasidan tegishli qarorlar qabul qilinib, yangi o‘quv yilida universitet oldida turgan ustuvor vazifalar, aniq maqsad va muhim yo‘nalishlar belgilab olindi.

Состоялось 1-е заседание Ученого совета Ургенчского государственного университета в новом 2026–2027 учебном году. Данное заседание было организовано под председательством ректора университета Ферузы Мадрахимовой с участием членов Совета.
В начале заседания были утверждены обновленный состав и план работы Совета университета, а также план работы университета на 2026–2027 учебный год. После этого были заслушаны информация и отчеты ответственных лиц по актуальным вопросам, включенным в повестку дня.
На заседании коллектив был проинформирован о широкомасштабных реформах, осуществляемых в политической, экономической и социальной жизни нашей страны, в частности, о приоритетных задачах и подробностях процессов, определенных в рамках визита уважаемого Президента Шавката Мирзиёева в Хорезмскую область 17–18 августа.
В ходе заседания Совета были обсуждены учебно-нормативные документы на 2026–2027 учебный год, план работы по вопросам молодежи и духовно-просветительской деятельности, а также выполненные и предстоящие задачи в рамках подготовки к процессам аккредитации в университете.
Также особое внимание было уделено вопросам дальнейшего повышения международного научного авторитета университета, организации деятельности научных групп, развития исследований на основе научных проектов, а также внедрения системы финансовой поддержки исследований.
На заседании также были заслушаны информация и отчеты по «Дорожной карте» системы «Комплаенс-контроль» по противодействию коррупции на 2026–2027 учебный год, ряду вопросов, касающихся научной сферы, а также проводимой работе по обеспечению занятости выпускников университета.
В завершение заседания по вопросам повестки дня были приняты соответствующие решения, а также определены приоритетные задачи, конкретные цели и важные направления, стоящие перед университетом в новом учебном году.