“Xorazm urfiy maqomlari” kitobining taqdimot marosimi bo`lib o`tdi
Bugun, 2021-yilining 13-sentabr sanasida Urganch davlat universitetining Madaniyat saroyida “Xorazm urfiy maqomlari” kitobining taqdimot marosimi bo`lib o`tdi.
Mazkur loyiha O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 17-noyabrdagi PQ-3391 sonli “O`zbek milliy maqom san`atini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to`g`risida”gi qarori hamda o`zbek milliy maqom san`atini yanada rivojlantirish va xalqaro miqyosda keng targ`ib qilish bo`yicha O`zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi va “O`zavtosanoat” aksiyadorlik jamiyatining “Yo`l xaritasi”da belgilangan vazifalar ijrosini ta`minlash maqsadida amalga oshirildi.
Unda Urganch davlat universiteti va Xorazm Ma`mun akademiyasi tadqiqotchilari, Xorazm maqom ansambli va Ixtisoslashtirilgan musiqa san`ati maktabi hamda taniqli maqom ustalari ishtirokida Xorazm vohasida urfga aylangan maqomlarning azaliy namunalari qayta tiklanib, to`ldirilib, zamonaviy nashri yaratildi. Mazkur kitobda maqomlarning nota yozuvlari hamda ijro namunalari maqom ixlosmandlariga taqdim etilmoqda.
Kitobning taqdimot marosimini O`zbekiston Respublikasi Madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekov, O`zbek milliy maqom san`ati markazi bosh direktori, san`atshunoslik fanlari nomzodi, professor Soibjon Begmatov, Xorazm viloyat hokimining Yoshlar siyosati, ijtimoiy rivojlantirish va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari San’atbek Salayevlar kirish so`zi bilan ochib berib, Xorazm san`at olami xususan, maqom yo`nalishidagi navbatdagi yutuq bilan tadbir ishtirokchilarini samimiy qutladilar.
Shundan so`ng, UrDU “Musiqa ta`limi” kafedrasi mudiri Botir Rahimov, mazkur kafedra katta o`qituvchisi Rustam Boltayev, Xorazm Ma`mun akademiyasi ilmiy xodimi Raufjon Mahmudov, viloyat “Nuroniy” jamg`armasi raisi Matkarim ota Jumaniyozov, jurnalist Shuhrat Matkarimov, Xorazm Namunaviy maqom ansambli badiiy rahbari G`ofurjon Eshchanovlar so`zga chiqib, mazkur kitobning yaratilishi, uning maqom olamidagi ahamiyati, ichki tuzilishi, kelajak avlodga milliy-ma`naviy meros sifatidagi beqiyos o`rni xususida atroflicha to`xtaldilar.
Taqdimot marosimida ijro etilgan Xorazm milliy klassik kuy-qo`shiqlari tadbirga yanada o`zgacha fayz bag`ishladi.

Presentation of the book "Xorazm urfiy maqomlari" was held
Today, on September 13, 2021, the presentation of the book "Xorazm urfiy maqomlari" took place in the Culture Hall of Urgench State University.
This project was organized in order to ensure the implementation of the tasks set out in the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated November 17, 2017, № PD-3391 "On measures to further develop the art of Uzbek national maqom" , and the tasks set out in the "Road Map" of the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan and "Uzavtosanoat" JSC for the further development and widespread promotion of the Uzbek national art of maqom.
In it, with the participation of researchers of Urgench State University and Khorezm Mamun Academy, Khorezm Makam ensemble and specialized music art school and well-known masters of Maqam, the ancient samples of maqam that became a tradition in Khorezm was restored, filled and a modern edition was created. In this book, musical notes of maqom and performance samples are presented to maqom lovers.
The presentation of the book was attended by the Minister of Culture of the Republic of Uzbekistan Ozodbek Nazarbekov, CEO of the Uzbek National Center for Maqom Art, Candidate of Arts, Professor Soibjon Begmatov, Deputy Governor of Khorezm Region for Youth Policy, Social Development, and Spiritual-Educational Affairs Sanatbek Salayev, opened the event and congratulated the participants on the success of the Khorezm art world, in particular, in the field of maqom.
After that, the head of the department of "Music Education" of UrSU Botir Rakhimov, senior teacher of the department Rustam Boltaev, researcher of Khorezm Mamun Academy Raufjon Mahmudov, chairman of the regional fund "Nuroniy" Matkarim Jumaniyazov, journalist Shuhrat Matkarimov, Artistic director of Khorezm Exemplary maqom ensemble Gafurjon Eshchanov spoke about the creation of the book, its importance in the world of maqom, internal structure, unique role as a national and spiritual heritage for future generations.
Khorezm national classical songs performed at the presentation ceremony gave a special charm to the event.