“Xorazm urfiy maqomlari” kitobining taqdimot marosimi bo`lib o`tdi
Bugun, 2021-yilining 13-sentabr sanasida Urganch davlat universitetining Madaniyat saroyida “Xorazm urfiy maqomlari” kitobining taqdimot marosimi bo`lib o`tdi.
Mazkur loyiha O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 17-noyabrdagi PQ-3391 sonli “O`zbek milliy maqom san`atini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to`g`risida”gi qarori hamda o`zbek milliy maqom san`atini yanada rivojlantirish va xalqaro miqyosda keng targ`ib qilish bo`yicha O`zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi va “O`zavtosanoat” aksiyadorlik jamiyatining “Yo`l xaritasi”da belgilangan vazifalar ijrosini ta`minlash maqsadida amalga oshirildi.
Unda Urganch davlat universiteti va Xorazm Ma`mun akademiyasi tadqiqotchilari, Xorazm maqom ansambli va Ixtisoslashtirilgan musiqa san`ati maktabi hamda taniqli maqom ustalari ishtirokida Xorazm vohasida urfga aylangan maqomlarning azaliy namunalari qayta tiklanib, to`ldirilib, zamonaviy nashri yaratildi. Mazkur kitobda maqomlarning nota yozuvlari hamda ijro namunalari maqom ixlosmandlariga taqdim etilmoqda.
Kitobning taqdimot marosimini O`zbekiston Respublikasi Madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekov, O`zbek milliy maqom san`ati markazi bosh direktori, san`atshunoslik fanlari nomzodi, professor Soibjon Begmatov, Xorazm viloyat hokimining Yoshlar siyosati, ijtimoiy rivojlantirish va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari San’atbek Salayevlar kirish so`zi bilan ochib berib, Xorazm san`at olami xususan, maqom yo`nalishidagi navbatdagi yutuq bilan tadbir ishtirokchilarini samimiy qutladilar.
Shundan so`ng, UrDU “Musiqa ta`limi” kafedrasi mudiri Botir Rahimov, mazkur kafedra katta o`qituvchisi Rustam Boltayev, Xorazm Ma`mun akademiyasi ilmiy xodimi Raufjon Mahmudov, viloyat “Nuroniy” jamg`armasi raisi Matkarim ota Jumaniyozov, jurnalist Shuhrat Matkarimov, Xorazm Namunaviy maqom ansambli badiiy rahbari G`ofurjon Eshchanovlar so`zga chiqib, mazkur kitobning yaratilishi, uning maqom olamidagi ahamiyati, ichki tuzilishi, kelajak avlodga milliy-ma`naviy meros sifatidagi beqiyos o`rni xususida atroflicha to`xtaldilar.
Taqdimot marosimida ijro etilgan Xorazm milliy klassik kuy-qo`shiqlari tadbirga yanada o`zgacha fayz bag`ishladi.

Состоялась презентация книги "Xorazm urfiy maqomlari"
Сегодня, 13 сентября 2021 года, во Дворце культуры Ургенчского государственного университета состоялась презентация книги “Хорезмские традиционные мотивы”.
Данный проект реализован в целях обеспечения выполнения задач, определенных постановлением Президента Республики Узбекистан “О мерах по дальнейшему развитию узбекского национального искусства маком” от 17 ноября 2017 года № ПП-3391, а также “дорожной карты” Министерства культуры Республики Узбекистан и акционерного общества “Узавтосаноат”по дальнейшему развитию и широкой пропаганде узбекского национального искусства маком на международном уровне.
При участии исследователей Ургенчского государственного университета и Хорезмской академии Маъмуна, Хорезмского ансамбля маком и специализированной школы музыкального искусства, а также известных мастеров макома были восстановлены, дополнены и созданы современные издания традиционных макомов в Хорезмском оазисе. В данной книге любителям статусов предлагаются нотные записи и образцы исполнения макома.
Министр культуры Республики Узбекистан Озодбек Назарбеков, генеральный директор узбекского национального центра искусства макома, кандидат искусствоведческих наук, профессор Соибжон Бегматов, заместитель хокима Хорезмской области по молодежной политике, социальному развитию и духовно-просветительской работе Санатбек Салаев произнесли вступительную речь и тепло поприветствовали гостей мероприятия.
Заведующий кафедрой “Музыкальное образование” УрГУ Ботир Рахимов, старший преподаватель кафедры  Рустам Болтаев, научный сотрудник Хорезмской академии Маъмуна Рауфжон Махмудов, председатель областного фонда “Нуроний” Маткарим Джуманиезов, журналист Шухрат Маткаримов, художественный руководитель Хорезмского образцового ансамбля макома Гофуржон Эшчонов рассказали о создании этой книги, ее значении в мире макома, внутреннем устройстве, роли в качестве духовно-национального наследия.