UrDUda “Jahon sivilizatsiyasida O’rta Osiyo allomalari va Islom dinining o’rni” mavzusida davra suhbati o`tkazildi
2021-yilning 20-sentabrida O'zbekiston musulmonlar  idorasi  “Qur'on tajvidini o'rgatish” bo'limi mudiri o'rinbosari, O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiya markazi ilmiy xodimi, O'zbekiston xalqaro Islom akademiyasi faxriy doktori  Abror Muxtor Aliy Urganch davlat universitetida bo`ldi.
Tashrif chog`ida  universitet talaba-yoshlari bilan  uchrashib, “Jahon sivilizatsiyasida  O’rta  Osiyo  allomalari va islom dinining o’rni” mavzusida  davra suhbati o`tkazildi.
Tadbirni Tarix fakulteti katta o`qituvchisi PhD  Z.Odilov kirish so`zi bilan ochib berdi.
Shundan so`ng, Abror Muxtor Aliy  so`zga chiqib, Markaziy Osiyo allomalarining ta’lim-tarbiyaga oid qarashlarining inson kamolotini shakllantirishdagi o`rni, Sharq Renessansi deb nom olgan IX-XV asrlar Markaziy Osiyo ma’naviy madaniyatining eng yuksalgan davri ekanligi, Sharq madaniyatini umuminsoniy qadriyat darajasiga ko’tarish markazi Xorazm Ma’mun akademiyasining vujudga kelishi, Sharq mutafakkirlarining ma’naviy madaniyat sohasiga qo’shgan ulushlari, aqliy madaniyatni shakllantirish bilan bog’langan qadriyatlar, ma’naviy-ruhiy qadriyatlar, ijtimoiy-siyosiy qadriyatlar, badiiy-nafis qadriyatlar hamda diniy qadriyatlar xususida atroflicha ma`ruza qildi.
Tadbir savol va javoblar yo‘sinida qiziqarli tarzda tashkil etildi va katta taassurotlarga boy bo‘ldi.
urdu.uz;UrDUda “Jahon sivilizatsiyasida  O’rta  Osiyo  allomalari va Islom dinining o’rni” mavzusida  davra suhbati o`tkazildi
urdu.uz;UrDUda “Jahon sivilizatsiyasida  O’rta  Osiyo  allomalari va Islom dinining o’rni” mavzusida  davra suhbati o`tkazildiurdu.uz;UrDUda “Jahon sivilizatsiyasida  O’rta  Osiyo  allomalari va Islom dinining o’rni” mavzusida  davra suhbati o`tkazildiurdu.uz;UrDUda “Jahon sivilizatsiyasida  O’rta  Osiyo  allomalari va Islom dinining o’rni” mavzusida  davra suhbati o`tkazildi

В УрГУ состоялся круглый стол на тему: “Роль среднеазиатских ученых и исламской религии в мировой цивилизации”
20 сентября 2021 года Ургенчский государственный университет посетил заместитель заведующего отделом “обучения таджвида Корана” мусульманского управления Узбекистана, научный сотрудник Центра исламской цивилизации Узбекистана, почетный доктор международной Исламской академии Узбекистана Аброр Мухтор Алий.
В ходе визита состоялась встреча со студентами университета и беседа за круглым столом на тему: ” Роль среднеазиатских ученых и исламской религии в мировой цивилизации".
Мероприятие приветственным словом открыл старший преподаватель исторического факультета PhD. С. Адилов.
После Аброр Мухтар Али в своем выступлении поведал о роли взглядов ученых Центральной Азии на образование и воспитание в формировании человеческого совершенства, о том, что IX-XV века, известные как Восточный Ренессанс, являются периодом наивысшего подъема духовной культуры Центральной Азии, также рассказал о создании центра повышения восточной культуры до уровня общечеловеческой ценности Хорезмской академии Маъмуна, вкладе восточных мыслителей в сферу духовной культуры, подробно остановился на художественных и религиозных ценностях.
Мероприятие было организовано в увлекательной игровой форме с большим количеством вопросов и ответов.