Ogohlik - davr talabi!
Bugungi dunyo miqyosida yuz berayotgan mafkuraviy xurujlar insoniyat boshiga qanchalik ko’p kulfatlar yog'dirayotgani hech kimga sir emas.  Tobora rivojlanib borayotgan hamda og`irimizni yengil qilayotgan internetsiz hayotimizni tasavvur qila olmaymiz.  Internetning insoniyatga keltiradigan foydali tomonlari juda katta. Ammo shunga qaramay, zararli tomonlari ham talaygina.
2021-yilning 24-sentabrida  Urganch davlat universitetida professor-o’qituvchilar va talabalar ishtirokida  “Ogohlik-davr talabi” mavzusida o`tkazilgan uchrashuvda aynan shu haqida so`z bordi.
Mazkur tadbirda universitet Yoshlar masalalari, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo’yicha prorektori  S.Davletov,  Tarix fakulteti katta o`qituvchisi PhD  Z.Odilov, Xotin-qizlar kengashi raisi Sh.Nurullayeva, Pedagogika fakultetning Yoshlar bilan ishlash bo`yicha dekan o`rinbosari H.Siddiqovlar so`zga chiqib, bugungi kunda tinchlikni asrash, turli qo’poruvchilik harakatidagi ekstremistik oqimlar ta’siriga tushib qolishni oldini olish, internetda foydalanish madaniyatini shakllantirish, internet tarmoqlaridan foydalanganda turli xil yot illatlarni, din niqobi ostidagi buzg`unchi g`oyalarni  targ`ib qiladigan saytlarga aldanib, o`z kelajaklarini barbod qilmaslikka chaqirdilar.

Бдительность-требование времени
Ни для кого не секрет, сколько бедствий обрушиваются на человечество в настоящее время. Мы не можем представить свою жизнь без интернета, который развивается быстрыми темпами и облегчает нашу жизнь. Преимуществ Интернета для человечества очень много, но в тоже время существуют и отрицательные стороны. 24 сентября 2021 года в Ургенчском государственном университете с участием профессорско-преподавательского состава и студентов состоялась встреча, посвященная теме: " “Бдительность-требование времени”.
В мероприятии приняли участие проректор по духовно-просветительской работе и вопросам молодежи университета С.Давлетов, старший преподаватель исторического факультета PhD З.Одилов, председатель Совета женщин Ш.Нуруллаева, заместитель декана по работе с молодежью педагогического факультета Х.Сиддиков и в своем выступлении отметили, что на сегодняшний день в целях сохранения мира, предотвращения попадания под влияние экстремистских течений, формирования культуры использования интернета, выявления различных сайтов, пропагандирующих деструктивные идеи под видом религии, призвали не разрушать свое будущее. После этого был показан документальный фильм ”Тазарру".