Xorazm vohasining Urganch shahrida 2021-yilning 20-23-oktabr sanalarida Ozarbayjon madaniyati va adabiyoti kunlari o‘tkazilayotgani munosabati bilan 2021-yilning 22-oktabr kuni “Ozarbayjon madaniyati va adabiyoti kunlari” loyihasi doirasida Ozarbayjon Milliy Majlis a’zosi Ganira Pashayeva boshchiligidagi delegatsiya a’zolari Urganch davlat universitetida bo‘lishdi.  Mehmonlar universitet rahbariyati hamda talaba-yoshlar tomonidan tantanali kutib olindi.
Tashrif avvalida, universitet Madaniyat saroyida delegatsiya a’zolari ishtirokida tadbir tashkil qilindi. Tadbirda Xorazm viloyat hokimligi vakillari, Yozuvchilar uyushmasi a’zolari, viloyatimizning taniqli ijodkorlari, shoirlar, universitet professor-o‘qituvchilari hamda talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Uchrashuvni UrDU rektori Baxrom Abdullayev ochib berib, Ozarbayjon Milliy Majlis a’zosi Ganira Pashayevaga va barcha delegatsiya a’zolariga ushbu  tashrifdan o‘z mamnuniyatini izhor etib, shu kabi tashriflar O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning yuqori darajadagi ko‘rinishlaridan biri ekanligini, ikki davlat o‘rtasidagi davlatlararo munosabatlar asosini uzoq o‘tmishga borib taqaladigan mustahkam do‘stlik rishtalari va qardoshlik, madaniyatlar, tillar hamda an’analar mushtarakligining umumiyligini tashkil etishini alohida ta’kidladi.
Rektor Baxrom Abdullayev universitetning Kengashi qaroriga ko‘ra, Ozarbayjon Milliy Majlisining Madaniyat qo‘mitasi raisi, davlat va jamiyat arbobi, jurnalist, shoira Ganira Pashayevani Urganch davlat universitetining faxriy professori ilmiy unvoni bilan taqdirladi. Shuningdek, madaniyat sohasidagi mahorati, o‘zaro hamkorlikning rivojlanishiga qo‘shayotgan hissasi hamda universitetimizda o‘tkazilgan ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarda faol ishtiroki uchun Haydar Aliyev nomidagi Ozarbayjon madaniyat markazi direktori Samir Abbosovga Faxriy yorliqni hamda delegatsiya a’zolariga universitetning ramziy esdalik sovg‘alarini topshirdi. O‘z navbatida, delegatsiya a’zolari ham o‘z esdalik hadyalarini, Ozarbayjon milliy madaniyatini aks ettiruvchi sovg‘alarini tadqim qildilar.
Tadbirda  Toshkentdagi Ozarbayjon madaniyat markazi direktori,  professor Boboxon Sharipov ham o‘z ma’ruzasi bilan qatnashib, ikki qardosh xalqning tarixiy yaqinliklari haqida atroflicha to‘xtaldi.
Uchrashuv davomida, Ozarbayjon Milliy Majlis a’zosi Ganira Pashayevaning  “Addim-addim O‘zbekistan” nomli kitobi taqdimoti ham o‘tkazilib, muallif mazkur kitobi bilan yig‘ilganlarni yaqindan tanishtirdi.

Members of the Azerbaijani delegation visited Urgench State University in the framework of the project "Days of Culture and Literature of Azerbaijan"
In connection with the Days of Culture and Literature of Azerbaijan on October 20-23, 2021 in Urgench, Khorezm region, a delegation led by a member of the Milli Majlis of Azerbaijan Ganira Pashayeva visited Urgench State University in the framework of the project "Days of Culture and Literature of Azerbaijan" on October 22, 2021.  The guests were solemnly welcomed by the university administration and students.
At the beginning of the visit, an event was organized at the University Culture Hall with the participation of members of the delegation. The event was attended by representatives of the Khorezm regional administration, members of the Writers' Union, well-known artists of the region, poets, university faculties and students.
Opening the meeting, the Rector of UrSU Bahrom Abdullayev thanked Ganira Pashayeva, a member of the Milli Majlis of Azerbaijan, and all members of the delegation for the visit. He stressed that such visits are one of the manifestations of high-level multifaceted cooperation between Uzbekistan and Azerbaijan, the basis of interstate relations between the two countries is a strong bond of friendship dating back to the distant past and the commonality of brotherhood, cultures, languages and traditions.
Rector Bahrom Abdullayev awarded the title of Honorary Professor of Urgench State University to Ganira Pashayeva, Chairwoman of the Committee on Culture of the Milli Majlis of Azerbaijan, stateswoman and public figure, journalist and poet.
In addition, for his skill in the field of culture, contribution to the development of mutual cooperation and active participation in spiritual and educational events held at the University, to Samir Abasov, director of the Azerbaijan cultural center named after Heydar Aliyev,and to the members of the delegation handed over the honorary certificate and symbolic memorable gifts of the University. In turn, the members of the delegation presented their souvenirs, gifts reflecting the national culture of Azerbaijan.
The director of the cultural center of Azerbaijan in Tashkent, professor Bobokhon Sharipov also took part in the event and spoke about the historical closeness of the two fraternal peoples.
During the meeting, a presentation of the book " Addim-addim O‘zbekistan " by Ganira Pashayeva, a member of the Milli Majlis of Azerbaijan, was held, and the author introduced the book to the audience.
At the end of the meeting, artistic performances of the members of this delegation and students of the Faculty of Philology were performed.