Xorazm vohasining Urganch shahrida 2021-yilning 20-23-oktabr sanalarida Ozarbayjon madaniyati va adabiyoti kunlari o‘tkazilayotgani munosabati bilan 2021-yilning 22-oktabr kuni “Ozarbayjon madaniyati va adabiyoti kunlari” loyihasi doirasida Ozarbayjon Milliy Majlis a’zosi Ganira Pashayeva boshchiligidagi delegatsiya a’zolari Urganch davlat universitetida bo‘lishdi.  Mehmonlar universitet rahbariyati hamda talaba-yoshlar tomonidan tantanali kutib olindi.
Tashrif avvalida, universitet Madaniyat saroyida delegatsiya a’zolari ishtirokida tadbir tashkil qilindi. Tadbirda Xorazm viloyat hokimligi vakillari, Yozuvchilar uyushmasi a’zolari, viloyatimizning taniqli ijodkorlari, shoirlar, universitet professor-o‘qituvchilari hamda talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Uchrashuvni UrDU rektori Baxrom Abdullayev ochib berib, Ozarbayjon Milliy Majlis a’zosi Ganira Pashayevaga va barcha delegatsiya a’zolariga ushbu  tashrifdan o‘z mamnuniyatini izhor etib, shu kabi tashriflar O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning yuqori darajadagi ko‘rinishlaridan biri ekanligini, ikki davlat o‘rtasidagi davlatlararo munosabatlar asosini uzoq o‘tmishga borib taqaladigan mustahkam do‘stlik rishtalari va qardoshlik, madaniyatlar, tillar hamda an’analar mushtarakligining umumiyligini tashkil etishini alohida ta’kidladi.
Rektor Baxrom Abdullayev universitetning Kengashi qaroriga ko‘ra, Ozarbayjon Milliy Majlisining Madaniyat qo‘mitasi raisi, davlat va jamiyat arbobi, jurnalist, shoira Ganira Pashayevani Urganch davlat universitetining faxriy professori ilmiy unvoni bilan taqdirladi. Shuningdek, madaniyat sohasidagi mahorati, o‘zaro hamkorlikning rivojlanishiga qo‘shayotgan hissasi hamda universitetimizda o‘tkazilgan ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarda faol ishtiroki uchun Haydar Aliyev nomidagi Ozarbayjon madaniyat markazi direktori Samir Abbosovga Faxriy yorliqni hamda delegatsiya a’zolariga universitetning ramziy esdalik sovg‘alarini topshirdi. O‘z navbatida, delegatsiya a’zolari ham o‘z esdalik hadyalarini, Ozarbayjon milliy madaniyatini aks ettiruvchi sovg‘alarini tadqim qildilar.
Tadbirda  Toshkentdagi Ozarbayjon madaniyat markazi direktori,  professor Boboxon Sharipov ham o‘z ma’ruzasi bilan qatnashib, ikki qardosh xalqning tarixiy yaqinliklari haqida atroflicha to‘xtaldi.
Uchrashuv davomida, Ozarbayjon Milliy Majlis a’zosi Ganira Pashayevaning  “Addim-addim O‘zbekistan” nomli kitobi taqdimoti ham o‘tkazilib, muallif mazkur kitobi bilan yig‘ilganlarni yaqindan tanishtirdi.

Члены азербайджанской делегации посетили Ургенчский государственный университет в рамках проекта «Дни культуры и литературы Азербайджана»
В связи с проведением 20-23 октября 2021 года Дней культуры и литературы Азербайджана в Ургенче. Делегация во главе с депутатом Милли Меджлиса Азербайджана Ганирой Пашаевой приняла участие в Днях культуры и литературы Азербайджана. Они посетили Ургенчский государственный университет. Гостей торжественно встретили администрация университета и студенты. В начале визита во Дворце культуры университета было организовано мероприятие с участием членов делегации. В мероприятии приняли участие представители администрации Хорезмской области, члены Союза писателей, известные художники региона, поэты, преподаватели вузов и студенты. Открывая встречу, ректор УрГУ Бахром Абдуллаев поблагодарил члена Милли Меджлиса Азербайджана Ганиру Пашаеву и всех членов делегации за визит и подчеркнул, что в основе межгосударственных отношений между двумя странами лежат крепкие узы дружбы и братство, общность культур, языков и традиций, уходящая корнями в далекое прошлое. Ректор Бахром Абдуллаев присвоил звание почетного профессора Ургенчского государственного университета председателю комитета по культуре Милли Меджлиса Азербайджана, государственному и общественному деятелю, журналисту и поэту Ганире Пашаевой.
Самир Аббасов, директор Азербайджанского культурного центра Гейдара Алиева, был награжден Почетной грамотой и символическим памятником членам делегации за их навыки в области культуры, их вклад в развитие сотрудничества и активное участие в духовных мероприятиях. В свою очередь члены делегации преподнесли свои сувениры, подарки, отражающие национальную культуру Азербайджана. На мероприятии также выступил профессор Бобохон Шарипов, директор Азербайджанского культурного центра в Ташкенте, который рассказал об исторической близости двух братских народов. В ходе встречи состоялась презентация книги депутата Милли Меджлиса Азербайджана Ганиры Пашаевой «Шаг за шагом Узбекистан», автор представила публике книгу. В завершение встречи выступили члены делегации и студенты филологического факультета.