Telegram ijtimoiy tarmogʻining “Yoshlarni qo'llab-quvvatlash” kanalida eʼlon qilingan “Poytaxda ham, shaharda ham, viloyatda ham, tumanda ham, xullas butun Respublika bo'ylab barcha davlat OTMlarida fakultetga qarab kontrakt miqdorlari bir xil. Lekin nega barchasida sharoit har xil?” sarlavhasi ostidagi postga
urdu.uz, Telegram ijtimoiy tarmogʻining  “Yoshlarni qo'llab-quvvatlash” kanalida eʼlon qilingan “Poytaxda ham, shaharda ham, viloyatda ham, tumanda ham, xullas butun Respublika bo'ylab barcha davlat OTMlarida fakultetga qarab kontrakt miqdorlari bir xil. Lekin nega barchasida sharoit har xil?” sarlavhasi ostidagi postga
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 22-iyundagi "2021/2022 o‘quv yilida O‘zbekiston Respublikasining oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilishning davlat buyurtmasi parametrlari to‘g‘risida"gi PQ-5157-sonli qaroriga asosan, bugungi kunda respublikamizning barcha oliy taʼlim muassasalarining qabul kvotalari keskin oshdi. Shu jumladan,  Urganch davlat universitetida ham  2021/2022 o‘quv yilida qabul  ko‘rsatkich 4,2%ga oshirildi.  Shu munosabat bilan ayrim fakultetlar vaqtinchalik ijara binolarga koʻchirildi.
Xususan, yuqoridagi postda tilga olingan Xorijiy filologiya fakultetida ham talabalar sonining  nisbatan oshganligi barchamizga ma’lum. Bosh binoda oʻquv auditoriyalari yetishmaganligi sababli Urganch qurilish kolleji binosining  o‘quv auditoriyalari vaqtincha ijaraga olinib,  fakultet talabalarining bir qismiga  dars mashg‘ulotlari olib borilmoqda. Xorijiy filologiya fakulteti talabalariga ajratilgan auditoriyalar  dars mashg‘ulotlari olib borish uchun barcha talablarga javob beradi.
“Yoshlarni qo'llab-quvvatlash”  telegram kanalining 2021-yil 7-dekabrdagi “Poytaxda ham, shaharda ham, viloyatda ham, tumanda ham, xullas butun Respublika bo'ylab barcha davlat OTMlarida fakultetga qarab kontrakt miqdorlari bir xil. Lekin nega barchasida sharoit har xil?” sarlavhasi ostida berilgan ma’lumotlar aslida rasmda koʻringanidek emas.
Bu postdagi berilgan suratlar kollejning aslida foydalanilmaydigan  xonalari bo‘lib, fakultet talabalari o‘qiydigan auditoriyalarga hech qanday aloqasi yo‘q.
Bugungi kunda Urganch davlat universitetida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Maʼlumot oʻrnida shuni maʼlum qilamizki, oʻquv auditoriyalarining yetishmovchiligini bartaraf etish maqsadida universitetning Urganch shahar Hamid Olimjon ko‘chasida joylashgan hududida 7 ta qavatli 2000 o‘ringa mo‘ljallangan yangi o‘quv binosi qurish ishlari boshlandi. Yangi o‘quv binosini qurib foydalanishga topshirish 2022-2023 o‘quv yiliga mo‘ljallangan.
Qolaversa, Urganch shahar Gurlan ko‘chasida zamonaviy talablar asosida Axborot resurs markazi bunyod etilmoqda. Urganch tumani Mustaqillik ko‘chasida 776 o‘rinli o‘quv binosini kapital rekonstruksiya qilish rejasi ishlab chiqildi. Ushbu hududdagi 600 o‘rinli talabalar turar joyini rekonstruksiya qilish hamda Urganch shahar Gurlan ko‘chasidagi Texnika fakulteti o‘quv binosini kapital ta’mirlash va shu hududda 2 ta yangi sport maydoncha qurish rejalashtirilmoqda.
Bularning barchasi universitetni har tomonlama  yuksaltirish, talabalar chuqur bilim olishlari uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, zamonaviy moddiy-texnik baza bilan ta’minlash, yuksak ilmiy salohiyatli kadrlarni tayyorlashga qaratilganligi bilan ahamiyatlidir.

OFFICIAL CLARIFICATION to the post under the title “In the capital, in the city, in the region, in the district, in short, in all public universities throughout the country, the amount of the tuition fee is the same depending on the faculty. But why are the conditions in all different?” on the Telegram social network's "Youth Support" channel
urdu.uz, Telegram ijtimoiy tarmogʻining  “Yoshlarni qo'llab-quvvatlash” kanalida eʼlon qilingan “Poytaxda ham, shaharda ham, viloyatda ham, tumanda ham, xullas butun Respublika bo'ylab barcha davlat OTMlarida fakultetga qarab kontrakt miqdorlari bir xil. Lekin nega barchasida sharoit har xil?” sarlavhasi ostidagi postga
According to the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 22, 2021 № PR-5157 "On the parameters of the state order of admission to higher education institutions of the Republic of Uzbekistan in the 2021/2022 academic year", today the admission quotas of all higher educational institutions of the republic have sharply increased. In particular, the admission rate at Urgench State University in the 2021/2022 academic year increased by 4.2%. Due to this, some faculties were temporarily rented.
In particular, we all know that the number of students in the Faculty of Foreign Philology mentioned in the above post has increased. Due to the lack of classrooms in the main building, the classrooms of the Urgench Construction College building are temporarily rented and some students of the faculty are taught. Classrooms for students of the Faculty of Foreign Philology meet all the requirements for teaching.
The information given under the title “In the capital, in the city, in the region, in the district, in short, in all public universities throughout the country, the amount of the tuition fee is the same depending on the faculty. But why are the conditions in all different?” on the Telegram social network's "Youth Support" channel, is not actually as shown in the picture.
The pictures in this post are actually unused rooms of the college and have nothing to do with the classrooms where the faculty students study.
Extensive work is underway at Urgench State University. For information, in order to overcome the shortage of classrooms, the construction of a new 7-storey building for 2,000 seats has begun on the territory of the university, located on Hamid Olimjon Street in Urgench. The construction and commissioning of the new school building is scheduled for the 2022-2023 academic year.
In addition, an Information Resource Center is being built on Gurlan Street in Urgench. A plan for the capital reconstruction of a 776-seat educational building on Mustaqillik Street in Urgench district has started. It is planned to reconstruct a 600-seat dormitory in the area, renovate the building of the Technical Faculty on Gurlan Street in Urgench and build two new pitches in the area.
All this is important for the comprehensive development of the university, the creation of favorable conditions for students to gain in-depth knowledge, the provision of modern material and technical base, the training of highly qualified personnel.