-2019-yildan buyon Urganch davlat universiteti Astraxan davlat universiteti bilan hamkorlikda  2 ta  bakalavriat va 3 ta magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha qo‘shma dasturlarni amalga oshirmoqda.
-2020-2021 o‘quv yilida pandemiya sababli Astraxan davlat universiteti bilan qo‘shma ta’lim dasturlarining birinchi o‘quv yili  Urganch davlat universitetida boʻlib o‘tdi.
-2021-2022 o‘quv yilidan boshlab qabul qilingan talabalar Astraxan davlat universitetida hamkorlik doirasida o‘qishini davom ettirish koʻzda tutilgan. Bu kelishuv barcha yo‘nalishlarda amalda oshirilishi kelishib olingan.
-Astraxan davlat universiteti ichki tartib-qoidalariga asosan, Qiyosiy tilshunoslik, lingvistik tarjimashunoslik (tillar bo‘yicha) yo‘nalishidan qo‘shimcha imtihon olish sharti qo‘yildi. Qiyosiy tilshunoslik yo‘nalishiga 8 nafar talaba qabul qilingan boʻlib, Astraxan davlat universiteti Qiyosiy tilshunoslik, lingvistik tarjimashunoslik (tillar bo‘yicha) dekanati tomonidan talabalar yanada saralab olindi. Ushbu saralashdan 3 nafar talaba oʻtdi. Qolgan 1 nafar talaba o‘z xohishiga binoan akademik ta’til olish uchun ariza yozgan, yana 1 nafar talaba kontrakt to‘lovini to‘liq amalga oshirmagan,  qolgan 3 nafar talabalarni oʻqitish boʻyicha esa  Astraxan davlat universiteti ma’muriyati bilan kelishilgan holda  qo‘shimcha chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqilmoqda.

OFFICIAL CLARIFICATION to the video on social networks under the title "Has Urgench State University not registered Master’s degree students?"
urdu.uz;Ijtimoiy tarmoqlarda “Urganch davlat universiteti magistrlarni rasmiylashtirmaganmi?” sarlavhasi ostida tarqalgan video lavha yuzasidan  RASMIY MUNOSABAT
Regarding to the video, on December 16, 2021, on social networks, "Has Urgench State University not registered Master’s degree students?" the administration of Urgench State University announces the following:
-Since 2019, Urgench State University in cooperation with Astrakhan State University has been implementing joint programs in 2 bachelor's and 3 master's specialties;
-In the 2020-2021 academic year, the first academic year of joint educational programs with Astrakhan State University due to a pandemic was held at Urgench State University;
-From the 2021-2022 academic year, the admitted students will continue their studies at Astrakhan State University in the framework of cooperation. It was agreed that this agreement will be implemented in all directions;
-According to the internal regulations of Astrakhan State University, additional exams are required in the field of Comparative Linguistics, Linguistic Translation Studies (on languages). Eight students were admitted to the Department of Comparative Linguistics, and the students were further selected by the Dean of Comparative Linguistics and Linguistic Translation (Languages) of Astrakhan State University. Three students passed this selection. The remaining 1 student applied for academic leave voluntarily, another student did not pay the full amount of the contract, and in terms of teaching the remaining 3 students, an additional plan of measures is being developed in agreement with the administration of Astrakhan State University.