-2019-yildan buyon Urganch davlat universiteti Astraxan davlat universiteti bilan hamkorlikda  2 ta  bakalavriat va 3 ta magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha qo‘shma dasturlarni amalga oshirmoqda.
-2020-2021 o‘quv yilida pandemiya sababli Astraxan davlat universiteti bilan qo‘shma ta’lim dasturlarining birinchi o‘quv yili  Urganch davlat universitetida boʻlib o‘tdi.
-2021-2022 o‘quv yilidan boshlab qabul qilingan talabalar Astraxan davlat universitetida hamkorlik doirasida o‘qishini davom ettirish koʻzda tutilgan. Bu kelishuv barcha yo‘nalishlarda amalda oshirilishi kelishib olingan.
-Astraxan davlat universiteti ichki tartib-qoidalariga asosan, Qiyosiy tilshunoslik, lingvistik tarjimashunoslik (tillar bo‘yicha) yo‘nalishidan qo‘shimcha imtihon olish sharti qo‘yildi. Qiyosiy tilshunoslik yo‘nalishiga 8 nafar talaba qabul qilingan boʻlib, Astraxan davlat universiteti Qiyosiy tilshunoslik, lingvistik tarjimashunoslik (tillar bo‘yicha) dekanati tomonidan talabalar yanada saralab olindi. Ushbu saralashdan 3 nafar talaba oʻtdi. Qolgan 1 nafar talaba o‘z xohishiga binoan akademik ta’til olish uchun ariza yozgan, yana 1 nafar talaba kontrakt to‘lovini to‘liq amalga oshirmagan,  qolgan 3 nafar talabalarni oʻqitish boʻyicha esa  Astraxan davlat universiteti ma’muriyati bilan kelishilgan holda  qo‘shimcha chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqilmoqda.

В социальных сетях «В Ургенчском государственном университете магистранты не регистрированы?» ОФИЦИАЛЬНОЕ ОТНОШЕНИЕ К ОБЛОЖКЕ ВИДЕО, РАСПРОСТРАНЯЕМОЙ ПОД ЭТИМ НАЗВАНИЕМ 16 декабря 2021 года в социальных сетях «В Ургенчском государственном университете магистранты не регистрированы» Согласно видео ректорат Ургенчского государственного университета сообщает следующее:
urdu.uz;Ijtimoiy tarmoqlarda “Urganch davlat universiteti magistrlarni rasmiylashtirmaganmi?” sarlavhasi ostida tarqalgan video lavha yuzasidan  RASMIY MUNOSABAT
С 2019 года Ургенчский государственный университет совместно с Астраханским государственным университетом реализует совместные программы по 2 специальностям бакалавриата и 3 специальностям магистратуры.
В 2020-2021 учебном году в Ургенчском государственном университете прошел первый учебный год совместных образовательных программ с Астраханским государственным университетом в связи с пандемией.
С 2021-2022 учебного года принятые студенты продолжат обучение в Астраханском государственном университете в рамках сотрудничества. Условлено, что это соглашение будет реализовываться по всем направлениям.
- Согласно правилам внутреннего распорядка Астраханского государственного университета требуются дополнительные экзамены в области сравнительного языкознания, лингвистического переводоведения (по языкам). На кафедру сравнительного языкознания было принято 8 студентов, после чего отбор студентов прошел декан кафедры сравнительного языкознания и лингвистического перевода (языков) Астраханского государственного университета. Этот отбор прошли трое студентов. Оставшийся 1 студент подал заявление на академический отпуск добровольно, еще один студент не оплатил контракт в полном объеме, а остальные 3 студента дали согласие на обучение с ректоратом Астраханского государственного университета, разрабатывается дополнительный план мероприятий.