Tyutorlar uchun navbatdagi oʻquv seminar yig'ilishi bo'lib o'tdi
2022-yil  2-fevral  sanasida UrDU Madaniyat saroyida tyutorlar uchun  doimiy seminar ishining navbatdagi yig'ilishi  bo'lib o'tdi. Unda  Yoshlash bilan ishlash, maʼnaviyat va maʼrifat boʻlimi, Xotin-qizlar maslahat kengashi, psixologlar,  barcha fakultetlarning yoshlar bilan ishlash bo’yicha dekan o'rinbosarlari hamda universitet tyutorlari  ishtirok etdilar.
Seminar ishini anʼanaga muvofiq, UrDU Yoshlar masalalari, ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha prorektori Sanjarbek Davletov   Urganch davlat universitetining odob-axloq kodeksi, Ichki mehnat tartibi qoidalari toʻgʻrisidagi maʼruzasi bilan boshlab berdi.  Shuningdek,  tyutorlarning oʻtgan 3 oylik faoliyati  davomida  amalga oshirgan  ishlari  monitoringini  muhokama qilib, qoʻshimcha topshiriq va vazifalar berdi.   Yoshlarning taʼlim-tarbiyasi, yashash sharoiti, ularning muammolari bilan toʻxtovsiz shugʻullanish lozimligi, ularning to'garaklardagi  ishtirokini yanada  kuchaytirish borasida tavsiyalar berdi.
✔️Seminar ishida Bioinjeneriya va oziq-ovqat xavfsizligi fakulteti  Yoshlar bilan ishlash boʻyicha dekan oʻrinbosari U.Doʻschanovning  “Dekan oʻrinbosarining talaba-yoshlar bilan ishlashda tyutorlar bilan hamkorligi”,  universitet Tyutorlar kengashi raisi  R.Matjanovning “Tyutorlik tizimining umumiy vazifalari va masʼuliyati”,   universitet Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi  Sh.Nurullayevaning “Xotin-qizlarni tazyiq va zoʻravonlikdan asrash” mavzusidagi maʼruzalari tinglandi.
Shuningdek, seminar ishida psixologlar ham ishtirok etdi.  Xususan, “Pedagogika va psixologiya”  kafedrasi mudiri B.Nurullayeva tyutorlarning bugungi kundagi ish faoliyatini yanada samarali tashkil etish, talabalar bilan samimiy, do'stona munosabatga kirishish va ulardagi mavjud muammolarni tez anglab bartaraf qilish bo'yicha  psixologik tavsiyalar berdi.

Состоялся очередной обучающий семинар для тьюторов
2 февраля 2022 года во Дворце культуры УрГУ состоялось очередное заседание постоянно действующего семинара для тьюторов.
В нем приняли участие отдел по делам молодежи, духовности и просвещения, женский экспертный совет, психологи, заместители деканов по работе с молодежью всех факультетов и преподаватели вузов.
Семинар по традиции открыл проректор по работе с молодежью, духовно-просветительской работе УрГУ Санжарбек Давлетов с докладом о Кодексе этики Ургенчского государственного университета и правилах внутреннего трудового распорядка.
Он также рассказал о мониторинге работы тьюторов за последние три месяца и дал дополнительные поручения и задачи. Он дал рекомендации по воспитанию молодежи, условиям ее жизни, необходимости постоянного решения своих проблем, дальнейшего усиления их участия в клубах.
В семинаре приняли участие заместитель декана по работе с молодежью факультета биоинженерии и безопасности пищевых продуктов Дощанов Ю. «Сотрудничество заместителя декана с тьюторами в работе со студентами», председатель тьюторского совета Матжанов Р. «Общие задачи и обязанности» системы наставничества», - с докладом на тему «Защита женщин от угнетения и насилия» выступила председатель Консультативного совета девушек Ш.Нуруллаева.
В семинаре также приняли участие психологи. В частности, заведующая кафедрой «Педагогика и психология» Б.Нуруллаева дала психологические советы о том, как сегодня эффективнее организовать работу тьюторов, иметь искренние, дружеские отношения со студентами и быстрее разобраться в существующих проблемах. В ходе семинара тьюторы обменялись мнениями и опытом. Они задавали чиновникам вопросы о различных ситуациях, с которыми они сталкивались в ходе своей работы, и получали необходимые ответы.
Мы уверены, что такие семинары и тренинги создадут широкие возможности для профессионалов, чтобы улучшить свои профессиональные навыки и умения.