Oliy taʻlim muassasalarining mahalla fuqarolar yigʻinlari va umumtaʼlim maktablari bilan oʻzaro hamkorligini yanada mustahkamlash hamda yoshlarning boʻsh vaqtlarini mazmunli tashkil etishga ko`maklashish bo`yicha Urganch davlat universiteti qator samarali ishlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, 2022-yil 3-fevral sanasida Sanʼatshunoslik fakulteti professor-oʻqituvchilari va talabalari Xiva shahar 55-sonli "Qiyot" mahallasi va 16-sonli umumtaʼlim maktabi bilan hamkorlikda uyushmagan yoshlar uchun “San’at olamiga tashrif” mavzusida suhbat o‘tkazildi. Suhbatda “Musiqa taʻlimi” kafedrasi mudiri N. Allayarova “Xorazm sanʼatining beqiyos qirralari” mavzusida mahalla yoshlariga maʼlumot berdi. Shundan soʻng, “Musiqa taʻlim” yoʻnalishining iqtidorli talabalari tomonidan konsert dasturi namoyish qilindi.
Uchrashuv yakunida maktab oʻqituvchilari hamda "Qiyot" mahallasi raisi B.Rajabov bilan hamkorlikda kelgusida qilinishi kerak bo`lgan ishlar rejalashtirib olindi. Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirish, ularning bandligiga ko‘maklashish, tadbirkorlik g‘oya va tashabbuslarini rag‘batlantirish, ular munosib daromad olishi uchun qo‘shimcha sharoitlar yaratish, uyushmagan yoshlar bilan uchrashuvlar hamda mahallada yoshlar uchun tashkil etilgan tadbirkorlik oʻquv kurslar tashkil qilinishi rejalashtirildi.

Higher education, mahalla and school cooperation
Urgench State University is carrying out a number of effective measures to further strengthen the cooperation of higher education institutions with mahalla citizens gatherings and secondary schools, as well as to promote the meaningful organization of leisure time for the youth.
In particular, on February 3, 2022, professors and students of the Faculty of Arts in collaboration with the Khiva mahalla "Qiyot" No. 55 and secondary school No. 16 held a conversation on "San’at olamiga tashrif" for unorganized youth. In the conversation, the head of the "Music Education" department N. Allayarova informed the youth of the mahalla on "Unique aspects of Khorezm art." After that, a concert program was presented by talented students of the "Music Education" department.
At the end of the meeting, together with school teachers and the chairman of the mahalla "Qiyot" B. Rajabov, further work was planned. Further improvement of the youth support system, promotion of their employment, entrepreneurial ideas and initiatives, creation of additional conditions for them to earn a decent income, meetings with unorganized youth and entrepreneurship training courses for youth in the neighborhood was planned.