Oliy taʻlim muassasalarining mahalla fuqarolar yigʻinlari va umumtaʼlim maktablari bilan oʻzaro hamkorligini yanada mustahkamlash hamda yoshlarning boʻsh vaqtlarini mazmunli tashkil etishga ko`maklashish bo`yicha Urganch davlat universiteti qator samarali ishlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, 2022-yil 3-fevral sanasida Sanʼatshunoslik fakulteti professor-oʻqituvchilari va talabalari Xiva shahar 55-sonli "Qiyot" mahallasi va 16-sonli umumtaʼlim maktabi bilan hamkorlikda uyushmagan yoshlar uchun “San’at olamiga tashrif” mavzusida suhbat o‘tkazildi. Suhbatda “Musiqa taʻlimi” kafedrasi mudiri N. Allayarova “Xorazm sanʼatining beqiyos qirralari” mavzusida mahalla yoshlariga maʼlumot berdi. Shundan soʻng, “Musiqa taʻlim” yoʻnalishining iqtidorli talabalari tomonidan konsert dasturi namoyish qilindi.
Uchrashuv yakunida maktab oʻqituvchilari hamda "Qiyot" mahallasi raisi B.Rajabov bilan hamkorlikda kelgusida qilinishi kerak bo`lgan ishlar rejalashtirib olindi. Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirish, ularning bandligiga ko‘maklashish, tadbirkorlik g‘oya va tashabbuslarini rag‘batlantirish, ular munosib daromad olishi uchun qo‘shimcha sharoitlar yaratish, uyushmagan yoshlar bilan uchrashuvlar hamda mahallada yoshlar uchun tashkil etilgan tadbirkorlik oʻquv kurslar tashkil qilinishi rejalashtirildi.

Ургенчский государственный университет осуществляет ряд действенных мер по дальнейшему укреплению взаимодействия высших учебных заведений с народными собраниями и общеобразовательными школами, а также по содействию содержательной организации досуга молодежи.
В частности, 3 февраля 2022 года преподаватели и студенты факультета искусств совместно с Хивинской махаллей «Киёт» №55 и средней школой №16 провели беседу на тему «Посети мир искусства» для неорганизованной молодежи. В беседе заведующая отделом «Музыкальное образование» Н.Аллаярова проинформировала молодежь района об «Уникальных аспектах хорезмского искусства». После этого была представлена   концертная программа талантливых студентов направления «Музыкальное образование».
В завершение встречи совместно со школьными учителями и председателем махалли «Кыёт» Б.Раджабовым была намечена дальнейшая работа. Планировалось дальнейшее совершенствование системы поддержки молодежи, содействие ее трудоустройству, продвижение предпринимательских идей и инициатив, создание дополнительных условий для получения ими достойного дохода, встречи с неорганизованной молодежью и курсы обучения предпринимательству для молодежи в районе.