Prezident va nomdor stipendiya sovrindorlari aniqlandi
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirining 2022-yil 14-fevraldagi 52-buyrugʻiga asosan, Urganch davlat universitetining  13 nafar talabalari Prezident va nomdor stipendiya sohiblariga aylandi. Marhamat, tanishing:
1. Xudayberganov Yodgorbek Sotimboyevich
Urganch davlat universiteti Filologiya fakulteti 4-bosqich  talabasi Xudayberganov Yodgorbek Sotimboyevich O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Davlat stipendiyasi sohibi bo'lganligi bilan samimiy qutlaymiz!
2. Yusupova Indira Rustamovna
Urganch davlat universiteti Iqtisodiyot fakulteti Turizm yo‘nalishi 3-bosqich talabasi Yusupova Indira Rustamovna Iqtisodiyot fanlari doktori, professor Baxtiyar Ruzmetov rahbarligida  "Mintaqada turistik-rekreatsion klasterlar tuzilishi va modellari" mavzusida tadqiqot olib borib, Oliy va o‘rta maxsus ta‘lim vazirligining  buyrug‘i bilan  "Islom Karimov" nomidagi Davlat stipendiyasi g‘olibi bo‘ldi.
3. Allanazarov Sirojbek Bekchan oʻgʻli
Urganch davlat universiteti Tarix fakulteti 4-bosqich  talabasi, universitet Talabalar Kengashi raisi Allanazarov Sirojbek Bekchan oʻgʻli   t.f.d., dots. S.Davletov  ilmiy rahbarligida  “Xorazmning qadimgi va o‘rta asrlardagi moddiy va ma’naviy madaniyati” mavzusida ilmiy tadqiqot olib borib, Oliy va o‘rta maxsus ta’limi vazirining buyrug‘i bilan “NAVOIY” nomidagi nomdor Davlat stipendiyasi g'olibi  bo'ldi.
4. Azatova Nodira Anvarbek qizi
Urganch davlat universiteti Xorijiy filologiya fakulteti 3-bosqich  talabasi Azatova Nodira Anvarbek qizi "Tarjima nazariyasi va amaliyoti" kafedrasi  dotsenti v.b., filologiya fanlari bõyicha falsafa doktori Saparboyeva Gulandom Masharipovna rahbarligida "Milliy madaniyatga xos so’zlarning tarjima strategiyalari (ertaklar misolida)” mavzusida ilmiy tadqiqot olib borib, Oliy va o‘rta maxsus ta’limi vazirining buyrug‘i bilan “NAVOIY” nomidagi nomdor Davlat stipendiyasi g'olibi bo'ldi.
5.  Matchanova Mohinur Otabek qizi
Urganch davlat universiteti Xorijiy filologiya fakulteti 4-bosqich  talabasi Matchanova Mohinur Otabek  qizi  f.f.n. Muyassar Tillayeva rahbarligida "Hikoyalar tarjimasida uslubiy imkoniyatlardan foydalanish” mavzusida ilmiy tadqiqot olib borib, Oliy va o‘rta maxsus ta’limi vazirining buyrug‘i bilan “NAVOIY” nomidagi nomdor Davlat stipendiyasi g'olibi bo'ldi.
6. Farxodova Maftuna Qudrat qizi
Urganch davlat universiteti Xorijiy filologiya fakulteti 4-bosqich talabasi Farxodova Maftuna Qudrat qizi “Roman-german filologiyasi” kafedrasi o'qituvchisi  Xudayberganova Nazokat Rahimovna ilmiy rahbarligida "Fransuz va o'zbek tillaridagi frazeologik birliklar”mavzusida ilmiy tadqiqot olib borib, Oliy va o'rta maxsus ta'limi vazirining   buyrug'i bilan "NAVOIY" nomidagi nomdor Davlat stipendiyasi gʻolibi boʻldi.
7. Babajonova Yulduz Igorovna
Urganch davlat universiteti  Xorijiy filologiya fakulteti 4- bosqich talabasi Babajonova Yulduz Igorovna  prof.Ermetova Jamila Ismoilovna ilmiy rahbarligida "Ingliz tilining savdo va tijoratdagi ahamiyati" mavzusida ilmiy tadqiqotlar olib borib, Oliy  va o‘rta maxsus ta‘lim vazirligining buyrug‘i bilan "Navoiy"nomidagi nomdor Davlat stipendiyasi g‘olibasi bo‘ldi.
8. Rajabboyev Jo’rabek Jumanazar o’g’li
Urganch davlat universiteti Tarix fakulteti Milliy g’oya, ma’naviyat asoslari va huquq ta’limi yo’nalishi 4-bosqich  talabasi  Rajabboyev Jo’rabek Jumanazar o’g’li  “O’zbekistonda demokratik jamiyat qurish nazariyasi” kafedrasi mudiri,  f.f.d. prof. Xajiyeva Maqsuda Sultonovna ilmiy rahbarligida  “Yoshlarda innovatsion va ijodiy tafakkurni shakllantirish hamda rivojlantirish masalalari” mavzusida ilmiy tadqiqot olib borib, Oliy va o‘rta maxsus ta’limi vazirining buyrug‘i bilan “Navoiy” nomidagi nomdor Davlat stipendiyasi g`olibi bo`ldi.
9. Sultonova Nodira Rashid qizi
Pedagogika fakulteti 3-bosqich talabasi, fakultet yoshlar media-guruhi rahbari Sultonova Nodira Rashid qizi ps.f.n  B.B. Nurullayeva  ilmiy rahbarligida  “Maktab o‘quvchilari uchun trening mashg‘ulotlar” mavzusida ilmiy tadqiqot olib borib, Oliy va o‘rta maxsus ta’limi vazirining buyrug‘i bilan “NAVOIY” nomidagi nomdor Davlat stipendiyasi g'olibi  bo'ldi.
10. Babajonov Alisher Bozor o‘g‘li
Urgancha davlat universiteti Fizika va matematika fakulteti  "Matematik tahlil" yo‘nalishi talabasi Babajonov Alisher Bozor o‘g‘li  2021-yilda  “American Council for International Education” tomonidan tashkillashtirilgan “Young Professional Internships” dasturi g‘olibi,  Slovakiya hukumatining Davlat stipendiyasi sohibi.
F-m.f.d., dotsenti  A. Atamuratov ilmiy rahbarligida ilmiy tadqiqotlar olib borib,  Oliy va o‘rta maxsus ta‘lim vazirligining buyrug‘i bilan  "Mirzo Ulug‘bek" nomidagi nomdor Davlat stipendiyasi g‘olibi bo‘ldi.
11. Po‘latova Quvonchoy Davronbek qizi
Urganch davlat universiteti Tabiiy fanlar fakulteti Geografiya ta‘lim yo‘nalishi 4-bosqich  talabasi Po‘latova Quvonchoy Davronbek qizi  “Geodeziya, kartografiya va geografiya”  kafedrasi  dotsenti, geografiya fanlari nomzodi Hamroyev Muxtor Ozodovich rahbarligida "Oliy ta‘lim geografiya yo‘nalishi talabalarini kredit-modul tizimida o‘qitish orqali ta‘lim samaradorligini oshirish” mavzusida ilmiy tadqiqot olib borib, Oliy va o‘rta maxsus ta’limi vazirining buyrug‘i bilan ULUG‘BEK nomidagi Davlat stipendiyasi g'olibi bo'ldi.
12. Samandarov G‘iyosbek Islomboy o‘g‘li
Urganch davlat universiteti  Texnika fakulteti  "Avtomobilsozlik va traktorsozlik" ta‘lim yo‘nalishining 3-bosqich talabasi Samandarov G‘iyosbek Islomboy o‘g‘li dotsent B.A Sobirov rahbarligida "Avtomobil va traktorlarni ishlab chiqarishdagi zamonaviy texnologiyalar tadqiqi" mavzusida ilmiy tadqiqotlar olib borib, Oliy va o‘rta maxsus ta‘lim vazirligining buyrug‘i bilan "Beruniy" nomidagi nomdor Davlat stipendiyasi g‘olibi bo‘ldi.

Определены президентские и престижные стипендиаты
Согласно Приказу № 52 Министра высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан от 14 февраля 2022 года 13 студентов Ургенчского государственного университета стали Президентом и стипендиатами престижных стипендий. Пожалуйста, познакомьтесь:
1. Худайберганов Ёдгорбек Сотимбоевич
От всей души поздравляем Худайберганова Ёдгорбека Сотимбоевича, студента четвертого курса филологического факультета Ургенчского государственного университета, с получением Государственной стипендии Президента Республики Узбекистан!
2. Юсупова Индира Рустамовна
Ургенчский государственный университет, экономический факультет, студентка 3 курса кафедры туризма Юсупова Индира Рустамовна доктор экономических наук, профессор Бахтияр Рузметов провел исследование на тему «Структура и модели туристско-рекреационных кластеров региона». Ислам Каримов.
3. Алланазаров Сирожбек Бекчан оглы
Алланазаров Сирожбек Бекчан оглы, студент 4 курса исторического факультета Ургенчского государственного университета, председатель студенческого совета университета, к.и.н., доц. Под научным руководством С.Давлетова им были проведены исследования на тему «Материальная и духовная культура Хорезма в древности и средневековье» и по приказу министра высшего и среднего специального образования.
4. Азатова Нодира Анварбек кызы
Азатова Нодира Анварбек кызы, студентка 3 курса факультета иностранной филологии Ургенчского государственного университета, доцент кафедры «Теория и практика перевода» и др., кандидат филологических наук по приказу министра высшего и среднего специального образования.
5. Матчанова Мохинур Отабек кызы
Матчанова Мохинур Отабек кызы, студентка 4 курса факультета иностранной филологии Ургенчского государственного университета, кандидат филологических наук. Под руководством Муяссар Тилляевой провела исследование на тему «Использование методических возможностей в переводе рассказов» и стала лауреатом престижной Государственной стипендии «НАВОИ» по приказу министра высшего и среднего специального образования.
6. Фарходова Мафтуна Кудрат кызы
Ургенчский государственный университет, факультет иностранной филологии, студентка 4 курса Фарходова Мафтуна Кудрат кызы под научным руководством преподавателя кафедры «Романо-германской филологии» Худайбергановой Назокат Рахимовны провела исследование на тему «Фразеологические единицы французского и узбекского языков». Министр специального образования, он стал лауреатом известной Государственной стипендии имени «НАВОИ».
7. Бабайонова Юлдуз Игоровна
Ургенчский государственный университет, факультет иностранной филологии, студентка 4 курса Бабаджонова Юлдуз Игоровна под руководством проф. Эрметовой Джамилы Исмаиловны провела исследование на тему «Значение английского языка в торговле и коммерции» и по заказу Министерства высшего и среднего специального образования» Навои» стал обладателем престижной Государственной стипендии.
8. Раджаббоев Джурабек Джуманазар оглы
Раджаббоев Джурабек Джуманазар оглы, студент 4 курса кафедры национальной идеологии, духовности и правового воспитания исторического факультета Ургенчского государственного университета, заведующий кафедрой теории демократического общества в Узбекистане, кандидат экономических наук. проф. Гаджиева Максуда Султановна провела исследование на тему «Вопросы формирования и развития инновационного и творческого мышления у молодежи» и стала лауреатом престижной Навоийской государственной стипендии по приказу министра высшего и среднего специального образования.
9. Султанова Нодира Рашид кызы
Султанова Нодира Рашид кызы п.с.н Б.Б. Нуруллаева провела исследование на тему «Тренировочные занятия для школьников» и стала лауреатом престижной Государственной стипендии «НАВОИ» по приказу министра высшего и среднего специального образования.
10. Бабаджонов Алишер Базар оглы
Бабайонов Алишер Базар оглы, студент кафедры математического анализа физико-математического факультета Ургенчского государственного университета, победитель программы Стажировки молодых специалистов, организованной Американским советом по международному образованию в 2021 году, обладатель Государственной стипендии правительства Словакии.
Кандидат технических наук, доцент Атамуратов А. проводил научные исследования под руководством Министерства высшего и среднего специального образования и стал лауреатом престижной Государственной стипендии «Мирзо Улугбек».
11. Пулатова Кувончой Давронбек кызы
Ургенчский государственный университет, факультет естественных наук, студентка 4 курса географии Пулатова Кувончой Давронбек кызы Доцент кафедры «Геодезия, картография и география», кандидат географических наук Хамроев Мухтор Озодович Стал лауреатом Государственной стипендии имени УЛУГБЕКа приказом министра высшего и среднего специального образования.
12. Самандаров Гиёсбек Исламбой оглы
Самандаров Гиёсбек Исламбой оглы, студент 3 курса инженерного факультета Ургенчского государственного университета, под руководством доцента Б.А. Высшего и среднего специального образования, стал лауреатом престижной Берунийской государственной стипендии.
13. Машарипов Шахзод Рузметович
Машарипов Шахзод Рузметович, магистр физики 2 курса физико-математического факультета Ургенчского государственного университета, проводил исследования под руководством доктора технических наук, профессора Кутлиева Учкуна Отобоевича и стал обладателем стипендии имени академика М.С.Саидова по заказу Ургенчского государственного университета.