Mahalla raisi va talabalar uchrashuvi
2022-yil 21-fevral sanasida Tabiiy fanlar fakultetining 3-kurs talabalari ishtirokida mahalla raisi bilan davra suhbati tashkil etildi. Unda Urganch shahrining  "Ma’rifat" MFY raisi Aminboy Xo‘jayev qatnashdi. Mazkur davra suhbati  “Yangi Oʻzbekistonning taraqqiyot strategiyasi” mavzusida oʻtkazildi.
Uchrashuvda 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi, uning mazmun-mohiyati, strategiyada taʼlimga va yoshlarga eʼtibor, Oʻzbekistonning kelgusi 5 yillik taraqqiyot yoʻli haqidagi maʼlumotlar talabalarga yetkazildi.

Chairman of the Mahalla and Students Meeting
On February 21, 2022, a round table discussion was organized with the chairman of the mahalla with the participation of 3rd year students of the Natural Sciences Faculty. It was attended by Aminboy Khojayev, the chairman of the "Ma'rifat" MFY in Urgench. The round table discussion was held on "Development Strategy of New Uzbekistan."
During the meeting, the students were informed about the Development Strategy of New Uzbekistan for 2022-2026, its content, the strategy focuses on education and youth, the path of development of Uzbekistan for the next 5 years.