“Navoiyxon talaba” ko‘rik-tanlovining final bosqichi bo‘lib o‘tdi
2022-yilning  24-fevral  kuni  Urganch davlat universitetining  Filologiya fakulteti talaba-yoshlari  ishtirokida  "Navoiyxon talaba"  ko‘rik- tanlovining  final soni bo‘lib o‘tdi.
Ma'lumki, Alisher Navoiy xalqimizning ongi va tafakkuri, badiiy madaniyati tarixida butun bir davrni tashkil etgan buyuk shaxs, milliy adabiyotimizning tengsiz namoyandasi, millatimizning g‘ururi, sha’n-u sharafini dunyoga tarannum qilgan o‘lmas so‘z san’atkoridir. Bu tanlovni o'tkazishdan asosiy maqsad Navoiyning boy adabiy merosini o'rganish va targ'ib etishni yo'lga qo'yish, talaba-yoshlar ongi va qalbida Navoiy asarlarining mazmun-mohiyatini chuqur singdirishdan iboratdir.
Finalga yo'llanmani qo'lga kiritgan  7  nafar  ishtirokchi she‘riyat mulkining sultoni  Alisher Navoiyning boy adabiy merosini o‘rganish, asarlari tarkibidagi so'zlarning lug'aviy ma'nosini tahlil qilish, g'azallarini ifodali o'qish orqali ijodiy maydonida  bahsga kirishdilar.
Tadbirning badiiy qismi 206 - o‘zbek tili guruhi  talabalari tomonidan Navoiy ijodiyotiga doir kuy-qo‘shiqlar, raqslar va ““Xamsa”ga bir nazar” deb nomlangan sahna ko‘rinishlari ijro qilindi.

Состоялся финальный этап конкурса «Навоийхан студент»
24 февраля 2022 года состоялся итоговый выпуск конкурса «Навоийхан Студент» с участием студентов филологического факультета Ургенчского государственного университета.
Известно, что Алишер Навои – великий человек, сформировавший целый период в истории сознания и мышления нашего народа, художественной культуры, несравненный представитель нашей национальной литературы, бессмертный артист, воспевший на весь мир гордость нашего народа.
7 финалистов будет изучать великое и богатое литературное наследие Алишера Навои, султана поэтического царства, анализировать лексическое значение слов в его произведениях, дискутировать в творческой сфере посредством выразительного чтения его стихов.
Студенты, активно участвовали  в 3-х условиях, оценивались судейской коллегией.
Выбор по региону:
3 место: Джуманиёзова Навбахор, студентка 196 группы
Художественной частью мероприятия стало исполнение песен, танцев и выступлений студентов 206 группы узбекского языка.
Победителям и активным слушателям вечера были вручены дипломы и памятные подарки, врученные деканом филологического факультета, к.п.н.Гайиповым и заведующей кафедрой узбекского языка и литературы, доцентом С.Маткаримовой.