"Navoiyxon talaba" ko'rik-tanlovining yakuniy bosqichi bo'lib o'tdi
2022-yilning  24-fevral  kuni  Urganch davlat universitetining  Filologiya fakulteti talaba-yoshlari  ishtirokida  "Navoiyxon talaba"  ko‘rik- tanlovining  final soni bo‘lib o‘tdi. Ma'lumki, Alisher Navoiy xalqimizning ongi va tafakkuri, badiiy madaniyati tarixida butun bir davrni tashkil etgan buyuk shaxs, milliy adabiyotimizning tengsiz namoyandasi, millatimizning g‘ururi, sha’n-u sharafini dunyoga tarannum qilgan o‘lmas so‘z san’atkoridir. Bu tanlovni o'tkazishdan asosiy maqsad Navoiyning boy adabiy merosini o'rganish va targ'ib etishni yo'lga qo'yish, talaba-yoshlar ongi va qalbida Navoiy asarlarining mazmun-mohiyatini chuqur singdirishdan iboratdir. Finalga yo'llanmani qo'lga kiritgan  7  nafar  ishtirokchi   she‘riyat mulkining sultoni  Alisher Navoiyning boy adabiy merosini o‘rganish, asarlari tarkibidagi so'zlarning lug'aviy ma'nosini tahlil qilish, g'azallarini ifodali o'qish orqali ijodiy maydonida  bahsga kirishdilar.
Tadbirning badiiy qismi 206- o‘zbek tili guruhi  talabalari tomonidan Navoiy ijodiyotiga doir kuy-qo‘shiqlar, raqslar va ““Xamsa”ga bir nazar” deb nomlangan sahna ko‘rinishlari ijro qilindi.

The final stage of the "Navoiyhon student" contest was held
On February 24, 2022, the final issue of the "Navoiykhan Student" competition was held with the participation of students of the Faculty of Philology of Urgench State University.
It is known that Alisher Navoi is a great person who formed an entire period in the history of consciousness and thinking of our people, artistic culture, an incomparable representative of our national literature, an immortal artist who sang the pride of our nation to the world. . The main purpose of this competition is to study and promote the rich literary heritage of Navoi, to instill in the minds and hearts of students the essence of Navoi's works.
The 7 participants, who won a ticket to the final, competed in the creative field by studying the rich literary heritage of Alisher Navoi, the sultan of poetry, analyzing the lexical meaning of the words in his works, expressive reading of his poems they began.
1st place: student of group 196 Bazarbayeva Mahbuba
2nd place: Yusupova Dilrabo, student of group 195
3rd place: Jumaniyozova Navbahor, student of group 196
In the artistic part of the event, students of the Uzbek language group 206 performed songs, dances and performances of Navoi's works, entitled "A look at" Khamsa ".
The winners of the competition and active students of the evening were awarded diplomas and souvenirs by the Dean of the Faculty of Philology, Ph.D. D. Gayipov and Head of the Department of Uzbek Language and Literature, Associate Professor S. Matkarimova.