"Navoiyxon talaba" ko'rik-tanlovining yakuniy bosqichi bo'lib o'tdi
2022-yilning  24-fevral  kuni  Urganch davlat universitetining  Filologiya fakulteti talaba-yoshlari  ishtirokida  "Navoiyxon talaba"  ko‘rik- tanlovining  final soni bo‘lib o‘tdi. Ma'lumki, Alisher Navoiy xalqimizning ongi va tafakkuri, badiiy madaniyati tarixida butun bir davrni tashkil etgan buyuk shaxs, milliy adabiyotimizning tengsiz namoyandasi, millatimizning g‘ururi, sha’n-u sharafini dunyoga tarannum qilgan o‘lmas so‘z san’atkoridir. Bu tanlovni o'tkazishdan asosiy maqsad Navoiyning boy adabiy merosini o'rganish va targ'ib etishni yo'lga qo'yish, talaba-yoshlar ongi va qalbida Navoiy asarlarining mazmun-mohiyatini chuqur singdirishdan iboratdir. Finalga yo'llanmani qo'lga kiritgan  7  nafar  ishtirokchi   she‘riyat mulkining sultoni  Alisher Navoiyning boy adabiy merosini o‘rganish, asarlari tarkibidagi so'zlarning lug'aviy ma'nosini tahlil qilish, g'azallarini ifodali o'qish orqali ijodiy maydonida  bahsga kirishdilar.
Tadbirning badiiy qismi 206- o‘zbek tili guruhi  talabalari tomonidan Navoiy ijodiyotiga doir kuy-qo‘shiqlar, raqslar va ““Xamsa”ga bir nazar” deb nomlangan sahna ko‘rinishlari ijro qilindi.

Состоялся финальный этап конкурса "Навоийхон студент"
24 февраля 2022 года состоялся итоговый выпуск конкурса "Навоийхан Студент" с участием студентов филологического факультета Ургенчского государственного университета.
Известно, что Алишер Навои – великий человек, сформировавший целый период в истории сознания и мышления нашего народа, художественной культуры, несравненный представитель нашей национальной литературы, бессмертный артист, воспевший на весь мир гордость нашего народа. . . . Основной целью данного конкурса является изучение и популяризация богатого литературного наследия Навои, вселить в умы и сердца учащихся суть творчества Навои.
7 участников, завоевавших путевку в финал, соревновались в творческой сфере, изучая богатое литературное наследие султана поэзии Алишера Навои, анализируя лексическое значение слов в его произведениях, выразительное чтение его стихов они начали .
Студенты, активно участвовавшие в 3-х условиях, оценивались судейской коллегией. По результатам конкурса:
3 место: Джуманиёзова Навбахор, ученица 196 группы
В художественной части мероприятия учащиеся группы 206 узбекского языка исполнили песни, танцы и номера из произведений Навои под названием "Взгляд на "Хамсу".
Победители конкурса и активные студенты вечера были награждены дипломами и памятными подарками от декана филологического факультета, к.ф.н.Гайипова и заведующей кафедрой узбекского языка и литературы, доцента С.Маткаримовой.