Kafedraning xoriiy aloqalari
Roman-german filologiyasi kafedrasi bir qancha xorijiy tashkilotlar bilan aloqa o'rnatgan. Shu jumaladan Germaniyaning SES (Senior Experten Service) tashkiloti bilan 2017-yildan beri samarali hamkorlik qilib kelinmoqda. Xar yili Germaniya tashkiloti tomonidan O'zbekistonga, shu qatori Urganch davlat Universitetiga Germaniyalik tajribali o'qituvchilar 4-6 haftaga tashrif buyurishadi.
Ushbu dastur doirasida ham joriy 2019-2020 o'quv yili uchun kafedra tomonidan Germaniyadan SES tashkiloti orqali 5 nafar o'qituvchi taklif etilgan. Shulardan, 29-sentabr kuni Wilhelm Rottman O'zbekistonga tashrif buyurdi va bugungi kunda Nemis tili ta'lim yo'nalishi 171-guruhida "Interkulturelle Kommunikation" (Xalqaro muloqot) fanidan talabalarga yangi, interfaol metodlar va komyuter texnikasi yordamida dars bermoqda.
16-oktabr kuni Germaniyadan yana bir o'qituvchi, Renate Simoneit, 2020 Fevral oyida K. Shultse va mart, aprel oylarida yana ingliz va fransuz tili o'qituvchilarining tashrifi kutilmoqda.
Mehmonlarimizning samarali faoliyati uchun universitet barcha sharoitlar, internet, kompyuter xizmatlarini yaratgan va mehmonlar Urganch shahrining shinam va zamonaviy mehmonxonalaridan biri, "Navro'z" mehmonxonasiga joylashtirilgan.

Международные отношения кафедры
Кафедра романо-германской филологии поддерживает контакты с несколькими зарубежными организациями. В связи с этим мы успешно сотрудничаем с SES (Senior Experten Service), Германия, с 2017 года. Каждый год преподаватели немецкого языка посещают Узбекистан, в том числе Ургенчский государственный университет, на 4-6 недель.
В рамках этой программы на текущий 2019-2020 учебный год кафедра пригласила 5 преподавателей из Германии через SES. Среди них Вильгельм Роттман, который прибыл в Узбекистан 29 сентября и в настоящее время обучает студентов 171-й немецкой группы по межкультурному общению (международному общению) с использованием новых интерактивных методов и компьютерных технологий.
Еще один учитель из Германии, Ренате Симонейт, 16 октября 2020 года К. Шульц в феврале, и еще один учитель английского и французского языков посетят в марте и апреле.
В университете есть все возможности, интернет и компьютерные услуги для успешной работы наших гостей, и гости размещаются в одном из уютных и современных отелей в Ургенче, Навруз.