31-avgust – Qatag‘on qurbonlarini yod etish kuni
Urganch davlat universiteti tuzilmasidagi Qatagʻon qurbonlari xotirasi muzeyida 31-avgust – “Qatag‘on qurbonlarini yod etish kuni”ga bag‘ishlangan anjuman boʻlib oʻtdi
Anjumanda viloyatimizning qator davlat va jamoat arboblari, tarixchi olimlar, Urganch davlat universiteti rahbariyati boshchiligida professor-oʻqituvchilari, tyutorlari hamda iqtidorli talabalari, shuningdek, sobiq Shoʻro davrida qatagʻon qilingan ayrim yurtdoshlarimizning avlodlari ishtirok etdilar.
Anjumanni UrDU rektori Baxrom Abdullayev kirish soʻzi bilan ochib berib, Vatanimiz istiqloli, xalqimizning ozodligi va erkinligi, kelajak avlodlarning tinch va farovon hayotini taʼminlash yoʻlida mardonavor kurash olib borib, mustabid tuzum davrida qatagʻon qilingan qilingan ajdodlarimizning xotirasini abadiylashtirish, ularning faoliyati va merosini oʻrganish, targʻib etish borasida olib borilayotgan ishlar haqida toʻxtaldi.
Anjuman doirasida mazkur muzey direktori, t.f.n, dots. Y.Raxmanovaning “Xorazm xonlari avlodlarining qatag‘on qilinishi”Q.Holiqovning “Xorazm xoni Eltuzarxon avlodlarining achchiq taqdiri”, UrDU Tarix fakulteti t.f.n., dots, Q.Sobirovning “1937-38 yillardagi Katta qirg‘in”, mehnat faxriysi, jurnalist K.Olloquliyevning “Karvak qishlog‘idan qatag‘on qilinganlar taqdiri” mavzusidagi koʻplab maʻruzalar tinglandi.
Konferensiya yakunida O‘zbekiston xalq artisti Shirin Ramazanova talqinida “Usmon Nosir monologi” ijro etildi.
Muzeyga tashrif buyurgan mehmonlar anjuman asnosida muzeyning nodir kolleksiyasi bilan ham yaqindan tanishish imkoniyatiga ega boʻldilar.

August 31 is Remembrance Day of Victims of Political Repression
A conference dedicated to August 31 - "Remembrance Day of Victims of Political Repression" was held at the Museum of Victims of Political Repression in the structure of Urganch State University.
A number of states and public figures of our region, historians, scientists, professors, teachers, tutors and talented students of Urganch State University, as well as descendants of some of our compatriots who were repressed during the former Soviet era, took part in the conference.
The conference was opened by the Rector of UrSU, Bakhrom Abdullayev, with the opening speech, to perpetuate the memory of our ancestors who fought valiantly to ensure the independence of our homeland, the freedom and liberty of our people, and the peaceful and prosperous life of future generations,  who were repressed during the authoritarian regime, to study and promote their activities and heritage. He spoke about the work being carried out in this regard.
As part of the conference, the director of this museum, Ph.D., Assoc. Y. Rakhmanova's "Xorazm xonlari avlodlarining qatag‘on qilinishi", K. Halikov's "Xorazm xoni Eltuzarxon avlodlarining achchiq taqdiri", Faculty of History, Associate Professor, Q. Sobirov, "1937-38 yillardagi Katta qirg‘in", labor veteran, journalist K. Olloquliyev's lectures on "Karvak qishlog‘idan qatag‘on qilinganlar taqdiri" were heard.
At the end of the conference, "Usman Nasir's monologue" was performed in the interpretation of People's Artist of Uzbekistan Shirin Ramazanova.
Visitors to the museum had the opportunity to get acquainted with the museum's rare collection during the conference.