31-avgust – Qatag‘on qurbonlarini yod etish kuni
Urganch davlat universiteti tuzilmasidagi Qatagʻon qurbonlari xotirasi muzeyida 31-avgust – “Qatag‘on qurbonlarini yod etish kuni”ga bag‘ishlangan anjuman boʻlib oʻtdi
Anjumanda viloyatimizning qator davlat va jamoat arboblari, tarixchi olimlar, Urganch davlat universiteti rahbariyati boshchiligida professor-oʻqituvchilari, tyutorlari hamda iqtidorli talabalari, shuningdek, sobiq Shoʻro davrida qatagʻon qilingan ayrim yurtdoshlarimizning avlodlari ishtirok etdilar.
Anjumanni UrDU rektori Baxrom Abdullayev kirish soʻzi bilan ochib berib, Vatanimiz istiqloli, xalqimizning ozodligi va erkinligi, kelajak avlodlarning tinch va farovon hayotini taʼminlash yoʻlida mardonavor kurash olib borib, mustabid tuzum davrida qatagʻon qilingan qilingan ajdodlarimizning xotirasini abadiylashtirish, ularning faoliyati va merosini oʻrganish, targʻib etish borasida olib borilayotgan ishlar haqida toʻxtaldi.
Anjuman doirasida mazkur muzey direktori, t.f.n, dots. Y.Raxmanovaning “Xorazm xonlari avlodlarining qatag‘on qilinishi”Q.Holiqovning “Xorazm xoni Eltuzarxon avlodlarining achchiq taqdiri”, UrDU Tarix fakulteti t.f.n., dots, Q.Sobirovning “1937-38 yillardagi Katta qirg‘in”, mehnat faxriysi, jurnalist K.Olloquliyevning “Karvak qishlog‘idan qatag‘on qilinganlar taqdiri” mavzusidagi koʻplab maʻruzalar tinglandi.
Konferensiya yakunida O‘zbekiston xalq artisti Shirin Ramazanova talqinida “Usmon Nosir monologi” ijro etildi.
Muzeyga tashrif buyurgan mehmonlar anjuman asnosida muzeyning nodir kolleksiyasi bilan ham yaqindan tanishish imkoniyatiga ega boʻldilar.

31 августа – День памяти жертв политических репрессий
В Музее жертв политических репрессий в структуре Ургенчского государственного университета прошла конференция, посвященная 31 августа – «Дню памяти жертв политических репрессий».
В акции приняли участие ряд государственных и общественных деятелей нашего региона, историки, ученые, профессора, преподаватели, преподаватели и талантливые студенты Ургенчского государственного университета, а также потомки некоторых наших соотечественников, репрессированных в советское время. конференция.
Конференцию открыл ректор УрГУ Бахром Абдуллаев со вступительной речью, чтобы увековечить память наших предков, доблестно сражавшихся за независимость нашей Родины, свободу и свободу нашего народа, мирную и благополучную жизнь будущих поколений, репрессированных при авторитарном режиме, изучать и пропагандировать их деятельность и наследие. Он рассказал о работе, проводимой в этом направлении.
В рамках конференции директор этого музея, к.т.н., доц. «Хоразм хонлари авлодларининг аччик такдири» Ю. Рахмановой, «Хоразм хони Элтузархон авлодларининг аччик такдири» К. Халикова, исторический факультет, доцент, К. Собиров, «1937-38 йиллардаги катта киргин», ветеран труда, были прослушаны лекции журналиста К.Оллокулиева на тему «Карвак кишлогидан катагон килинганлар такдири».
В завершение конференции прозвучал «Монолог Усмана Насыра» в интерпретации народной артистки Узбекистана Ширин Рамазановой.