“Zavokat” bellashuvlari tashkil etildi
Bellashuvlarni UrDU Birinchi prorektori S.Davletov kirish soʻzi bilan ochib berib, talabalarga oʻzining samimiy hurmat-ehtiromi va ezgu tilaklarini izhor etdi. Muhtaram Prezidentimizning ushbu sana munosabati mamlakatimiz xalqiga yoʻllagan murojaati mazmun-mohiyati haqida toʻxtaldi.
“Zakovat” oʻyinlarida har fakultetdan 1 ta jami 11 ta jamoa ishtirok etdi. Qizgʻin bahs-munozaralarga boy boʻlgan bellashuv natijalariga koʻra,  Fizika-matematika jamoasi 1-o‘rinni,  Xorijiy filologiya fakulteti 2-o‘rinni, Tarix fakulteti jamoasi esa 3-o‘rinni qoʻlga kiritdi.
Turnir "Zakovat" intellektual o‘yini Xorazm viloyati hududiy koordinatori Ilhom Babajanov tomonidan olib borildi.

"Zakovat" contests were organized
"Zakovat" contests were organized today at Urganch State University on the occasion of December 3 - International Day of Disabled Persons. The first vice-rector of UrSU S. Davletov opened the contets with an introduction and expressed his sincere respect and best wishes to the students. The essence of the President's address to the people of our country on this date was discussed.
A total of 11 teams participated in the "Zakovat" games, 1 from each faculty. According to the results of the active and live debated contets, the Physics-Mathematics team won the 1st place, the Faculty of Foreign Philology won the 2nd place, and the team of the History Faculty won the 3rd place.
The tournament "Zakovat" intellectual game was conducted by Ilhom Babajanov, regional coordinator of Khorezm region.