UrDUda matematika bo'yicha an'anaviy xotira turniri bo'lib o'tmoqda
Bugun, 5-may kuni Urganch davlat universitetida viloyatimizdagi umumta’lim maktablari o‘quvchilari uchun Matematika fani bo‘yicha an'anaviy xotira turniri boʻlib oʻtmoqda.
Ochilish marosimida Respublikamiz va xorijning taniqli matematik olimlari, faxriy ustozlar, olimning shogirdlari, Urganch davlat universiteti Fizika-matematika fakulteti professor-oʻqituvchilari, talabalari hamda turnirda qatnashish istagidagi maktab oʻquvchilari ishtirok etdilar.
Tadbirni UrDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo'yicha prorektori Z.Ibragimov kirish soʻzi bilan ochib berdi.
Shuningek, O'zbekiston Fanlar akademiyasi akademigi A.Sa'dullayev, Rossiya Federatsiyasining Novosibirsk davlat universiteti Mexanika va matematika fakulteti "Oliy matematika" kafedrasi dotsenti Danilov Oleg Aleksandrovich hamda UrDU "Matematik injiniring" kafedrasi professori  K.Navruzovlar soʻzga chiqib, ustozni yodga oldilar. Hayoti, ilmiy-ijodiy izlanishlari, matematika sohasiga qoʻshgan hissasi va bugungi kunda olimning faoliyatini davom ettirib, jamiyatda oʻz oʻrniga ega izdoshlarini eʼtirof etdilar. Bu esa turnir ishtirokilari bo'lgan maktab o'quvchilarida matematika faniga nisbatan yanada katta qiziqish uyg'otdi, deya olamiz.

A traditional memory tournament in mathematics is being held at UrSU
Today, on May 5, a traditional memorial tournament in mathematics for students of secondary schools in our region is being held at Urganch State University.
The memorial tournament is dedicated to the memory of Ismail Abdullayev, a mathematician, candidate of physics-mathematical sciences, and associate professor, who worked effectively at Khorezm State Pedagogical Institute (now Urganch State University) in 1966-1995.
The opening ceremony was attended by well-known mathematicians of our Republic and abroad, honorary teachers, students of the scientist, professors and teachers of the Faculty of Physics and Mathematics of Urganch State University, students and schoolchildren who want to participate in the tournament.
The event was opened by Z. Ibragimov, vice-rector for Research and Innovation at UrSU.
Also, academician of the Academy of Sciences of Uzbekistan A. Sadullayev, associate professor of the "Further Mathematics" department of the Faculty of Mechanics and Mathematics of the Novosibirsk State University of the Russian Federation Danilov Oleg Aleksandrovich and professor of the "Mathematical Engineering" department of UrSU K. Navruzov spoke and remembered the teacher. They recognized his followers who have their place in society by continuing the activity of the scientist, his life, scientific and creative research, and his contribution to the field of mathematics. We can say that this caused a greater interest in mathematics among schoolchildren who participated in the tournament.
After that, participants of the Olympiad were explained the rules and regulations of the tournament, wishing all the participants good luck, the procedures were started at the Faculty of Physics and Mathematics.