Xalqaro Konferensiyada ishtirok
Axborot texnologiyalari kafedrasi mudiri Madatov Xabibullo va kafedra o’qituvchisi Quriyozov Elmurodlar 19-24 aprel kunlari Polsha davlatining Poznan shahrida o’tkazilgan “10 – til va yexnologiyalar (LTC’23)” xalqaro konferensiyasida muvaffaqiyatli ishtirok etib kelishdi.
Konferensiyada Yevropa va Osiyo mamlakatlari olimlari ishtirokida,  ko’tarinki ruhda o’tdi. Konferensiyada Madatov Xabibullo va Quriyozov Elmurodlar o’zlarining ilmiy ishlarini taqdimot qilib berishdi.
Shuningdek, professor o’qituvchilarimiz “Filling Language Technology Gaps for Less-Resourced-Languages (LRL23)” nomli workshopga konferensiya asosiy tashkilotchilari bilan birgalikda raislik qilishdi. Yevropaning nufuzli oliygohlari professor o’qituvchilari, jumladan  Fransiyaning Pierre & Marie Curie universiteti (Top  100 talikka kiruvchi universitet) professori Ptrick Parourberg Urganch davlat universiteti bilan hamkorlik o’rnatish kelishib olindi.

Участие в международной конференции
Заведующий кафедрой информационных технологий Мадатов Хабибулло и преподаватель кафедры Куриязов Эльмуродлар успешно приняли участие в международной конференции «10 - Язык и технологии (LTC'23)», проходившей в г. Познань, Польша, 19-24 апреля.
Конференция прошла в приподнятом настроении с участием ученых из стран Европы и Азии. На конференции свои научные работы представили Мадатов Хабибулло и Куриёзов Эльмурад.
Кроме того, наши профессора провели семинар «Заполнение пробелов в языковых технологиях для менее ресурсоемких языков (LRL23)» вместе с основными организаторами конференции. Профессора престижных европейских университетов, в том числе профессор Птрик Парурберг из Университета Пьера и Марии Кюри Франции (один из 100 лучших вузов), договорились о сотрудничестве с Ургенчским государственным университетом.