Hozirgi kunda UrDU Xorijiy filologiya fakultetining “Tarjima nazariyasi va amaliyoti” kafedrasida Turkiyaning Ege universiteti professori Zuleyha O'ktam Gid hamrohligi va tarjimonlik faoliyati yoʻnalishi 2-kurs talabalariga Tili o'rganilayotgan mamlakat adabiyoti fanidan ma'ruza va amaliy mashg'ulotlar olib bormoqda
Hozirgi kunda UrDU Xorijiy filologiya fakultetining “Tarjima nazariyasi va amaliyoti” kafedrasida Turkiyaning Ege universiteti professori Zuleyha O'ktam Gid hamrohligi va tarjimonlik faoliyati yoʻnalishi 2-kurs talabalariga Tili o'rganilayotgan mamlakat adabiyoti fanidan ma'ruza va amaliy mashg'ulotlar olib bormoqda.
????Shu bilan birgalikda, 10-aprel kuni Urganch davlat universiteti va  Ege universiteti o'rtasidagi  shartnomaga muvofiq, professor-o'qituvchilar va talabalar uchun Webinar tashkil qilindi. Unda ikkala universitet talabalari va o'qituvchilari badiiy tarjimaning oʻziga xos xususiyatlari haqida oʻzaro fikr almashdilar.

В настоящее время на кафедре «Теория и практика перевода» факультета иностранной филологии УрГУ профессор Эгейского университета Турции Зулейха Октам Гид проводит лекции и практические занятия по тематике литературы страны, где язык изучается для студентов 2 курса переводческого направления.
????В то же время, 10 апреля, согласно договору между Ургенчским государственным университетом и Эгейским университетом, был организован вебинар для преподавателей и студентов. В нем студенты и преподаватели обоих вузов обменялись мнениями об особенностях художественного перевода.