BIZ KORRUPSIYASIZ TA'LIM TARAFDORIMIZ
Abituriyentlarning ota-onalari va yaqinlari bilan kirish imtihonlarining shaffof va adolatli o'tkazilishi, korrupsiyaviy holatlarning oldini olish yuzasidan tavsiyalar, ko'rsatmalar va tushuntirishlar olib borildi.
Urganch davlat universitetining Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens-nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi xodimlari tomonidan abituriyentlarning ota-onalari va yaqinlariga kirish imtihonlarining shaffof va adolatli o‘tkazilishini ta’minlash, korrupsiyaviy holatlarning oldini olish  yuzasidan  tavsiyalar,  ko‘rsatmalar va tushuntirishlar berib borildi.
Test sinovlari va kasbiy (ijodiy) imtihonlarning ochiq va shaffof tashkil etilishi hamda ularning Internet tarmog‘i orqali to‘g‘ridan—to‘g‘ri efirga uzatilishi  monitoringgi amalga oshirildi.
Kirish imtihonlari jarayonida kuzatuvchi (nazoratchi) sifatida Urganch davlat universitetiga biriktirilgan Vazirlik xodimlari bilan birgalikda universitetning Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens-nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi xodimlarining faol ishtirok etmoqdalar.
Kirish imtihonlari jarayonlarida korrupsiyaviy holatlarga duch kelgan fuqarolar tomonidan murojaat qilinishi uchun Vazirlikning 1006 qisqa raqamli va +998 71 207-18—43 raqamli ishonch telefonlari, shuningdek, anticor@edu.uz va anticorruption@edu.uz elektron pochtalari, @EduAntiCorruptionBot telegram botining uzluksiz ishlab turishi to'g'risida ma'lumotlar berildi.
Universitetning test sinovlari o‘tkaziladigan binolarida kuzatuv tadbirlarini tashkil etildi. Shuningdek, universitetning "Volontyorlar guruhi" a'zolari tomonidan abituriyentlarning ota-onalari o‘rtasida imtihon jarayonlari, o‘zgarishlar mohiyati, yoshlarning qiziqishlari haqida ijtimoiy so‘rovnomalar o‘tkazildi.

С родителями и родственниками абитуриентов были проведены рекомендации, инструктажи и разъяснения по вопросам обеспечения прозрачного и честного проведения вступительных испытаний, предотвращения коррупционных ситуаций.
Сотрудниками отдела противодействия коррупции Ургенчского государственного университета "Комплаенс-контроль" даны рекомендации, инструкции и разъяснения родителям и родственникам абитуриентов по обеспечению прозрачного и честного проведения вступительных испытаний, предотвращению коррупционных ситуаций.
Осуществлялся контроль за открытой и прозрачной организацией проведения испытаний и профессиональных (творческих) экзаменов, а также их прямой трансляции через Интернет.
В ходе проведения вступительных экзаменов в качестве наблюдателей (контролеров) совместно с сотрудниками Министерства при Ургенчском государственном университете активно участвуют сотрудники отдела противодействия коррупции "Комплаенс-контроль" университета.
Для связи с гражданами, столкнувшимися с коррупцией в процессе проведения вступительных экзаменов, по телефонам "горячей линии" Министерства 1006 короткий номер и +998 71 207-18-43, а также по электронным адресам anticor@edu.uz и anticorruption@edu.uz, @EduAntiCorruptionBot telegram bot была дана информация о его работе.
Мониторинговые мероприятия были организованы в корпусах университета, где проходят испытания. Также члены "Волонтерского отряда" университета провели социальные опросы среди родителей абитуриентов о ходе экзаменов, характере изменений, интересах молодежи.