Urganch davlat universitetida yoshlarni sogʻlom turmush tarzini taʼminlash, sportga keng jalb qilish, ularni boʻsh vaqtlarini mazmunli tashkil etish maqsadida tashkil etilayotgan “5 tashabbus olimpiadasi” sport musobaqalari davom etmoqda.
Bugun, 6-oktabr kuni “5 tashabbus olimpiadasi” sport musobaqalarining 2-bosqichi, “Universitet birinchiligi” baxslari talaba-qizlar oʻrtasida voleybol sport turi boʻyicha qizgʻin davom etmoqda. Unda universitetimizning barcha fakultetlaridan 9 ta jamoa ishtirok etmoqda.

Sports competitions "Olympiad of 5 Initiatives" continue
The sports competitions "Olympiad of 5 Initiatives" are being organized at Urganch State University in order to ensure a healthy lifestyle of the youth, to attract them to sports, and to organize their free time in a meaningful way.
Today, on October 6, the 2nd round of the "5 initiative Olympiad" sports competitions, the "University first" competitions are going on intensively among male and female students in the sport of volleyball. 9 teams from all faculties of our university are participating in it.