2023-yilning 1-noyabridan 30-noyabriga qadar “Tarkibida giyohvandlik, psixotrop va kuchli ta’sir qiluvchi moddalar bo‘lgan dori preparatlarining noqonuniy aylanishiga qarshi kurashish” tezkor-profilaktik oyligi deb eʻlon qilindi. Shu munosabat bilan, joriy yil 3-noyabr kuni Urganch davlat universitetida Viloyat Ichki ishlar boshqarmasi hamkorligida "Psixotrop moddalarning noqonuniy muomalasiga qarshi birgalikda kurashamiz" mavzusida profilaktik tadbir oʻtkazildi.
O'zbekiston Respublikasi IIV tezkor qidiruv deportamenti Jinoyat qidiruv xizmati boshqarma boshlig'i o'rinbosari A.Matlyubov, O'zbekiston Respublikasi IIV tezkor qidiruv departomenti jinoyat qidiruv xizmati boshqarma xodimi F.Azgarov, O'zbekiston Respublikasi IIV tezkor qidiruv departomenti jinoyat qidiruv xizmati boshqarma xodimi A.Ajanov, Xorazm viloyati IIB Jinoyat qidiruv giyohvandlik va  psixator moddalarning noqonuniy muomalasiga qarshi kurash bo'limi katta tezkor vakili J.Zaripov, UrDU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha prorektori D.Ibadullayev, rektor maslahatchisi R.Sharipov, tyutorlar va barcha fakultetlardan talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Tadbirda giyohvand va psixotrop moddalarning noqonuniy aylanishi hamda ularning iste’mol qilinishi insonlar sog‘lig‘i va farovonligiga jiddiy xavf solishi hamda jamiyatning siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy tuzilmalariga dahl qiluvchi muammo ekanligi, giyohvand va psixotrop moddalarning noqonuniy aylanishini tugatish vazifasi dunyodagi barcha davlatlarning umumiy vazifasi hisoblanishi, mamlakatimizda giyohvand va psixotrop moddalarning noqonuniy aylanishiga qarshi kurashishda  Ichki ishlar organlarining olib borayotgan faoliyati xususida maʼruzalar qilindi.

Было проведено профилактическое мероприятие на тему "Давайте вместе бороться с незаконным оборотом психотропных веществ"
С 1 по 30 ноября 2023 года объявлен оперативно-профилактический месячник "Противодействие незаконному обороту средств, содержащих наркотические, психотропные и сильнодействующие вещества". В связи с этим 3 ноября текущего года в Ургенчском государственном университете совместно с региональным УВД было проведено профилактическое мероприятие на тему "Будем вместе бороться с незаконным оборотом психотропных веществ".
A. Матлюбов, заместитель начальника Управления Службы уголовного розыска МВД Республики Узбекистан, Ф. Азгаров, сотрудник службы уголовного розыска оперативного отдела МВД Республики Узбекистан, А. Ажанов, сотрудник Управления уголовного розыска МВД Республики Узбекистан, Дж. Зарипов, старший оперуполномоченный Управления уголовного розыска Хорезмского областного управления внутренних дел, кафедра борьбы с незаконным оборотом наркотических средств и психотропных веществ, проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе УрГУ Д. Ибадуллаев, советник ректора Р. Шарипов, преподаватели и студенты всех факультетов.
На мероприятии были прочитаны лекции по следующим темам:
- что незаконный оборот наркотических и психотропных веществ и их потребление представляют серьезную угрозу здоровью и благополучию людей;
- что это проблема, затрагивающая политическую, экономическую, социальную и культурную структуры общества;
- задача прекращения незаконного оборота наркотических средств и психотропных веществ рассматривается как общая задача всех стран мира;
- деятельность органов внутренних дел по борьбе с незаконным оборотом наркотических и психотропных веществ в нашей стране.