2023-yilning 1-noyabridan 30-noyabriga qadar “Tarkibida giyohvandlik, psixotrop va kuchli ta’sir qiluvchi moddalar bo‘lgan dori preparatlarining noqonuniy aylanishiga qarshi kurashish” tezkor-profilaktik oyligi deb eʻlon qilindi. Shu munosabat bilan, joriy yil 3-noyabr kuni Urganch davlat universitetida Viloyat Ichki ishlar boshqarmasi hamkorligida "Psixotrop moddalarning noqonuniy muomalasiga qarshi birgalikda kurashamiz" mavzusida profilaktik tadbir oʻtkazildi.
O'zbekiston Respublikasi IIV tezkor qidiruv deportamenti Jinoyat qidiruv xizmati boshqarma boshlig'i o'rinbosari A.Matlyubov, O'zbekiston Respublikasi IIV tezkor qidiruv departomenti jinoyat qidiruv xizmati boshqarma xodimi F.Azgarov, O'zbekiston Respublikasi IIV tezkor qidiruv departomenti jinoyat qidiruv xizmati boshqarma xodimi A.Ajanov, Xorazm viloyati IIB Jinoyat qidiruv giyohvandlik va  psixator moddalarning noqonuniy muomalasiga qarshi kurash bo'limi katta tezkor vakili J.Zaripov, UrDU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha prorektori D.Ibadullayev, rektor maslahatchisi R.Sharipov, tyutorlar va barcha fakultetlardan talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Tadbirda giyohvand va psixotrop moddalarning noqonuniy aylanishi hamda ularning iste’mol qilinishi insonlar sog‘lig‘i va farovonligiga jiddiy xavf solishi hamda jamiyatning siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy tuzilmalariga dahl qiluvchi muammo ekanligi, giyohvand va psixotrop moddalarning noqonuniy aylanishini tugatish vazifasi dunyodagi barcha davlatlarning umumiy vazifasi hisoblanishi, mamlakatimizda giyohvand va psixotrop moddalarning noqonuniy aylanishiga qarshi kurashishda  Ichki ishlar organlarining olib borayotgan faoliyati xususida maʼruzalar qilindi.

A preventive event was held on the theme "Let's fight together against illegal trafficking of psychotropic substances".
From November 1 to November 30, 2023, "Combating against the illegal circulation of drugs containing narcotic, psychotropic and powerful substances" has been declared as the prompt preventive month. In this regard, on November 3 of this year, a preventive event was held at Urganch State University in cooperation with the Regional Department of Internal Affairs on the topic "Let's fight together against illegal trafficking of psychotropic substances."
A. Matlyubov, Deputy Head of the Department of the Criminal Investigation Service of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan, F. Azgarov, an employee of the criminal investigation service of the rapid investigation department of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan, A. Ajanov, an employee of the Criminal Investigation Department of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan, J. Zaripov, the senior representative of the Department of Criminal Investigation of the Khorezm Regional Department of Internal Affairs, Department of Combating Illegal Trafficking in Narcotic Drugs and Psychotropic Substances, D. Ibadullayev, vice-rector for youth affairs and spiritual and educational wors of UrSU, Rector's advisor R. Sharipov,, tutors and students from all faculties participated.
At the event, lectures were given on the following topics:
- illegal circulation of narcotic and psychotropic substances and their consumption poses a serious threat to people's health and well-being;
- that it is a problem affecting the political, economic, social and cultural structures of society;
- the task of ending the illegal circulation of narcotics and psychotropic substances is considered a common task of all countries in the world;
- the activities of the Internal Affairs bodies in the fight against the illegal circulation of narcotic and psychotropic substances in our country.