2024-yilning 5-9 yanvar sanalariga moʻljallangan ushbu nufuzli anjumanda dunyoning 30 nafarga yaqin matematika sohasining yetakchi mutaxassislari, doktorantlar, talabalar, xususan, Amerika Qoʼshma Shtatlarining 6 nafar yirik olimlari qatnashmoqda.
Shuningdek, yurtimizdagi oliy oʻquv yurtlaridan talabalar, Urganch davlat universiteti rahbariyati, Fizika-matematika fakulteti professor-oʻqituvchilari ishtirok etishdi.
Buyuk matematik olim Al-Xorazmiyning 1240 yilligi munosabati bilan tashkil etilgan anjumanning ochilish marosimida UrDU rektori Baxrom Abdullayev ishtirok etib, konferensiya ishiga muvaffaqiyat tiladi.
Xalqaro konferensiyaning ochilish marosimidan soʻng, sohaga oid eng soʼnggi yangiliklar, oʼzgarishlar, qilinayotgan ilmiy tadqiqotlar va ularning natijalari yuzasidan ishtirokchilarning maʼruzalari boshlandi.
Bugungi maʻruzalarda AQSHning Alabama universiteti professori Volodymyr Melnykov, Los Angeles shahridagi Kaliforniya universiteti va Germaniyaning Maks Plank universiteti professori Guido Montufar hamda Fizika-matematika fakulteti ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha dekan o‘rinbosari, PhD. Jamol Mattiyevlar taqdimot qildilar.

В Ургенчском государственном университете стартовала международная конференция «Алгоритм XXI века»
В этой престижной конференции, запланированной на 5-9 января 2024 года, принимают участие около 30 ведущих специалистов в области математики, докторанты, студенты, в том числе 6 крупных учёных Соединённых Штатов Америки.
Также приняли участие студенты высших учебных заведений нашей страны, руководство Ургенчского государственного университета, профессора-преподаватели физико-математического факультета.
Ректор УрГУ Бахром Абдуллаев принял участие в церемонии открытия конференции, организованной по случаю 1240-летия великого математика Аль-Хорезми, и пожелал успехов работе конференции.
После церемонии открытия международной конференции начались лекции участников о последних новостях, разработках, проводимых научных исследованиях и их результатах в этой области.
На сегодняшних лекциях Владимир Мельников, профессор Университета Алабамы в США, Гвидо Монтуфар, профессор Калифорнийского университета в Лос-Анджелесе и Университета Макса Планка Германии, а также заместитель декана по научной работе и инновациям факультета физики и математика, PhD. Джамал Маттиев выступили с докладами.