FAXRIY USTOZ TOZAGUL KALANDAROVA ULUG’ 70 YOSHGA TOʻLDI
Ayol qanchalik bilimli va salohiyatli bo‘lsa, u tarbiyalagan avlod ham shunday yetuk shaxs bo‘lib kamolga yetadi. Uzoq yillardan beri Urganch davlat universitetida samarali mehnat qilib, bugun yuzlab shogirdlari davrasida mehnati mevasidan zavqlanib yashayotgan faxriy ustozlarimizdan biri, “Pedagogika va psixologiya” kafedrasi katta o'qituvchisi Tozagul Kalandarovadir.
Tozagul Kalandarova umrini ilmga, ta’lim-tarbiyaga bag‘ishlab, obro‘-e’tibor, hurmat qozongan, shogirdlari qalbidan munosib joy olgan eng baxtli ayollardan biridir.  O’z faoliyati davomida “Qadriyatlar e’zozi”, “Pedagogik ijoddan-pedagogik mahorat sari” nomli mualliflik kitoblari nashr qilingan bo’lib, 2023-yilda “Mo’tabar ayol” ko’krak nishoni bilan mukofotlangan.
Bugun universitet Madaniyat saroyida ustozning ulug’ 70 yosh yubileyi munosabati bilan tantanali tabrik tadbiri tashkil etildi.
Unda Xorazm viloyati hokimligi  hamda viloyat Oila va xotin-qizlar boshqarmasi vakillari, Yozuvchilar uyushmasi a'zolari, viloyatimizning qator taniqli san'atkorlari, “Mehr-shavqat va salomatlik” jamoat fondi viloyat bo’limi hamda  “Olima ayollar” uyushmasi vakillari, Urganch davlat universiteti rahbariyati, bir guruh faxriy professor-o’qituvchilari, ustozning zamondosh doʻstlari, yaqinlari, shogirdlari hamda talabalar ishtirok etdilar.
Ustoz Tozagul Kalandarovaning tabarruk 70 yosh yubiley bayrami tadbirida fakultet jamoasi ham faol qatnashib, universitet O’quv ishlari bo’yicha prorektori S.Xodjaniyozov rektor B.Abdullayevning tabriknomasi va esdalik sovg’alarini topshirdi.
Tadbirda so’zga chiqqanlar Tozagul Kalandarovaning hayot yo’li, mehnat faoliyati davomida qilib kelayotgan jonkuyarliklari, universitet o’quv va ilmiy jarayonlariga qo’shgan ulkan hissasi va insoniy fazilatlari haqida so’zlab, ustozga bo’lgan o’z minnatdorchiliklarini va samimiy tilaklarini izhor etishdi. Talabalarning sh’eriy chiqishlari, kuy-qo’shiqlari esa ustoz uchun ajoyib bayramona tuhfa bo’ldi.

ПОЧЕТНОМУ УЧИТЕЛЮ ТОЗАГУЛЬ КАЛАНДАРОВОЙ ИСПОЛНИЛОСЬ 70 ЛЕТ
Чем образованнее и способнее женщина, тем более зрелым будет поколение, которое она воспитывает. Тозагуль Каландарова, старший преподаватель кафедры «Педагогика и психология», является одним из наших заслуженных преподавателей, которая уже много лет эффективно работает в Ургенчском государственном университете и сегодня наслаждается плодами своего труда среди сотен студентов.
Тозагуль Каландарова – одна из самых счастливых женщин, посвятившая свою жизнь науке, образованию, завоевавшая престиж и уважение, заслужившая достойное место в сердцах своих учеников. За время своей работы издала авторские книги «Честь ценностей», «От педагогического творчества к педагогическому мастерству», а в 2023 году награждена надгрудным знаком «Достойная женщина».
Сегодня во Дворце культуры университета было организовано торжественное поздравление по случаю великого 70-летия преподавателя.
В нём приняли участие представители Хорезмской областной администрации и областного управления семьи и женщин, члены Союза писателей, ряд известных деятелей искусства нашей области, представители областного отделения общественного фонда «Милосердие и здоровье» и  ассоциации «Женщин-учёных», руководство Ургенчского государственного университета, группа почетных профессоров, современники, друзья, родственники и ученики преподавателя.
Коллектив факультета принял активное участие в праздновании 70-летия преподавателя Тозагуль Каландаровой, а проректор университета С.Ходжаниязов вручил поздравительное письмо и сувениры ректора Б.Абдуллаева.
Выступившие на мероприятии рассказали о жизненном пути Тозагуль Каландаровой, ее энтузиазме во время работы, ее большом вкладе в образовательный и научный процессы университета и ее человеческих качествах, выразили свою благодарность и искренние пожелания преподавателю. Поэтические выступления и песни учащихся стали отличным праздничным подарком учителю.