FAXRIY USTOZ TOZAGUL KALANDAROVA ULUG’ 70 YOSHGA TOʻLDI
Ayol qanchalik bilimli va salohiyatli bo‘lsa, u tarbiyalagan avlod ham shunday yetuk shaxs bo‘lib kamolga yetadi. Uzoq yillardan beri Urganch davlat universitetida samarali mehnat qilib, bugun yuzlab shogirdlari davrasida mehnati mevasidan zavqlanib yashayotgan faxriy ustozlarimizdan biri, “Pedagogika va psixologiya” kafedrasi katta o'qituvchisi Tozagul Kalandarovadir.
Tozagul Kalandarova umrini ilmga, ta’lim-tarbiyaga bag‘ishlab, obro‘-e’tibor, hurmat qozongan, shogirdlari qalbidan munosib joy olgan eng baxtli ayollardan biridir.  O’z faoliyati davomida “Qadriyatlar e’zozi”, “Pedagogik ijoddan-pedagogik mahorat sari” nomli mualliflik kitoblari nashr qilingan bo’lib, 2023-yilda “Mo’tabar ayol” ko’krak nishoni bilan mukofotlangan.
Bugun universitet Madaniyat saroyida ustozning ulug’ 70 yosh yubileyi munosabati bilan tantanali tabrik tadbiri tashkil etildi.
Unda Xorazm viloyati hokimligi  hamda viloyat Oila va xotin-qizlar boshqarmasi vakillari, Yozuvchilar uyushmasi a'zolari, viloyatimizning qator taniqli san'atkorlari, “Mehr-shavqat va salomatlik” jamoat fondi viloyat bo’limi hamda  “Olima ayollar” uyushmasi vakillari, Urganch davlat universiteti rahbariyati, bir guruh faxriy professor-o’qituvchilari, ustozning zamondosh doʻstlari, yaqinlari, shogirdlari hamda talabalar ishtirok etdilar.
Ustoz Tozagul Kalandarovaning tabarruk 70 yosh yubiley bayrami tadbirida fakultet jamoasi ham faol qatnashib, universitet O’quv ishlari bo’yicha prorektori S.Xodjaniyozov rektor B.Abdullayevning tabriknomasi va esdalik sovg’alarini topshirdi.
Tadbirda so’zga chiqqanlar Tozagul Kalandarovaning hayot yo’li, mehnat faoliyati davomida qilib kelayotgan jonkuyarliklari, universitet o’quv va ilmiy jarayonlariga qo’shgan ulkan hissasi va insoniy fazilatlari haqida so’zlab, ustozga bo’lgan o’z minnatdorchiliklarini va samimiy tilaklarini izhor etishdi. Talabalarning sh’eriy chiqishlari, kuy-qo’shiqlari esa ustoz uchun ajoyib bayramona tuhfa bo’ldi.

The more educated and capable a woman is, the more mature the generation she brings up will be. Tozagul Kalandarova, a senior teacher of the "Pedagogy and Psychology" department, is one of our honored teachers who has been working effectively at Urgench State University for many years and is enjoying the fruits of her labor among hundreds of students today.
Tozagul Kalandarova is one of the luckiest women who dedicated her life to science, education, by this she gained prestige and respect, and earned a worthy place in the hearts of her students. In the course of her work, she published the author's books "The Honor of Values", "From Pedagogical Creativity to Pedagogical Skills", and in 2023 she was awarded the badge of "Reputable Woman".
Today, a solemn congratulatory event was organized in the Palace of Culture of the university on the occasion of the great 70th anniversary of the teacher.
Representatives of the Khorezm regional administration and the regional Family and Women's Department, members of the Writers' Union, a number of well-known artists of our region, representatives of the regional department of the "Kindness and Health" public fund and the "Women Scholars" association,  the leadership of Urgench State university, a group of honorary professors, contemporary friends, relatives, students and students of the teacher took part.
The faculty team actively participated in the celebration of the 70th anniversary of teacher Tozagul Kalandarova, and the vice-rector of the university S. Khodjaniyozov handed over the congratulatory letter and souvenirs of the rector B. Abdullayev.
Those who spoke at the event spoke about Tozagul Kalandarova's life path, her enthusiasm during her work, her great contribution to the educational and scientific processes of the university and her human qualities, and expressed their gratitude and sincere wishes to the teacher. The students' poetic performances and songs were a great festive gift for the teacher.