O'zbek tili va adabiyoti kafedrasida "O'zbek adabiyotini o'qitishning dolzarb muammolari" nomli ilmiy-uslubiy hamda "Adabiyotshunoslikning dolzarb muammolari" nomli ilmiy-nazariy seminar bo'lib o'tdi
Joriy yilning 13-fevral kuni Urganch davlat universiteti O'zbek filologiyasi fakulteti O'zbek tili va adabiyoti kafedrasida "O'zbek adabiyotini o'qitishning dolzarb muammolari" nomli ilmiy-uslubiy hamda "Adabiyotshunoslikning dolzarb muammolari" nomli ilmiy-nazariy seminar bo'lib o'tdi.
Seminar yig'ilishida dotsent S.Matkarimova "Alisher Navoiy asarlarini o'qitishda nostandart testlardan foydalanish", kafedra magistranti Z.Egamberganova "Alisher Navoiy asarlarida oddiy va iqtibos fardlar" mavzusida o'z ma'ruzalarini bayon qilishdi. Yig'ilishda O'zbek tili va adabiyoti kafedrasining professor-o'qituvchilari hamda tadqiqotchilari faol qatnashdi va mavzu yuzasidan fikr-mulohazalar bildirildi.

A scientific-methodological seminar "Actual problems of teaching Uzbek literature" and a scientific-theoretical seminar "Actual problems of literary studies" were held at the Uzbek language and literature department.
On February 13 of this year, a scientific-methodical seminar entitled "Actual problems of teaching Uzbek literature" and a scientific-theoretical seminar entitled "Actual problems of literary studies" were held at the Uzbek language and literature department of the Faculty of Uzbek Philology of Urganch State University. passed.
At the meeting of the seminar, associate professor S. Matkarimova gave their lectures on the topic "Using non-standard tests in teaching Alisher Navoi's works", Z. Egamberganova, master's student of the department, "Simple and quoted characters in Alisher Navoi's works". Professors and researchers of the Department of Uzbek language and literature actively participated in the meeting and expressed opinions on the topic.