FAXRIY USTOZLARIMIZNING YUBILEYI MUNOSABATI BILAN TANTANALI TADBIR TASHKIL ETILDI
Ustoz va muallim Hayot bo‘stonidagi niholning daraxtga aylanishi uchun beminnat xizmat qiladilar. Yoshlarni ma’naviy yetuk va barkamol inson qilib tarbiyalashda tabarruk ustoz va murabbiylarimizning o‘rni beqiyosdir. Ustoz-u muallimlar ma’naviyat osmonida musaffo ziyo taratib turgan yo‘lchi yulduzdir, qaysiki, ular tufayli odamlar to‘g‘ri yo‘lni topadilar, ularning sharofati bilan jaholat zulmatlaridan omonlik qirg‘og‘iga yetishadilar.
Abdurahmon Jomiy aytganlaridek:
Jahonda bo‘lmasa muallim agar,
Hayot ham bo‘lmasdi go‘zal bu qadar.
Urganch davlat universiteti Xorijiy filologiya fakultetida uzoq yillardan beri faoliyat olib borayotgan faxriy ustozlar Ozod Bekmetov, Muhabbat Ishmuratova hamda Oltinoy Botirovalar umrini ilmga, ko’plab talaba-yoshlarning ta’lim-tarbiyasiga bag‘ishlab, obro‘-e’tibor, hurmat qozongan, shogirdlari qalbidan munosib joy olgan mo’tabar insonlardir.
Bugun universitet Madaniyat saroyida ustozlarning ulug’ yoshni qarshilaganlari munosabati bilan tantanali “To’rt avlod uchrashuvi” tadbiri tashkil etildi.
Unda Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev, prorektorlar, universitetning bir guruh faxriy professor-o’qituvchilari, Xorijiy filologiya fakulteti jamoasi, har uchala ustozlarning zamondosh doʻstlari, yaqinlari, shogirdlari hamda talabalar ishtirok etdilar. Ustoz Ozod Bekmetov, Muhabbat Ishmuratova hamda Oltinoy Botirovalarning nomiga o’zining iliq fikrlari bilan universitet rektori B.Abdullayev nutq so’zlab, ustozlarni samimiy qutladi, universitet o’quv va ilmiy jarayonlariga qo’shgan ulkan hissalari uchun tashakkur bildirdi.
Tadbirda so’zga chiqqanlar ustozlarning hayot yo’li, mehnat faoliyati davomida qilib kelayotgan jonkuyarliklari va insoniy fazilatlari haqida so’zlab, o’z minnatdorchiliklarini va samimiy tilaklarini izhor etishdi. Uchrashuvda talabalar ham ustozlarga bag’ishlab she’rlar o’qib, musiqiy chiqishlar namoyish etishdi.

A CEREMONY EVENT WAS ORGANIZED ON THE ANNIVERSARY OF OUR HONORARY TEACHERS
The teachers are happy to help the sapling in the garden of Life to become a tree. The role of our good teachers and coaches is incomparable in raising youngsters to become spiritually mature and well-rounded people. Teachers are guiding stars shining clear light in the sky of spirituality, thanks to whom people find the right path, and thanks to them, they reach the shore of safety from the darkness of ignorance.
As Abdurrahman Jami said:
If there is no teacher in the world,
Life could not be so beautiful.
Honorary teachers Ozod Bekmetov, Muhabbat Ishmuratova and Oltinoy Botirova, who have been working at the Faculty of Foreign Philology of Urgench State University for many years, have dedicated their lives to science and the education of many students and youngsters, and have gained prestige and respect. They are respectable people who have a proper place in the hearts of their students.
Today, a solemn "Meeting of Four Generations" event was organized in the Palace of Culture of the university in connection with the welcoming of the elders.
Rector of Urgench State University B.Abdullayev, vice-rectors, a group of honorary professors and teachers of the university, the team of the Faculty of Foreign Philology, contemporary friends, relatives, students and students of all three masters took part in it. Rector of the university B.Abdullayev gave a speech in the name of teachers Azod Bekmetov, Muhabbat Ishmuratova and Oltinoy Botirova, warmly welcomed the teachers and thanked them for their great contribution to the educational and scientific processes of the university.
Those who spoke at the event spoke about the way of life, their enthusiasm during  work and human qualities of teachers, and expressed their gratitude and sincere wishes. At the meeting, students read poems dedicated to teachers and performed musical performances.