FAXRIY USTOZLARIMIZNING YUBILEYI MUNOSABATI BILAN TANTANALI TADBIR TASHKIL ETILDI
Ustoz va muallim Hayot bo‘stonidagi niholning daraxtga aylanishi uchun beminnat xizmat qiladilar. Yoshlarni ma’naviy yetuk va barkamol inson qilib tarbiyalashda tabarruk ustoz va murabbiylarimizning o‘rni beqiyosdir. Ustoz-u muallimlar ma’naviyat osmonida musaffo ziyo taratib turgan yo‘lchi yulduzdir, qaysiki, ular tufayli odamlar to‘g‘ri yo‘lni topadilar, ularning sharofati bilan jaholat zulmatlaridan omonlik qirg‘og‘iga yetishadilar.
Abdurahmon Jomiy aytganlaridek:
Jahonda bo‘lmasa muallim agar,
Hayot ham bo‘lmasdi go‘zal bu qadar.
Urganch davlat universiteti Xorijiy filologiya fakultetida uzoq yillardan beri faoliyat olib borayotgan faxriy ustozlar Ozod Bekmetov, Muhabbat Ishmuratova hamda Oltinoy Botirovalar umrini ilmga, ko’plab talaba-yoshlarning ta’lim-tarbiyasiga bag‘ishlab, obro‘-e’tibor, hurmat qozongan, shogirdlari qalbidan munosib joy olgan mo’tabar insonlardir.
Bugun universitet Madaniyat saroyida ustozlarning ulug’ yoshni qarshilaganlari munosabati bilan tantanali “To’rt avlod uchrashuvi” tadbiri tashkil etildi.
Unda Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev, prorektorlar, universitetning bir guruh faxriy professor-o’qituvchilari, Xorijiy filologiya fakulteti jamoasi, har uchala ustozlarning zamondosh doʻstlari, yaqinlari, shogirdlari hamda talabalar ishtirok etdilar. Ustoz Ozod Bekmetov, Muhabbat Ishmuratova hamda Oltinoy Botirovalarning nomiga o’zining iliq fikrlari bilan universitet rektori B.Abdullayev nutq so’zlab, ustozlarni samimiy qutladi, universitet o’quv va ilmiy jarayonlariga qo’shgan ulkan hissalari uchun tashakkur bildirdi.
Tadbirda so’zga chiqqanlar ustozlarning hayot yo’li, mehnat faoliyati davomida qilib kelayotgan jonkuyarliklari va insoniy fazilatlari haqida so’zlab, o’z minnatdorchiliklarini va samimiy tilaklarini izhor etishdi. Uchrashuvda talabalar ham ustozlarga bag’ishlab she’rlar o’qib, musiqiy chiqishlar namoyish etishdi.

СОСТОЯЛОСЬ ТОРЖЕСТВЕННОЕ МЕРОПРИЯТИЕ К ЮБИЛЕЮ НАШИХ ПОЧЕТНЫХ УЧИТЕЛЕЙ
Воспитатель и учительница рады помочь саженцу в саду Жизни стать деревом. Роль наших хороших учителей и тренеров несравненна в воспитании молодых людей духовно зрелыми и всесторонне развитыми людьми. Учителя и наставники – это путеводные звезды, сияющие ясным светом на небе духовности, благодаря которым люди находят правильный путь и благодаря им достигают безопасного берега из тьмы невежества.
Как сказал Абдуррахман Джами:
Если в мире нет учителя,
Жизнь не могла быть такой прекрасной.
Почетные преподаватели Озод Бекметов, Мухаббат Ишмуратова и Олтиной Ботирова, много лет работающие на факультете зарубежной филологии Ургенчского государственного университета, посвятили свою жизнь науке и образованию многих студентов и молодежи, завоевали авторитет и эти уважаемые люди, занимающие достойное место в сердцах своих учеников.
Сегодня во Дворце культуры университета в связи с приветствием старейшин было организовано торжественное мероприятие «Встреча четырех поколений».
В нем приняли участие ректор Ургенчского государственного университета Б.Абдуллаев, проректоры, группа почетных профессоров-преподавателей университета, коллектив факультета иностранной филологии, друзья-современники, родственники, ученики и студенты всех трех юбиляров. Ректор университета Б.Абдуллаев выступил с речью с искренними мнениями об учителях Озоде Бекметовом, Мухаббате Ишмуратовой и Олтиной Ботировой, тепло приветствовал преподавателей и поблагодарил их за большой вклад в образовательный и научный процессы университета.
Выступившие на мероприятии рассказали об образе жизни, энтузиазме и человеческих качествах учителей во время их работы, выразили благодарность и искренние пожелания. На встрече студенты прочитали стихи, посвященные учителям, и исполнили музыкальные номера.