Bugun, 9-aprel kuni Urganch davlat universitetida Ijtimoiy-iqtisodiy fanlar fakulteti tashabbusi bilan Amir Temur tavalludining 688 yilligiga bag’ishlab tadbir o’tkazildi.
Tadbirda Amir Temur va temuriylar davri diplomatiyasi, temuriylar davridagi Xorazm shaharlarining ijtimoiy-iqtisodiy hayoti, buyuk bobokalonimiz tuzuklari hamda uning bunyodkorlik g’oyalarining yoshlar ma’naviy dunyoqarashini shakllantirishda tutgan o’rni haqida Ijtimoiy-iqtisodiy fanlar fakulteti dekani I.Abdullayev, “Tarix” kafedrasi mudiri U.Abdullayev, kafedra dotsentlari Sh.Yusupov va A.Yusupov hamda o’qituvchilari M.Xasanov va O.Madaminovlar ma’ruza qilishdi.

Today, on April 9, an event dedicated to the 688th anniversary of Amir Temur's birth was held at the Urgench State University on the initiative of the Faculty of Social and Economic Sciences.
At the event, the dean of the Faculty of Socio-Economic Sciences I.Abdullayev, "History" Head of the department U.Abdullayev, associate professors of the department Sh.Yusupov and A.Yusupov and teachers M.Khasanov and O.Madaminov gave a lectures about the role of Amir Temur and the diplomacy of the Timurid era, the socio-economic life of Khorezm cities during the Timurid era, the rules of our great grandfather and his creative ideas in shaping the spiritual outlook of young people.
Also, the artistic performances organized by the students of the faculty gave the event special excitement.