Rektor yoshlar xonadonlarida...
Mahallalarda yoshlar bilan ishlash masalalarini muvofiqlashtirish maqsadida viloyat Komissiyasining qarori bilan 2024-yilda alohida ishlash talab etiladigan 34 nafar Urganch tumani   “O‘rta do‘rman” mahallasida yashovchi yoshlar Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayevga nomma-nom biriktirilgan.
Bugungi kunda ushbu yoshlarning ijtimoiy holatini yaxshilash, mavjud muammolarini bartaraf etish, kasb-hunar va chet tillariga oʻqitish, ularni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash hamda boʻsh vaqtlarini mazmunli tashkil etish maqsadida “Yoʻl xarita”si ishlab chiqilib, shu asosda tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, bugun,  22-aprel kuni ham rektor Baxrom Abdullayevning Urganch tumani   “O‘rta do‘rman” mahallasida boʻlib, mahalla yetakchisi bilan birgalikda oʻziga biriktirilgan yoshlarni uylariga tashrifi davom etdi. Ushbu mahallada yashovchi Sarvinoz Abdullayeva, Azizbek Shokirov, Sevinch Ermetovalarning  uylariga borib, yoshlarning oʻzlari va ota-onalari bilan suhbatlashdi. Ularni qiynayotgan muammolari bilan qiziqdi, yashash sharoitlarini yaqindan oʻrgandi.
Rektor yoshlarning xonadonlariga birma-bir borib oʻrganar ekan, Sarvinoz Abdullayevaga tikuv mashinasi berishni, Azizbek Shokirovga oʻqishga kirishi uchun ushbu mahalla qoshidagi maktabda bepul oʻquv kurslari tashkil qilib berishni, Sevinch Ermetovaga esa bir martalik kontrakt mablagʻini toʻlib berish hamda ishga joylashlashtishni vaʼda qildi. Oʼz navbatida, yoshlar ushbu eʼtibordan behad mamnun ekanliklarini bildirib, chuqur minnatdorchilik bildirdilar.

Ректор в домах молодежи...
В целях координации вопросов работы с молодежью в махаллях к ректору Ургенчского государственного университета Бахрому Абдуллаеву закреплены 34 молодых людей поимённо, проживающих в махалле «Средний Дорман» Ургенчского района, которые решением областной комиссии с 2024 года обязаны работать отдельно.
Сегодня в целях улучшения социального положения этой молодежи, устранения существующих у них проблем, обучения их профессиям и иностранным языкам, воспитания их в духе патриотизма, осмысленной организации их свободного времени разработана «Дорожная карта», и на этой основе ведется системная работа.
В частности, сегодня, 22 апреля, ректор Бахром Абдуллаев вместе с руководителем махалли посетил дома прикрепленных к нему молодежи в махалле «Средний Дорман» Ургенчского района. Он побывал в домах Сарвиноз Абдуллаевой, Азизбека Шокирова и Севинч Эрметовой, проживающих в этой махалле, пообщался с ними и их родителями. Он интересовался их проблемами и внимательно изучал условия их проживания.
Посещая дома молодых людей поочередно, ректор пообещал подарить Сарвиноз Абдуллаевой швейную машинку, организовать бесплатные курсы обучения для Азизбека Шокирова в школе неподалеку, а также выплатить Севинч Эрметовой разовый контракт и получить работу. В свою очередь молодые люди выразили глубокую благодарность и выразили удовлетворение таким вниманием.