“BUYUK YURT UCHUN” TANLOVI G‘OLIBLARI ANIQLANDI
Mamlakatimizda iste’dodli yoshlar ko‘p. Ularni qo‘llab-quvvatlash esa yaxshi asarlar yaralishiga turtki bo‘ladi. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Yoshlarning bandligini ta’minlash, hayotda o‘z yo‘lini topishga qiynalayotgan yoshlarni zamonaviy kasb-hunarlarga o‘rgatish hamda ularni vatanparvarlik ruhida tarbiyalashga qaratilgan tizimli ishlarni amalga oshirish bo‘yicha” chora-tadbirlar dasturi ijrosini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi qo‘shma qaror asosida ijodkor yoshlar o‘rtasida “Buyuk yurt uchun” ijodiy tanlovi o‘tkazildi. Unda mamlakatimizning 18 yoshdan 30 yoshgacha bo‘lgan ijodkor yoshlarini ijodga, adabiyotga, kitobga bo‘lgan muhabbati va qiziqishini oshirish, yurtga bo‘lgan sadoqatini badiiy ijodda aks ettira olish iqtidorini aniqlash maqsadida tashkil etildi. Publitsistika, nazm va nasr yo‘nalishlarida shu yilning sentyabr, oktyabr oylarida ikki bosqichda o‘tkazilgan tanlovda respublika bo‘yicha 300 nafardan ortiq yosh ijodkor o‘zlarining mualliflik ishlari bilan ishtirok etdi. Viloyatlar va Toshkent shahridan taqdim etilgan ijodiy ishlar O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasida ishchi guruh tomonidan o‘rganib chiqildi va har bir yo‘nalish bo‘yicha 3 nafardan, jami 9 nafar yosh ijodkorning eng yaxshi deb topilgan ijodiy ishlari saralab olindi.
Bugun O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasida tanlov g‘oliblarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda Uyushma raisi Sirojiddin Sayyid, O‘zbekiston Yoshlar Ittifoqi Yosh ijodkorlar kengashi raisi Mehrinoz Abbosova, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi bo‘lim boshlig‘i Akmal Sultonov hamda ustoz ijodkorlar ishtirok etdi va g‘oliblarni tabrikladi.
Nazm yo‘nalishi bo‘yicha 1-o‘ringa samarqandlik Kamola Musulmonova, 2-o‘ringa xorazmlik Rahmatjon Bobojonov, 3-o‘ringa andijonlik Nurillo Abdushukurov, nasr yo‘nalishida 1-o‘ringa qashqadaryolik Azizbek Norov, 2-o‘ringa samarqandlik Sardor Temirxonov, 3-o‘ringa xorazmlik Jumanazar Yo‘ldoshev, publitsistika yo‘nalishida 1-o‘ringa farg‘onalik Madaminjon Solijonov, 2-o‘ringa xoramzlik Otaxon Nafullaev, 3-o‘ringa toshkentlik Otabek Isroilov munosib topildi.
Har bir yo‘nalish bo‘yicha 1-o‘rin sohiblariga “Ijod” jamoat fondi tomonidan mehnatga haq to‘lash bazaviy hisoblash miqdorining 5 barobari qiymatida pul mukofoti berildi. 2- va 3-o‘rin egalariga esa diplom va esdalik sovg‘alari topshirildi. Ishtirokchilarning yo‘l xarajatlari jamoat fondi tomonidan qoplab berildi.

Победители конкурса "За великую землю"
В нашей стране много талантливой молодежи. Их поддержка приведет к добрым делам. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан "О реализации Программы мер по обеспечению занятости молодежи, обучению современным профессиям ..." Творческий конкурс «За великую землю» был организован Союзом писателей Узбекистана, Союзом молодежи Узбекистана и Республиканским центром духовности и просвещения. Он был организован для того, чтобы побудить молодых людей в возрасте от 18 до 30 лет развивать свою любовь к литературе, литературе и книгам и продемонстрировать свою приверженность стране в художественном творчестве. Более 300 молодых художников со всей страны приняли участие в конкурсе в два этапа: реклама, поэзия и проза. Творческие работы из областей и Ташкента были изучены Союзом писателей Узбекистана и отобраны три из лучших творческих работ 9 молодых художников в каждой области.
Сегодня в Союзе писателей Узбекистана состоялась церемония награждения победителей. В мероприятии приняли участие председатель Ассоциации Сирожиддин Саййид, председатель Молодежного совета Союза молодежи Узбекистана Мехриноз Аббасова, глава Республиканского центра духовности и просвещения Акмал Султанов и поздравили победителей.
1 место - Камола Мус Муслимова из Самарканда, 2 место - Рахматжон Бободжонов из Хорезма, 3 место - Нурилло Абдушукуров из Андижана, 1 место - Азизбек Норов из Кашкадарьинской области; Сардор Темирханов из Самарканда, Юманазар Юлдашев из Хорезмской области, Мадамиджон Салижонов из Ферганы, 1 место Отахон Нафуллаев из Хорезма, Отабек Исроилов из Ташкента найдено.
Обладатель 1-го места в каждой категории был награжден 5-кратным расчетом базовой заработной платы Общественным фондом Иджод. 2-е и 3-е места были отмечены дипломами и призами. Путевые расходы участников покрываются из государственного фонда.