“BUYUK YURT UCHUN” TANLOVI G‘OLIBLARI ANIQLANDI
Mamlakatimizda iste’dodli yoshlar ko‘p. Ularni qo‘llab-quvvatlash esa yaxshi asarlar yaralishiga turtki bo‘ladi. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Yoshlarning bandligini ta’minlash, hayotda o‘z yo‘lini topishga qiynalayotgan yoshlarni zamonaviy kasb-hunarlarga o‘rgatish hamda ularni vatanparvarlik ruhida tarbiyalashga qaratilgan tizimli ishlarni amalga oshirish bo‘yicha” chora-tadbirlar dasturi ijrosini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi qo‘shma qaror asosida ijodkor yoshlar o‘rtasida “Buyuk yurt uchun” ijodiy tanlovi o‘tkazildi. Unda mamlakatimizning 18 yoshdan 30 yoshgacha bo‘lgan ijodkor yoshlarini ijodga, adabiyotga, kitobga bo‘lgan muhabbati va qiziqishini oshirish, yurtga bo‘lgan sadoqatini badiiy ijodda aks ettira olish iqtidorini aniqlash maqsadida tashkil etildi. Publitsistika, nazm va nasr yo‘nalishlarida shu yilning sentyabr, oktyabr oylarida ikki bosqichda o‘tkazilgan tanlovda respublika bo‘yicha 300 nafardan ortiq yosh ijodkor o‘zlarining mualliflik ishlari bilan ishtirok etdi. Viloyatlar va Toshkent shahridan taqdim etilgan ijodiy ishlar O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasida ishchi guruh tomonidan o‘rganib chiqildi va har bir yo‘nalish bo‘yicha 3 nafardan, jami 9 nafar yosh ijodkorning eng yaxshi deb topilgan ijodiy ishlari saralab olindi.
Bugun O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasida tanlov g‘oliblarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda Uyushma raisi Sirojiddin Sayyid, O‘zbekiston Yoshlar Ittifoqi Yosh ijodkorlar kengashi raisi Mehrinoz Abbosova, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi bo‘lim boshlig‘i Akmal Sultonov hamda ustoz ijodkorlar ishtirok etdi va g‘oliblarni tabrikladi.
Nazm yo‘nalishi bo‘yicha 1-o‘ringa samarqandlik Kamola Musulmonova, 2-o‘ringa xorazmlik Rahmatjon Bobojonov, 3-o‘ringa andijonlik Nurillo Abdushukurov, nasr yo‘nalishida 1-o‘ringa qashqadaryolik Azizbek Norov, 2-o‘ringa samarqandlik Sardor Temirxonov, 3-o‘ringa xorazmlik Jumanazar Yo‘ldoshev, publitsistika yo‘nalishida 1-o‘ringa farg‘onalik Madaminjon Solijonov, 2-o‘ringa xoramzlik Otaxon Nafullaev, 3-o‘ringa toshkentlik Otabek Isroilov munosib topildi.
Har bir yo‘nalish bo‘yicha 1-o‘rin sohiblariga “Ijod” jamoat fondi tomonidan mehnatga haq to‘lash bazaviy hisoblash miqdorining 5 barobari qiymatida pul mukofoti berildi. 2- va 3-o‘rin egalariga esa diplom va esdalik sovg‘alari topshirildi. Ishtirokchilarning yo‘l xarajatlari jamoat fondi tomonidan qoplab berildi.

Winners of the contest "For the Great Land"
There are many talented young people in our country. Supporting them will give rise to good works. The resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan "About implementation of the Program of measures on providing employment of the young people, training the modern occupations ..." Creative contest "For the Great Land" was organized by the Writers' Union of Uzbekistan, the Union of Youth of Uzbekistan and the Republican Center for Spirituality and Enlightenment. It was organized to encourage young people between the ages of 18 and 30 to develop their love for literature, literature and books, and to demonstrate their commitment to the country in artistic creativity. More than 300 young artists from all over the country participated in the competition in two stages in publicity, poetry and prose. Creative works from the provinces and Tashkent were studied by the Writers' Union of Uzbekistan and selected three of the best creative works by 9 young artists in each area.
Today, the Writers' Union of Uzbekistan hosted a ceremony to award the winners. The event was attended by Sirojiddin Sayyid, Chairman of the Association, Mehrinoz Abbasova, Chairman of the Youth Council of the Union of Youth of Uzbekistan, Akmal Sultanov, Head of the Republican Center for Spirituality and Enlightenment, and congratulated the winners.
1st place - Kamola Mus Muslimova from Samarkand, 2nd place - Rakhmatjon Bobojonov from Khorezm, 3rd place - Nurillo Abdushukurov from Andijan, 1st place - Azizbek Norov from Kashkadarya; Sardor Temirkhanov from Samarkand, Jumanazar Yuldashev from Khorezm region, Madaminjon Salijonov from Fergana, 1st place Otakhon Nafullaev from Khorazm, Otabek Isroilov from Tashkent found.
The 1st place winner in each category was awarded 5 times the base salary calculation by the Ijod Public Fund. The 2nd and the 3rd places were awarded diplomas and prizes. Participants' travel expenses are covered by the public fund.