Urganch davlat universitetining barcha kafedralarida ilmiy-nazariy seminarlar muntazam tashkil etilishi yoʻlga qoʻyilgan.  Jumladan, "O'zbek tilshunosligi" kafedrasida ilmiy seminarlar har haftaning Payshanba kuni oʻtkazilishi belgilangan.
Bugun kafedra professor-oʻqituvchilari, yosh ilmiy tadqiqotchilar, magistrlar ishtirokida "O'zbek tilshunosligining dolzarb muammolari" nomli ilmiy-nazariy va "Tilshunoslik fanlarini o'qitish samaradorligini oshirish yo'llari" nomli ilmiy-uslubiy seminar bo'lib o'tdi.
Seminarda kafedra o'qituvchisi F.Masharipova"Erkin Samandarning "Sulton Jaloliddin" romanidagi toponimlarning qo'llanilishi xususida", magistrant S.To'liboyeva "Gavhar Ibodullayeva she'riyatidagi leksik birliklarning lingvopoetik xususiyatlari", magistrant G.Erkayeva "Janubiy Qoraqolpog'istondagi shaxsning kasb-kori bilan bog'liq laqablarning leksik-semantik xususiyatlari" mavzulari yuzasidan tadqiqotlarini seminar aʼzolariga bayon qildilar.

На всех факультетах Ургенчского государственного университета регулярно организуются научно-теоретические семинары. В частности, каждый четверг планируется проводить научные семинары на кафедре «Узбекское языкознание».
Сегодня состоялись научно-теоретический семинар «Актуальные проблемы узбекского языкознания» и научно-методический семинар «Пути повышения эффективности преподавания языкознания» с участием профессоров-преподавателей кафедры, молодых исследователей, магистров.
На семинаре преподаватель кафедры Ф.Машарипова «Об употреблении топонимов в романе Эркина Самандара «Султан Джалолиддин», магистрантка С.Толибоева «Лингвопоэтические особенности лексических единиц в поэзии Гавхар Ибодуллаевой», магистрантка Г.Эркаева «Южно-Каракалпакстанская лексическая -семантические особенности прозвищ, связанных с профессией человека» и представили участникам семинара свои исследования.