“OLIY TAʼLIM MUASSASASIDA ILMIY-TADQIQOT ISHLARI VA XORIJIY UNIVERSITETLAR BILAN HAMKORLIK ALOQALARI” MAVZUSIDA OCHIQ MULOQOT BO’LIB O’TDI
Bugun, 30-aprel kuni Urganch davlat universitetida “Oliy taʼlim muassasasida ilmiy-tadqiqot ishlari va xorijiy universitetlar bilan hamkorlik aloqalari” mavzusida ochiq muloqot o’tkazildi.
Unda yosh olimlar, jumladan, doktorantlar, mustaqil izlanuvchilar, shuningdek, media sohasiga qiziqishi baland yoshlar hamda universitet Axborot xizmati xodimlari ishtirok etishdi.
Muloqot davomida UrDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo'yicha prorektori Z.Ibragimov tomonidan ishtirokchilarga ta'limdagi innovatsiyalar va innovatsion pеdagogik faoliyat, universitetda ilmiy ishlarning borishi, ilmiy salohiyatni oʻsishi, ilmiy-tadqiqot ishlarini rag‘batlantirish borasidagi ishlar, xorijiy mamlakatlarning oliy taʼlim muassasalari bilan oʻrnatilgan hamkorlik aloqalari, shartnomalar, doktorant va yosh olimlarni stajirovkalarga joʻnatish masalasi yuzasidan ma’lumotlar berildi.
Shuningdek, ilmiy etiketga amal qilish, ilmiy madaniyatni oshirish, bu borada xorijiy til bilish zaruratlari, ilmiy maqola va dissertatsiya yozishni oʻziga xos muhim jihatlari va bunda ilmiy rahbarning oʻrni haqida oʻz fikr-mulohazalarini bayon etib, zarur tavsiyalar berildi.

AN OPEN DIALOGUE WAS HELD ON THE SUBJECT "SCIENTIFIC-RESEARCH WORKS IN A HIGHER EDUCATION INSTITUTION AND COOPERATIVE RELATIONS WITH FOREIGN UNIVERSITIES"
Today, on April 30, an open dialogue was held at Urgench State University on the topic of "Research activities at the higher educational institution and cooperation with foreign universities."
It was attended by young scientists, including doctoral students, independent researchers, as well as young people with a high interest in the field of media, as well as employees of the university's Information Service.
During the meeting, Z. Ibragimov, vice-rector for scientific affairs and innovations of UrSU, informed the participants about innovations in education and innovative pedagogical activities, the progress of scientific work at the university, the growth of scientific potential, work on stimulating research and development, cooperation with higher education institutions of foreign countries. Information was provided on established cooperation relations, contracts, sending doctoral students and young scientists to internships.
Also, following scientific etiquette, increasing scientific culture, the need to know a foreign language in this regard, specific important aspects of writing scientific articles and dissertations, and the role of the scientific supervisor, expressed their opinions and made necessary recommendations.