Ulug’ shoir Avaz O’tar tavalludining 140 yilligi munosabati bilan xalqaro ilmiy-amaliy anjuman boʻlib oʻtmoqda
"Har tilni biluv emdi bani odama jondur..."
Ushbu misralar erkparvarlik, ozodlik, ma’rifatparvarlik g‘oyalari bilan ijod qilgan buyuk shoir Avaz Oʻtar qalamiga mansubdir. Bu she'r chet tillarini o‘rganishga da’vat qilishi bilan ham muhimdir. Shoir tilni insonlar, turli millatga mansub kishilarni birlashtiradigan, do‘stlashtiradigan «robitai olamiyon» - kishilarning aloqa vositasi deb ataydi. Shuning uchun ham o‘zgalar tilini ona tilidek bilish «foydai kondir» deydi.
Avaz O’tardek ma’rifatparvar ajdodlarimizni xotirlash, uning maʼnaviy merosini yosh avlodga yetish adabiyotshunos olimlarning eng ulugʻ vazifasi sanaladi. Shu munosabat bilan ayni paytda Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida Oʻzbek filologiyasi fakulteti tashabbusi bilan ulug’ shoir Avaz O’tar tavalludining 140 yilligi munosabati bilan "Filologiyaning dolzarb muammolari" mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjuman boʻlib oʻtmoqda.
Dastlab anjumanni Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev kirish so’zi bilan ochib berib, unda ishtirok etayotgan universitet professor-o’qituvchilariga, talaba-yoshlarga, shuningdek tadbir mehmonlariga shoir Avaz O’tar haqida fikrlarini bildirib, bugungi ayyom bilan barchani samimiy qutladi.
Mazkur konferensiyada Zoom platformasi orqali Turkiyaning Pamukkal’e universiteti, Ozarbayjon fanlar akademiyasi folklor instituti, Qozog’iston Respublikasi Jumabek Tashenev nomli universitet hamda Namangan davlat universitetlaridan olimlarning ishtiroki anjumanga xalqaro tus bermoqda.
Konferensiyada Xorazm viloyati hokimining davlat tili masalalari bo'yicha maslahatchisi R.Xudayberganov, UrDU O’zbek filologiyasi fakulteti dekani D.G’ayipov, f.f.d.,professor M.Asadov hamda bir qator fakultetning professor-oʻqituvchilari so’zga chiqib, shoirning hayoti va faoliyati, uning she’riyati hamda ma’rifatparvarlik va jadidchilik g’oyalarining badiiy talqini xususida atroflicha ma’ruzalar qilishmoqda.

An international scientific and practical conference is being held on the occasion of the 140th anniversary of the birth of the great poet Avaz O'tar.
"Knowing every language is a life for a man..."
These verses belong to the pen of the great poet Avaz O'tar, who created with the ideas of tyranny, freedom, and enlightenment. This poem is also important because it encourages learning foreign languages. The poet calls language "robitai olamiyan" - a means of communication between people, which unites and makes friends of people of different nationalities. That's why he says that knowing a foreign language like a mother tongue is a "useful".
Commemorating our enlightened ancestors like Avaz O'tar and passing on his spiritual legacy to the younger generation is considered the greatest task of literary scholars. In this regard, an international scientific-practical conference on the topic "Actual problems of philology" is being held at the Palace of Culture of Urgench State University on the initiative of the faculty of Uzbek philology on the occasion of the 140th anniversary of the birth of the great poet Avaz O'tar.
At first, the Rector of Urgench State University B.Abdullayev opened the conference with an introductory speech, expressed his thoughts about the poet Avaz O'tar to the participating university professors, students and youngsters, as well as the guests of the event, and warmly welcomed everyone with today's event.
The participation of scientists through the Zoom platform from Turkey's Pamukkal'e University, Folklore Institute of the Azerbaijan Academy of Sciences, Zumabek Tashenev University of the Republic of Kazakhstan, and Namangan State University in this conference gives the conference an international touch.
At the conference, R. Khudayberganov - adviser to the governor of Khorezm region on state language issues, D. Ghayipov - dean of the Faculty of Uzbek philology of UrSU, Ph.D, professor M.Asadov,  professors of a number of faculties spoke about the life and work of the poet, giving detailed lectures on his poetry and the artistic interpretation of the ideas of enlightenment and modernism.