Urganch davlat universiteti Meva-sabzavotchilik kafedrasi stajyor o'qituvchi Jumaniyazova Lolaning Ituzumdoshlar oilasiga mansub sabzavotlar shifobaxshligi xalq xo’jaligidagi ahamiyati mavzusini “Aqliy xujum” metodi yordamida o’tish”mavzusida ilmiy-nazariy seminari
Ituzumdoshlar (lotincha: Solanaceae) — ikki urugʻpallalilar sinfiga mansub oʻsimliklar oilasi. Oʻt, butachalar, lianalar va kichik daraxtlardan iborat. Barglari yonbargchasiz, ketma-ket joylashgan, gullari ikki jinsli. Kosachasi va gultoji 5 boʻlakli.Changchisi 5 ta. Mevasi — rezavor yoki koʻsakcha. Ituzumdoshlarning 90 turkumi, 2900 turi boʻlib, ular yer sharining tropik mintaqalarda, xususan, Janubiy va Markaziy     Amerikada keng tarqalgan. Ituzum, pomidor, baqlajon, qalampir, paqpaq va goji oqchingʻil kabi turkumlari katta ahamiyatga ega. Ituzumdoshlarga kartoshka, pomidor, tamakigul, tamaki, maxorka va boshqa ekinlar kiradi. Koʻpchilik ituzumdoshlar — belladonna, mehrigiyoh, skopoliya, mingdevona, bangidevona, fisoxlaina va boshqa tarkibida alkaloidlar bor. Baʼzi ituzumdoshlar manzarali oʻsimlik sifatida oʻstiriladi. “Pomidor har bir inson odatdagidek qabul qiladigan oziq-ovqatlardan biridir, — deydi fan doktori, nutritsiolog hamda 15 ta kitob muallifi  Jonni Bouden. — Ammo ularni meva va sabzavotlarni yomon ko‘radiganlar ham tanovul qiladi”.Yuzaga keladigan tushunmovchiliklarni o’qituvchidan so’raydilar va  talabalar  bir biri bilan savol javob qiladilar va baholanadilar.

The scientific-theoretical seminar of Lola Jumaniyazova, an intern teacher of the Department of Fruit and Vegetables of Urganch State University, on the topic of "Transfer with the help of the brainstorming method, the importance of the medicinal value of vegetables belonging to the Ituzum family in the national economy"
Solanaceae (Latin: Solanaceae) is a family of dicotyledonous plants. It consists of grass, shrubs, lianas and small trees. The leaves are sessile, arranged in a row, the flowers are bisexual. The calyx and calyx are 5 pieces. The powder is 5 pieces. The fruit is a berry or pod. There are 90 genera and 2900 species of itzumdoshkas, which are widespread in the tropical regions of the globe, especially in South and Central America. Ituzum, tomato, eggplant, pepper, capsicum and goji aqchingil are of great importance. Crops include potatoes, tomatoes, tobacco, tobacco, corn and other crops. Most of the congeners - belladonna, mehrigiyah, scopolia, mingdevona, bangidevona, physoklaina and others contain alkaloids. Some ituzums are grown as ornamental plants. "Tomatoes are one of those foods that everyone takes for granted," says Johnny Bowden, MD, nutritionist and author of 15 books. "But people who hate fruits and vegetables also eat them."
They ask the teacher about any misunderstandings that arise, and students answer questions with each other and are evaluated.