Urganch davlat universiteti Meva-sabzavotchilik kafedrasi stajyor o'qituvchi Jumaniyazova Lolaning Ituzumdoshlar oilasiga mansub sabzavotlar shifobaxshligi xalq xo’jaligidagi ahamiyati mavzusini “Aqliy xujum” metodi yordamida o’tish”mavzusida ilmiy-nazariy seminari
Ituzumdoshlar (lotincha: Solanaceae) — ikki urugʻpallalilar sinfiga mansub oʻsimliklar oilasi. Oʻt, butachalar, lianalar va kichik daraxtlardan iborat. Barglari yonbargchasiz, ketma-ket joylashgan, gullari ikki jinsli. Kosachasi va gultoji 5 boʻlakli.Changchisi 5 ta. Mevasi — rezavor yoki koʻsakcha. Ituzumdoshlarning 90 turkumi, 2900 turi boʻlib, ular yer sharining tropik mintaqalarda, xususan, Janubiy va Markaziy     Amerikada keng tarqalgan. Ituzum, pomidor, baqlajon, qalampir, paqpaq va goji oqchingʻil kabi turkumlari katta ahamiyatga ega. Ituzumdoshlarga kartoshka, pomidor, tamakigul, tamaki, maxorka va boshqa ekinlar kiradi. Koʻpchilik ituzumdoshlar — belladonna, mehrigiyoh, skopoliya, mingdevona, bangidevona, fisoxlaina va boshqa tarkibida alkaloidlar bor. Baʼzi ituzumdoshlar manzarali oʻsimlik sifatida oʻstiriladi. “Pomidor har bir inson odatdagidek qabul qiladigan oziq-ovqatlardan biridir, — deydi fan doktori, nutritsiolog hamda 15 ta kitob muallifi  Jonni Bouden. — Ammo ularni meva va sabzavotlarni yomon ko‘radiganlar ham tanovul qiladi”.Yuzaga keladigan tushunmovchiliklarni o’qituvchidan so’raydilar va  talabalar  bir biri bilan savol javob qiladilar va baholanadilar.

Научно-теоретический семинар Лолы Джуманиязовой, преподавателя-стажера кафедры плодоовощной деятельности Ургенчского государственного университета, на тему «Передача с помощью метода мозгового штурма значения лечебной ценности овощей, принадлежащих к Итузуму». семья в народном хозяйстве»
Пасленовые (лат. Solanaceae) — семейство двудольных растений. Он состоит из травы, кустарников, лиан и небольших деревьев. Листья сидячие, расположены в ряд, цветки обоеполые. Чашечка и чашечка 5 шт. Порошок 5 шт. Плод — ягода или стручок. Насчитывается 90 родов и 2900 видов ицумдошек, широко распространенных в тропических регионах земного шара, особенно в Южной и Центральной Америке. Большое значение имеют итузум, помидоры, баклажаны, перец, стручковый перец и годжи акчингиль. К сельскохозяйственным культурам относятся картофель, томаты, табак, табак, кукуруза и другие культуры. Большинство сородичей — белладонна, меригия, скополиа, мингдевона, бангидевона, физоклаина и другие содержат алкалоиды. Некоторые итузумы выращивают как декоративные растения. «Помидоры — один из тех продуктов, которые все воспринимают как должное», — говорит Джонни Боуден, доктор медицинских наук, диетолог и автор 15 книг. «Но люди, которые ненавидят фрукты и овощи, также их едят».
У преподавателя спрашивают о возникших недоразумениях, а ученики отвечают друг другу на вопросы и оцениваются.